GRY
 
 

O czym świadczą rysunki dziecka?

Wykorzystaj kredki, by dowiedzieć się z czym dziecko ma problem i by pomóc mu go rozwiązać.

edipresse.DI28-012.JPG
fot. Edipresse

Rysunki pomagają opowiadać o emocjach. Psychologowie często wykorzystują je przy badaniu dzieci.  
Same rysunki nie wystarczą jednak do postawienia miarodajnej diagnozy. Specjalistom służą one jedynie do pomocy przy określaniu problemów dziecka.

Przeczytaj także: Jak rysują dzieci w wieku przedszkolnym

Czego możesz się dowiedzieć oglądając rysunki dziecka?


Rysunki  tworzone przez Twoje dziecko mogą i przed Tobą uchylić rąbka tajemnicy na temat tego,  co ono przeżywa, co je trapi. Ale uwaga: łatwo tu o pomyłkę!

Nie stresuj się jednym dziwnym rysunkiem. Jeśli coś Cię zaniepokoi czy zaciekawi, porozmawiaj z dzieckiem, obserwuj jego zachowanie i reakcje.

Dziecko, któremu akurat przytrafiło się coś przykrego, może  namalować ponury obrazek – ale to jeszcze nie sygnał, że coś z nim nie w porządku! Rysunek powinien być dla Ciebie pretekstem do rozmowy i zainteresowania się, co dziecko gnębi.

Rozzłoszczone dziecko może np. pomazać kartkę tak, że aż ją przedziurawi. Może też narysować strasznego zwierza o wyszczerzonych kłach. To będzie jego wściekłość. Obrażony na mamę przedszkolak przedstawi ją jako czarownicę – w ten sposób wyładuje negatywne emocje.

Przeczytaj także: Tajemnice dziecięcych rysunków. Co niepokoi rodziców?

Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.
Doładuj
Przeładuj