Reklama

Święta to czas bardzo rodzinny, ale też sprzyjający stresom. Szczególnie w domach, gdzie partnerzy mają już za sobą nieudane związki (zazwyczaj także dzieci pochodzące z poprzednich małżeństw), łatwo o konflikty, bo wiele spraw wymaga wtedy dodatkowego uzgodnienia. Co zatem zrobić, żeby te wyjątkowe dni przeżyć w radości i spokoju, czując bliskość osób, które są dla nas ważne?
Skorzystaj z podpowiedzi psychologów.

Reklama

Zaplanuj wszystko z myślą o dzieciach

Pamiętaj, dla nich bardzo ważne jest, aby w te wyjątkowe dni mogły cieszyć się bliskością obojga rodziców. A więc...

  • Nie utrudniaj ekspartnerowi kontaktów z pociechami. Jeżeli Wielkanoc dzieci spędzają u ciebie, nie protestuj, gdy na drugi dzień ojciec zabierze je do siebie. Starajcie się również nie rozdzielać rodzeństwa.
  • Dzieci nie mogą, niestety, pobyć i u ciebie, i u taty, bo dzieli was spora odległość? W takiej sytuacji najlepiej będzie się umówić, że te święta spędzą np. z tobą, a na Boże Narodzenie pojadą do taty (albo na odwrót).
  • Bądź elastyczna. Ojcu bardzo zależy, żeby z dziećmi spotkać się w niedzielę? Nie upieraj się wyłącznie z przekory, że w grę wchodzi tylko poniedziałek.
  • Były mąż nie stworzył jeszcze nowego związku? Pomyśl, czy ?– dla dobra dzieci ?– nie zaprosić go do was na świąteczne śniadanie czy obiad. Pociechy będą szczęśliwe, ponieważ poczują, że mimo nie mieszkacie już razem, nadal jesteście rodziną.

    Polecamy: Jak się nie rozwodzić - porady psychologa.

  • Unikaj niepotrzebnych konfliktów i spięć. Przede wszystkim informuj dzieci o istotnych dla nich ustaleniach i pytaj je o zdanie, aby czuły się ważne i kochane.
  • Nie pozwól, aby dzieci stały się ofiarami twoich negatywnych emocji. Nawet, gdy twój żal do eks- męża jest uzasadniony, nie mów źle o ich ojcu oraz unikaj szantażu emocjonalnego („Bez was będzie mi przykro przy świątecznym stole”). Pamiętaj, to rani.
  • Gdy dzieci goszczą u taty, nie nastawiaj ich przeciwko nowej partnerce ojca. Inaczej, czując się w tamtym domu dobrze, zamiast cieszyć się świętem, będą się stresować i przeżywać konflikt lojalności.
  • To ty gościsz u siebie dzieci partnera? Odnoś się do nich serdecznie, ale również nie narzucaj im swojego towarzystwa. Wolą pójść ze święconką tylko z tatą? Z czasem być może to się zmieni, ale teraz po prostu zgódź się na to. Dzieciom z pewnością będzie też miło, gdy przy pożegnaniu przekażesz życzenia dla ich mamy.

Czytaj: Sposoby na rodzinną Wielkanoc.

Święta samotnej mamy mogą być radosne

Świąteczne dni budzą w tobie przykre uczucia, bo rozwiodłaś się niedawno i nie spotkałaś jeszcze nowej miłości?

Reklama
  • Bądź silna. Zamiast rozdrapywać rany i myśleć o tym, co bolesne, powiedz sobie: „Trudno, ostatecznie rozwód to nie koniec świata, jeszcze będę kiedyś szczęśliwa”.
  • Zadbaj o świąteczny klimat w domu, ale nie forsuj się. Wstaw do wazonu bazie, zaproś dziecko do pomocy przy zdobieniu pisanek czy mazurka, a już to sprawi, że poczujecie się inaczej niż na co dzień.
  • Wprowadź nowe zwyczaje. To zwykle twój eks dbał o to, żeby mazurek się udał? W tym roku upiecz sernik. Nie sialiście wcześniej rzeżuchy? Może warto zacząć? A jeżeli po świątecznym obiedzie zawsze razem oglądaliście telewizję, to w tym roku spędź czas np. na spacerze.
  • Otocz się życzliwymi ludźmi. Najlepiej zorganizuj te święta rodzinnie. Bliskość kuzynów czy rodzeństwa nie działa na ciebie kojąco? Spotkaj się z przyjaciółmi. Ich wsparcie bywa bezcenne!

    Polecamy: Wielkanoc last minute - szybkie ozdoby świąteczne.

Reklama
Reklama
Reklama