odra
fot. Fotolia

Odra wraca do Polski? Dlaczego warto szczepić dzieci

W Polsce w ostatnim czasie kilkoro dzieci zachorowało na odrę. To samo dzieje się w krajach zachodnich. Wina: ruchy antyszczepionkowe, które od lat nawołują, że szczepić nie trzeba. Czy grozi nam epidemia odry? Czy choroby zakaźne wrócą na nasze własne życzenie?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
odra
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI:
Zachorowania na odrę to jeszcze nie epidemia, jednak eksperci przekonują, że jeśli rodzice coraz częściej będą odmawiać szczepień, odra może powrócić. Tak jak to się stało w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech. W Polsce w ostatnim czasie widać wzrost zachorowań na odrę. Chorują nieszczepione dzieci. Powikłania mogą być bardzo groźne.

Co to jest odra?

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusy odry. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Namnnażają się w śluzówkach, a potem przedostają do innych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Jakie są objawy odry?

W pierwszym okresie choroby występują objawy ogólne, podobne do tych, które występują przy typowej infekcji. Jest to: złe samopoczucie, gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek.
Po 2-4 dniach pojawia się grudkowo-plamista wysypka, najpierw na twarzy i za uszami. Potem rozprzestrzenia się na plecy, brzuch, ręce,, nogi. Trwa 3-5 dni.
Jeśli odra przebiega bez powikłań, po 2-3 dniach we krwi pojawiają się przeciwciała, które usuwają wirusy z krwi i tkanek. Dziecko powoli zdrowieje.
Czytaj też: Wysypka u niemowlęcia - to nie musi być alergia

Jakie mogą być powikłania odry?

Odra może powodować powikłania: najpoważniejsze zwykle występują u niemowląt oraz dorosłych. Częstym powikłaniem odry jest zapalenie ucha środkowego (u 1 na 15 osób), zapalenie płuc (u 1 na 30 osób). Mogą też pojawić się: zapalenie mózgu, małopłytkowość,  zapalenie krtani, tchawicy, wątroby, wyrostka robaczkowego, jelita grubego,  mięśni sercowego oraz najpoważniejsze - stwardniające zapalenie mózgu. 1-3 na 100 tysięcy zachorowań na odrę kończy się śmiercią.

Jakie w Polsce są szczepionki przeciw odrze?

W Polsce są dostępne szczepionki skojarzone, zawierająca żywe, atenuowane wirusy odry, świnki i różyczki (MMR) lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V).
Skuteczność obu szczepionek jest bardzo duża: ponad 95 % dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę.

Kiedy dzieci powinny być szczepione przeciw odrze?

Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) jest szczepionką bezpłatną, z obowiązkowego kalendarza szczepień. Szczepi się nią dzieci w 13-14. miesiącu życia oraz dawką przypominającą w 10. roku życia.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw odrze?

Na odrę nie powinny być szczepione dzieci silnie uczulone na białko jaja kurzego lub żelatynę, uczulone na neomycynę, które zareagowały nadwrażliwością po wcześniejszym szczepieniu. Przeciwwskazaniem są też choroby hematologiczne (białaczki, chłoniaki), niedobory odporności.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepieniu przeciw odrze?

Po szczepionce przeciw odrze, śwince i różyczce mogą wystąpić miejscowe odczyny poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, ból, obrzęk, uczucie palenie lub kłucia w miejscu podania szczepionki.
Mogą też pojawić się odczyny ogólne: stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka (pojawia się zazwyczaj 6-12 dniu po szczepieniu), nietypowy płacz, wysypka na skórze (zwykle w 6-12 dniu po szczepieniu i utrzymuje około 2 dni), łagodne powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk ślinianki przyusznej. Bardzo rzadko mogą wystąpić też reakcje alergiczne, drgawki (zwykle po podaniu pierwszej dawki), wybroczyny na skórze (do 2 miesięcy po szczepieniu, zwykle po 2-3 tygodniach ustępują bez śladu), łagodne zapalenie mózgu.

Jakie szczepionki przeciw odrze są w Polsce?

W Polsce są dostępne tylko szczepionki skojarzone, chroniące przed odrą, świnką i różyczką. Nie ma szczepionki, która chroni tylko przed odrą. Wszystkie szczepionki są szczepionkami żywymi, o obniżonej zjadliwości.
Czytaj też: Szczepionka poliwalentna, skojarzona, żywa, zabita - zobacz, co to znaczy
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy