rówieśnicy uczą życia w grupie

Dziecko i rówieśnicy

Czy dziecko, które ma kochających rodziców, babcię, ciocię etc. potrzebuje kolegów? Tak! Rówieśnicy są mu potrzebni nawet wtedy, gdy jeszcze nie potrafi się z nimi bawić!
rówieśnicy uczą życia w grupie

Rówieśnicy uczą bardzo ważnej rzeczy:  reguł rządzących kontaktami między ludźmi. Spędzany z nimi czas dostarcza też mnóstwo radości, jednak zanim  dziecko zacznie nawiązywać pierwsze przyjaźnie, musi opanować podstawy: zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje.
Podpowiadamy, jak dziecko dojrzewa do przyjaźni oraz co robić, gdy nie chce się dzielić albo kłóci się z rówieśnikiem.

Przeczytaj także: Jak wychować jedynaka

Rówieśnicy w 2. roku życia:  duże zabawki

Dla rocznego czy nawet półtorarocznego dziecka rówieśnicy to... duże zabawki.
Dziecko może śmiać się do znajomego malca, może nawet wychodzić z wózka na jego widok, jednak nie potrafi jeszcze się z nim bawić. 
Dziecko w tym wieku uważa rówieśników za coś znajomego, coś, na co można popatrzeć, czego da się nawet dotknąć. Postrzega ich jako ruszające się przedmioty,  które można obserwować czy szturchnąć.

Mimo to warto zadbać o to, by dziecko już teraz miało  kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu się z nimi oswaja.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Rówieśnicy w 3. roku życia: osoby, które mają swoje zdanie

Dzięki kontaktom i wspólnej zabawie dziecko  orientuje się w końcu, że „ruszające się przedmioty”, za jakich uważało rówieśników,  to inne dzieci. I że trzeba się z nimi liczyć. 

Dwulatki najpierw przypatrują się sobie, potem uczą się współpracy oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przekonują  się też, że nie wszystko, co jest w zasięgu ich wzroku, należy do nich samych i że czasem warto się dzielić.

Zabawa z rówieśnikami dostarcza dziecku zupełnie  innych doświadczeń niż zabawa z rodzicami, babcią czy opiekunką.  Dorośli na ogół starają się, by dziecko było zadowolone. Podczas zabawy z mamą czy tatą dziecko nie musi o nic się spierać, nie musi też podporządkowywać się regułom.
Gdy bawi się z rówieśnikami nie jest już tak łatwo
, ale dzięki temu uczy się na czym polegają kontakty z innymi ludźmi. 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj