GRY

Dziecko i rówieśnicy

Czy dziecko, które ma kochających rodziców, babcię, ciocię etc. potrzebuje kolegów? Tak! Rówieśnicy są mu potrzebni nawet wtedy, gdy jeszcze nie potrafi się z nimi bawić!

rówieśnicy uczą życia w grupie

Rówieśnicy uczą bardzo ważnej rzeczy:  reguł rządzących kontaktami między ludźmi. Spędzany z nimi czas dostarcza też mnóstwo radości, jednak zanim  dziecko zacznie nawiązywać pierwsze przyjaźnie, musi opanować podstawy: zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje.
Podpowiadamy, jak dziecko dojrzewa do przyjaźni oraz co robić, gdy nie chce się dzielić albo kłóci się z rówieśnikiem.

Przeczytaj także: Jak wychować jedynaka

Rówieśnicy w 2. roku życia:  duże zabawki

Dla rocznego czy nawet półtorarocznego dziecka rówieśnicy to... duże zabawki.
Dziecko może śmiać się do znajomego malca, może nawet wychodzić z wózka na jego widok, jednak nie potrafi jeszcze się z nim bawić. 
Dziecko w tym wieku uważa rówieśników za coś znajomego, coś, na co można popatrzeć, czego da się nawet dotknąć. Postrzega ich jako ruszające się przedmioty,  które można obserwować czy szturchnąć.

Mimo to warto zadbać o to, by dziecko już teraz miało  kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu się z nimi oswaja.
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Rówieśnicy w 3. roku życia: osoby, które mają swoje zdanie

Dzięki kontaktom i wspólnej zabawie dziecko  orientuje się w końcu, że „ruszające się przedmioty”, za jakich uważało rówieśników,  to inne dzieci. I że trzeba się z nimi liczyć. 

Dwulatki najpierw przypatrują się sobie, potem uczą się współpracy oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przekonują  się też, że nie wszystko, co jest w zasięgu ich wzroku, należy do nich samych i że czasem warto się dzielić.

Zabawa z rówieśnikami dostarcza dziecku zupełnie  innych doświadczeń niż zabawa z rodzicami, babcią czy opiekunką.  Dorośli na ogół starają się, by dziecko było zadowolone. Podczas zabawy z mamą czy tatą dziecko nie musi o nic się spierać, nie musi też podporządkowywać się regułom.
Gdy bawi się z rówieśnikami nie jest już tak łatwo
, ale dzięki temu uczy się na czym polegają kontakty z innymi ludźmi. 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?