odra szczepienie kiedy
fot. Fotolia

Odra szczepienie – kiedy i dlaczego warto zaszczepić dziecko

Sczepienie przeciwko odrze jest jedynym sposobem na zabezpieczenie dziecka przed tą chorobą. Preparat podaje się w ramach szczepień obowiązkowych i jest bezpłatny. Mimo to niektórzy rodzice odmawiają zaszczepienia dziecka, wierząc w teorie spiskowe rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
odra szczepienie kiedy
fot. Fotolia
Zachorowania na odrę to jeszcze nie epidemia, jednak eksperci przekonują, że jeśli rodzice coraz częściej będą odmawiać szczepień, odra może powrócić. Tak jak to się stało w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech. W Polsce w także widać wzrost zachorowań na odrę. Chorują nieszczepione dzieci, a powikłania tej choroby mogą być bardzo groźne.

Spis treści:

Odra szczepienie – kiedy podaje się szczepionkę, a kiedy nie

Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) jest szczepionką bezpłatną, z obowiązkowego kalendarza szczepień. Szczepi się nią dzieci w 13-14. miesiącu życia oraz dawką przypominającą w 10. roku życia.

Na odrę nie powinny być szczepione dzieci silnie uczulone na białko jaja kurzego lub żelatynę, uczulone na neomycynę, które zareagowały nadwrażliwością po wcześniejszym szczepieniu. Przeciwwskazaniem są też choroby hematologiczne (białaczki, chłoniaki), niedobory odporności.

Odra – szczepionki dostępne w Polsce

W Polsce nie ma szczepionki, która chroni tylko przed odrą. Są dostępne szczepionki skojarzone, zawierająca żywe, atenuowane wirusy odry, świnki i różyczki (MMR) lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V).
Skuteczność obu szczepionek jest bardzo duża: ponad 95 proc. dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę.

Odra szczepienie – odczyny poszczepienne

Po szczepionce przeciw odrze, śwince i różyczce mogą wystąpić miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, ból, obrzęk, uczucie palenie lub kłucia w miejscu podania szczepionki.

Mogą też pojawić się odczyny ogólne: stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka (pojawia się zazwyczaj w 6-12 dniu po szczepieniu), nietypowy płacz, wysypka na skórze (zwykle w 6-12 dniu po szczepieniu i utrzymuje około 2 dni), łagodne powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk ślinianki przyusznej.

Bardzo rzadko mogą wystąpić też: reakcje alergiczne, drgawki (zwykle po podaniu pierwszej dawki), wybroczyny na skórze (do 2 miesięcy po szczepieniu, zwykle po 2-3 tygodniach ustępują bez śladu), łagodne zapalenie mózgu.

Dlaczego warto szczepić dziecko przeciwko odrze

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusy odry. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Namnażają się w śluzówkach, a potem przedostają do innych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Odra może powodować powikłania: najpoważniejsze zwykle występują u niemowląt oraz dorosłych. Częstym powikłaniem odry jest zapalenie ucha środkowego (u 1 na 15 osób), zapalenie płuc (u 1 na 30 osób). Mogą też pojawić się: zapalenie mózgu, małopłytkowość, zapalenie krtani, tchawicy, wątroby, wyrostka robaczkowego, jelita grubego,  mięśnia sercowego oraz najpoważniejsze – stwardniające zapalenie mózgu. 1-3 na 100 tysięcy zachorowań na odrę kończy się śmiercią.

Jak rozpoznać odrę

W pierwszym okresie choroby występują objawy ogólne, podobne do tych, które obserwuje się przy typowej infekcji. Jest to: złe samopoczucie, gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek.

Po 2-4 dniach pojawia się grudkowo-plamista wysypka, najpierw na twarzy i za uszami. Potem rozprzestrzenia się na plecy, brzuch, ręce,, nogi. Trwa 3-5 dni.

Jeśli odra przebiega bez powikłań, po 2-3 dniach we krwi pojawiają się przeciwciała, które usuwają wirusy z krwi i tkanek. Dziecko powoli zdrowieje.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy