Nigdy nie przyłapałaś na kłamstwie ani na zdradzie. Mimo tego wciąż dręczą cię jakieś podejrzenia. W kolejnych awanturach wyrzucasz mu wyimaginowane kochanki. A on? On ma już tego po prostu dość...

Reklama

Zazdrość w związku nie jest czymś złym. Pod warunkiem, że nie rani żadnego z partnerów. Odrobina zazdrości sprawia nawet, że partner jest dowartościowany, bo czuje, że komuś na nim zależy. Jeśli jednak twoja zazdrość psuje wzajemne relacje, powinnaś zastanowić się, dlaczego to uczucie jest tak silne i niszczące.

Źródło zazdrości

Często bardzo zazdrosne bywają osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zastanów się, co mogło je obniżyć. Może:

  • któraś z bliskich ci kobiet (matka, babcia) została kiedyś zdradzona? Może w twojej rodzinie kobiety uważały, że mężczyznom nie należy ufać, bo oni zwykle zdradzają. Jeśli dziewczynka słyszy takie opinie z ust najbliższych, przyjmuje je zwykle bezkrytycznie, traktuje jako zasadę obowiązującą w relacjach damsko-męskich i traci zaufanie do mężczyzn.
  • twój ojciec odszedł od matki? I teraz ty obawiasz się, że taka sytuacja może zdarzyć się w twoim życiu.
  • albo ojciec faworyzował twoją siostrę, a ty, odsunięta, wzrastałaś w przekonaniu, że jesteś mniej warta i mało atrakcyjna dla mężczyzn?
  • albo też w przeszłości zostałaś zdradzona przez partnera, któremu ufałaś?

Jeśli tak, teraz możesz mieć kłopoty z zaufaniem do kolejnego, więc wszystkie zachowania partnera, które świadczą o tym, że podoba mu się inna kobieta, budzą w tobie lęk. Zaczynasz bać się, że możesz stracić partnera.

Jak sobie radzić z zazdrością?

  • Postaw się w sytuacji twojego partnera. Jeśli nie pozwalasz mu chodzić samemu na imprezy, z byle powodu wybuchasz atakami zazdrości, on ma prawo być tą sytuacją zmęczony. Na początku związku najprawdopodobniej łatwiej mu było rezygnować z życia towarzyskiego. Ale z czasem jego bunt i złość stają się coraz bardziej uzasadnione.
  • Za wszelką cenę walcz z ciągłymi podejrzeniami. Nieustanny lęk działa przeciwko tobie: ściąga na ciebie złość i niezadowolenie partnera. Weź pod uwagę, że sama możesz stać się ofiarą swojej podejrzliwości. Niewykluczone, że partner zwróci w końcu uwagę na kobietę, która będzie mu po prostu ufać. Bo chorobliwa zazdrość o partnera może być jak samospełniająca się przepowiednia.
  • Okaż partnerowi więcej zaufania i swobody (chociaż na początku może to być dla ciebie trudne). W ten sposób oczyścisz atmosferę w domu. Powoli zaczniesz również nabierać zaufania do siebie: staniesz się bardziej pewna i pogodniejsza.
  • Porozmawiaj o tej sytuacji i swoich uczuciach z kimś, kogo uważasz za rozsądnego i życzliwego. Być może jego/jej pomoc sprawi, że zaczniesz nabierać potrzebnego dystansu do swojego życia i będziesz potrafiła sama rozładować trudne emocje. Jeśli jednak przekonasz się, że nie możesz poradzić sobie z problemem, skontaktuj się z psychologiem lub terapeutą.
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Czy patrzenie w oczy zbliża czy wywołuje agresję?

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama