
Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną, jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.
Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?
Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością.
Ciąża urojona: objawy
Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy:
- brak okresu,
- powiększanie się piersi,
- powiększanie się brzucha,
- ból piersi,
- ciążowe zachcianki,
- poranne mdłości i wymioty,
- wahania nastroju,
- zmęczenie,
- laktacja.
W późniejszym czasie kobieta cierpiąca na ciążę rzekomą może być przekonana, że czuje ruchy dziecka i skurcze macicy. Kolejnym objawem ciąży urojonej jest odporność na wszelkie perswazje i dowody na brak ciąży. Często nawet badanie ginekologiczne przeprowadzone w gabinecie lekarskim nie jest w stanie przemówić do świadomości chorej na ciążę urojoną kobiety. Taka osoba musi podjąć jak najszybciej leczenie, z uwzględnieniem badań ginekologicznych, które na początku muszą wykluczyć prawdziwą ciążę.
Ciąża urojona a test ciążowy
Czy test ciążowy przy ciąży urojonej wyjdzie pozytywny? Nawet jeśli istnieją twarde dowody na brak ciąży (jak badanie USG), przy ciąży urojonej czasami test ciążowy może pokazywać pozytywny wynik (podwyższenie hormonu hCG). Dzieje się tak ze względu na siłę sugestii, a także pracę hormonów, które są także odpowiedzialne za objawy ciąży urojonej. Rozregulowany układ hormonalny wydziela gonadotropiny, m.in. większe ilości hormonu luteinizującego LH.
Ciąża urojona: leczenie
Wyleczenie stanu ciąży urojonej jest trudne i nie powinno opierać się na zwykłej rozmowie z psychologiem. Zaleca się leczenie psychiatryczne, oparte na lekach przeznaczonych do leczenia zaburzeń psychicznych i jednoczesne leczenie ginekologiczne. Nieleczona ciąża urojona może prowadzić do nerwicy, depresji, a nawet zaburzeń osobowości.
Leczenie farmakologiczne przynosi wymierne efekty po kilku miesiącach. Psychoterapia także musi trwać przez wiele miesięcy, bo zaburzenia psychiczne powinno się leczyć długofalowo.
Ciąża urojona u mężczyzn
Ciąża urojona u mężczyzn nazywana jest syndromem kuwady (zespół wylęgania). Dotyka ona mężczyzn, których partnerki są w ciąży. Zespół ten objawia się tak, jak prawdziwa ciąża u kobiet. Mężczyźni w tym czasie mają zachcianki żywieniowe, odczuwają senność, zmęczenie, wzrasta ich masa ciała (ciąża urojona to także większy brzuch). Specjaliści są zdania, że powodem występowania u mężczyzn syndromu kuwady jest silna więź z ciężarną partnerką. Syndromu kuwady nie leczy się w żaden sposób, jednak nie należy ukrywać go przed partnerką.
Zobacz także:

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; font: 14.0px Times} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 12.0px Times; color: #042eee; min-height: 14.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p7 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li7 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #042eee} span.s2 {color: #000000} span.s3 {text-decoration: underline} ul.ul1 {list-style-type: disc} Ciągle próbujecie i nic? Już nie wiesz, co zrobić i jak zajść w ciążę? Zastanawiasz się, jak się kochać żeby zajść w ciążę ? Ważnych jest kilka czynników, które mogą być kluczowe: obserwacja owulacji, zmiana diety, odpowiednia pozycja seksualna czy starania o ciążę w odpowiednie dni. Już co czwarta para ma kłopoty z poczęciem dziecka . Nie trzeba jednak pędzić od razu do specjalistów. Zapytaliśmy Violettę Nowacką, psycholożkę, terapeutkę, specjalistkę ds. edukacji seksualnej, jak można pomóc naturze... naturalnie. Jak zajść w ciążę? Wybierz optymalny dzień cyklu Na początek sprawdź, czy kochasz się w optymalnym dniu cyklu. Zastosuj w tym celu domowy test owulacyjny – pozwala on na zbadanie w moczu poziomu luteiny, którego wzrost występuje mniej więcej dzień przed owulacją (test kupisz w aptece bez recepty, cena 25–30 zł). Jeśli jego wynik będzie pozytywny, podejmij współżycie w ciągu najbliższej doby. Uwaga! Podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny...

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; font: 14.0px Times} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #042eee} span.s2 {font: 12.0px Symbol} span.s3 {color: #000000} span.s4 {text-decoration: underline} ul.ul1 {list-style-type: disc} Rządowy program refundacji in vitro dobiegł końca w 2016 roku i, niestety, nie ma kontynuacji. Rząd skupia się na narodowym programie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Na szczęście pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się władze lokalne - wiele miast wprowadziło samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Na refundacje in vitro (lub przynajmniej pokrycie części kosztów) już teraz mogą liczyć mieszkańcy Częstochowy, Warszawy, Poznania czy Gdańska. Do nich prawdopodobnie niebawem dołączą kolejne miasta. Na całkowitą cenę zapłodnienia metodą in vitro składają się koszty, które trzeba ponieść na kilku etapach prowadzących do samej procedury, na które składa się: badania przed kwalifikacją do zabiegu przygotowanie do zabiegu zabieg zapłodnienia in vitro Ile kosztuje in vitro w Polsce? Jeśli władze samorządowe nie dofinansowują in vitro, pary, które cierpią na niepłodność, niestety, muszą radzić sobie same. Jeśli nie udaje się zajść w ciążę naturalnymi sposobami, najlepiej zaufać nauce i medycynie. Jakie są zatem realne ceny in vitro w polskich klinikach? Wszystkie placówki zajmujące się metodą in vitro są prywatne, więc koszty są zależne od kliniki....