Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną, jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.

Reklama

Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?

Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością.

Ciąża urojona: objawy

Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy:

  • brak okresu,
  • powiększanie się piersi,
  • powiększanie się brzucha,
  • ból piersi,
  • ciążowe zachcianki,
  • poranne mdłości i wymioty,
  • wahania nastroju,
  • zmęczenie,
  • laktacja.

W późniejszym czasie kobieta cierpiąca na ciążę rzekomą może być przekonana, że czuje ruchy dziecka i skurcze macicy. Kolejnym objawem ciąży urojonej jest odporność na wszelkie perswazje i dowody na brak ciąży. Często nawet badanie ginekologiczne przeprowadzone w gabinecie lekarskim nie jest w stanie przemówić do świadomości chorej na ciążę urojoną kobiety. Taka osoba musi podjąć jak najszybciej leczenie, z uwzględnieniem badań ginekologicznych, które na początku muszą wykluczyć prawdziwą ciążę.

Ciąża urojona a test ciążowy

Czy test ciążowy przy ciąży urojonej wyjdzie pozytywny? Nawet jeśli istnieją twarde dowody na brak ciąży (jak badanie USG), przy ciąży urojonej czasami test ciążowy może pokazywać pozytywny wynik (podwyższenie hormonu hCG). Dzieje się tak ze względu na siłę sugestii, a także pracę hormonów, które są także odpowiedzialne za objawy ciąży urojonej. Rozregulowany układ hormonalny wydziela gonadotropiny, m.in. większe ilości hormonu luteinizującego LH.

Zobacz także

Ciąża urojona: leczenie

Wyleczenie stanu ciąży urojonej jest trudne i nie powinno opierać się na zwykłej rozmowie z psychologiem. Zaleca się leczenie psychiatryczne, oparte na lekach przeznaczonych do leczenia zaburzeń psychicznych i jednoczesne leczenie ginekologiczne. Nieleczona ciąża urojona może prowadzić do nerwicy, depresji, a nawet zaburzeń osobowości.
Leczenie farmakologiczne przynosi wymierne efekty po kilku miesiącach. Psychoterapia także musi trwać przez wiele miesięcy, bo zaburzenia psychiczne powinno się leczyć długofalowo.

Ciąża urojona u mężczyzn

Ciąża urojona u mężczyzn nazywana jest syndromem kuwady (zespół wylęgania). Dotyka ona mężczyzn, których partnerki są w ciąży. Zespół ten objawia się tak, jak prawdziwa ciąża u kobiet. Mężczyźni w tym czasie mają zachcianki żywieniowe, odczuwają senność, zmęczenie, wzrasta ich masa ciała (ciąża urojona to także większy brzuch). Specjaliści są zdania, że powodem występowania u mężczyzn syndromu kuwady jest silna więź z ciężarną partnerką. Syndromu kuwady nie leczy się w żaden sposób, jednak nie należy ukrywać go przed partnerką.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama