Ospa u dziecka to przykra choroba, tym bardziej że wychodzenie na dwór jest wtedy utrudnione. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie: ile czasu trzeba spędzić w domu. Niestety, ospa u dziecka to jedna z tych chorób, której przebieg może być bardzo różny. Zdarza się, że dzieci przechodzą ją niezwykle łagodnie, mają jedynie kilka krost na ciele i choroba szybko mija. Zdarzają się też o wiele poważniejsze przypadki ospy, które kończą się powikłaniami. Dlatego choroby nigdy nie można lekceważyć, a podczas ospy nie wolno wychodzić. Odpowiadamy na wątpliwości, ile dokładnie czasu po ospie można wyjść na dwór, i skąd wiedzieć, że choroba się skończyła.

Reklama

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór

Czy ospa u dziecka uniemożliwia wychodzenie na dwór? Tak. Ospa to choroba wysoce zaraźliwa, więc nie można wychodzić na spacery przez cały okres jej trwania. Wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu z osobą zarażoną przez godzinę, by również zachorować. Nie powinno się zatem zabierać na dwór dziecka podczas ospy (czyli gdy wciąż pojawiają się nowe wykwity), ponieważ w ten sposób naraża się zdrowie innych osób.

Ospa u dziecka: kiedy można wyjść na dwór?

Ospa u dzieci trwa dość długo, dlatego w domu trzeba czasem spędzić mnóstwo czasu. Nieprawdą jest, że gdy krostki ospowe przestają wyskakiwać, wystarczy tylko czekać na ich przyschnięcie, a dziecko jest już właściwie zdrowe. Wykwity pojawiają się bowiem na ciele zwykle w kilku rzutach. Trzeba pamiętać, że przez cały okres trwania ospy u dziecka wychodzenie na dwór jest zabronione. Ze względu na ryzyko zarażenia maluch nie powinien mieć wtedy kontaktu z innymi dziećmi i dorosłymi, którzy nie chorowali na ospę. Na dwór można wyjść dopiero po zakończeniu choroby, czyli zwykle po ok. dwóch tygodniach.

Ile czasu po ospie można wyjść na dwór?

To ważne, aby nie wychodzić z domu podczas ospy u dziecka, ale także wtedy, gdy rodzice nie są pewni, czy choroba się skończyła. Warto wiedzieć, że ospa rozprzestrzenia się już na dwa dni przed pojawieniem się pierwszych objawów i trwa aż do czasu przyschnięcia wszystkich, ostatnich już pęcherzyków. Dopiero wtedy można wyjść z dzieckiem na dwór.

Ospa a wychodzenie na dwór: krostek nie wolno wystawiać na słońce

Rodzice często myślą, że przy ładnej pogodzie można wyjść na dwór z dzieckiem chorym na ospę, bo warto, żeby się dotleniło. Tymczasem wystawianie krostek ospowych na promienie słoneczne może skutkować tym, że na ciele dziecka pozostaną blizny. Nawet jeśli maluch nie ma już nowych wykwitów i dobrze się czuje, a na zewnątrz jest słonecznie, lepiej zakrywać miejsca z pęcherzami, żeby uniknąć tego typu nieprzyjemnej pamiątki po chorobie.

Zobacz także

Gdy dziecko choruje na ospę, możesz stosować preparaty przeciwbakteryjne, regenerujące i wspomagające gojenie skóry. Nie używaj pudrów, bo mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii! Farmaceuci polecają szczególnie produkty w postaci pianek i żeli, która chłodzą, nawilżają i ograniczają rozwój zakażenia:


Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama