Reklama

Jeśli nie chcesz skrzywdzić swojego dziecka po rozwodzie, musisz odłożyć na bok niechęć do byłego męża. To warunek, który trzeba spełnić – nie ma sposobu na jego ominięcie.

Reklama

Zebraliśmy rady od dorosłych osób, których rodzice rozwiedli się, kiedy oni byli dziećmi. Pamiętaj, że te rady dotyczą zarówno matek, jak i ojców – jeśli to twój były mąż zachowuje się w któryś z opisanych sposobów – interweniuj. Oto czego nie należy robić, żeby nie skrzywdzić dziecka po rozwodzie:

Nie płacz przy dziecku po rozwodzie

Cierpisz, jesteś załamana, najchętniej zwinęłabyś się w kącie i nigdy z niego nie wyszła. Nie możesz powstrzymać łez. Czujesz się zraniona, oszukana, porzucona i myślisz, że twój świat się zawalił i już nigdy się nie pozbierasz. Masz prawo do tych emocji i masz prawo do ich przeżywania. Jest jednak jedno ALE: płacz do woli przy przyjaciołach, w samotności, przed terapeutą, a nawet panią w piekarni, ale pod żadnym pozorem nie miej chwil załamania przy dziecku!

Płacząca niekontrolowanie matka, która nie może złapać oddechu od szlochów, to dla dziecka przerażający widok. Budzi ogromny strach, to zbyt duży ciężar dla dziecka. Nie rób mu tego.

Po rozwodzie nadal jesteście rodzicami

Kiedy rozwodzą się bezdzietne pary, ich drogi rozchodzą się i łatwiej jest znaleźć równowagę po rozstaniu. Jeśli macie dzieci, rozwód jest tylko częściowym rozstaniem. Możecie się rozwieść, ale pozostaniecie rodzicami waszego dziecka i – czy tego chcecie czy nie - będziecie ze sobą w tym sensie związani na zawsze. Będziecie musieli utrzymywać ze sobą kontakt, a to bywa bardzo trudne, zwłaszcza kiedy rozstaniu towarzyszyły złe emocje, nie było ono wspólną decyzją, ktoś zachował się źle, ktoś cierpi itd. Jednak jeśli chodzi o wychowywanie dziecka po rozwodzie, musicie wypracować wspólny front.

Dziecko po rozwodzie potrzebuje silnych rodziców, którzy nie podważają decyzji drugiego rodzica, nie podkopują jego autorytetu, nie wywołują w dziecku poczucia zagubienia i zagrożenia.

Stwórzcie plan wychowawczy po rozwodzie

Sąd prowadzący sprawę rozwodową małżonków, którzy mają wspólne dzieci, coraz częściej domaga się przedstawienia planu wychowawczego. To bardzo dobrze, ponieważ sporządzenie takiego planu pozwoli wam uniknąć wielu problemów w przyszłości. Już na etapie sporządzania planu wychowawczego, musicie przedyskutować i dojść do porozumienia w ważnych dla dziecka kwestiach: opieki zdrowotnej, świąt po rozwodzie, wakacji, widywania się z drugim rodzicem, miejsca zamieszkania, wydatków itd.

Nawet jeśli teraz jesteście w dobrych kontaktach, w przyszłości może się to zmienić, dlatego lepiej jest mieć wszystko spisane i ustalone. Takie wspólne stanowisko w ważnych sprawach dotyczących dziecka po rozwodzie, pozwoli też dziecku mieć większe poczucie bezpieczeństwa po rozstaniu rodziców.

Po rozwodzie nie mów źle o drugim rodzicu przy dziecku

Na pewno już o tym słyszałaś. Może wzruszasz ramionami, gdy to czytasz, może myślisz: ale jak, skoro on jest takim złym człowiekiem/rodzicem? Nieważne, co myślisz, to wciąż rodzic twojego dziecka i dla niego jest najwspanialszym ojcem świata (zakładamy tu oczywiście sytuację, w której rozwód nie jest następstwem np. agresji i przemocy względem dziecka). Kiedy źle mówisz przy dziecku o jego ojcu, sprawiasz, że wasze rozstanie staje się dla niego jeszcze trudniejszym i bardziej traumatycznym doświadczeniem. To naprawdę bardzo źle wpływa na samopoczucie twojego dziecka, wpędza je w poczucie winy, konflikt lojalności, bardzo unieszczęśliwia.

Ty nie musisz kochać już jego ojca, ono nadal go kocha i ma do tego prawo. Nie odbieraj mu go. To oczywiście działa w dwie strony – twój były mąż też nigdy, pod żadnym pozorem, nie może źle mówić przy dziecku o tobie. Dotyczy to też waszych krewnych i przyjaciół.

Rozwód rodziców: nie używaj dziecka do walki z byłym mężem

To wciąż częste zjawisko po rozwodzie: rodzice walczą ze sobą, używając do tego dziecka. Chcesz go zranić, utrudniając mu kontakty z dzieckiem po rozwodzie? Chcesz mu zatruć życie, wykorzystując do tego dziecko? Na pewno ci się to uda, ale pamiętaj, że największą krzywdę wyrządzasz w ten sposób dziecku. To nie jest slogan. To brutalna prawda, którą poświadczy każdy człowiek, którego rodzice zachowywali się w ten sposób. Tu nie ma miejsca na dyskusję, naprawdę.

Po rozwodzie pozwól dziecku mówić o tacie

To trudne, kiedy twoje dziecko wraca z weekendu u taty i opowiada o tym, jak było wspaniale, jak cudownie się bawiło, jakie fajne rzeczy tata powiedział lub kupił. Ty w tym czasie płakałaś, jeśli to pierwszy okres po rozstaniu. Jeśli od rozwodu minęło dużo czasu i już nie płaczesz, to i tak trudno ci tego słuchać, bo wcale nie uważasz, że twój były mąż jest fajny. I nie podoba ci się, że on jest od tych fantastycznych wypraw, a ty od codziennych obowiązków, wymagań, wizyt u dentysty i wywiadówek. Ale to nie szkodzi, odłóż te emocje na bok, pozwól dziecku opowiadać (byłego męża obgadasz później przy przyjaciółce!).

Skoro dziecko jeszcze chce ci o tym mówić, to znaczy, że jeszcze wszystkiego nie zawaliliście z byłym mężem – dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i nie odczuwa konfliktu lojalności. Możesz być z siebie dumna!

Trudno jest być rodzicem po rozwodzie

Rozwód rodziców to fatalna sprawa. Nie chodzi o to, by zakazać rozwodów, tylko przyznać z pełną szczerością, że rozwód jest przeżyciem ekstremalnie trudnym, które pociąga za sobą poważne konsekwencje, z którymi rozwodnikom i ich dzieciom zawsze przyjdzie się zmierzyć. Oczywiście rozwód może być dobrym rozwiązaniem dla osób tkwiących w toksycznych, złych związkach, dla dzieci wychowujących się w domach, w których panuje przemoc domowa czy wrogość między rodzicami staje się nie do zniesienia. W takich przypadkach rozwód bywa wybawieniem, nie zmienia to jednak faktu, że wyzwala trudne emocje i każe się zmierzyć z wieloma problemami, szczególnie jeśli jesteście rodzicami. Musicie być na to przygotowani, nawet jeśli rozstajecie się w zgodzie, oszczędzi to wam przykrych rozczarowań w przyszłości i pomoże waszemu dziecku po rozwodzie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama