Blizny po ospie pojawiają się w miejscach, w których na skórze w przebiegu ospy wystąpiły pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Zmiany te, o ile nie pękną, mogą nie zostawić śladów, ale przerwanie ciągłości naskórka pokrywającego pęcherzyk może wiązać się z powstaniem blizny w tym miejscu. Im więcej pęcherzyków na ciele i twarzy, tym większe ryzyko, że zostaną one uszkodzone. Blizna po ospie jest tzw. blizną zanikową. Oznacza to, że jest wklęsła – w miejscu wygojonej ranki powstaje zagłębienie w skórze.

Reklama

Spis treści:

Blizny po ospie

Ślady po ospie mogą powstać u każdego, kto zachoruje na tę chorobę zakaźną, niezależnie od wieku. Blizny po ospie u dzieci z czasem bledną i mogą ulec spłyceniu, ale też zwiększają nieco rozmiary wskutek wzrostu dziecka. Blizny po ospie u dorosłych, którzy przechodzili ospę w dzieciństwie, są najbardziej widoczne, jeśli są liczne i występują na twarzy. Choć są blade, to sprawiają, że skóra traci gładkość. Blizny po ospie u dorosłych, którzy zachorowali na tę chorobę dopiero po dojrzewaniu, mogą być bardziej widoczne i głębsze niż te, które wynosi się z dzieciństwa.

Jak powstają blizny po ospie? Powstawaniu blizn po ospie sprzyja świąd, który towarzyszy wypryskom, jakie wywołuje ospa. Dzieciom często trudno się powstrzymać od drapania zmian, co powoduje uszkodzenie naskórka, a to pierwszy krok do powstania trwałych śladów. Najmniej widoczne są te blizny, które, mimo uszkodzenia skóry dobrze się zagoiły. Najbardziej widoczne są blizny, które są skutkiem nadkażenia ranki po pęcherzyku ospowym.

Jak uniknąć blizn po ospie? Najlepszym sposobem na blizny po ospie jest profilaktyka: szczepienie przeciwko ospie, unikanie ospa party w przypadku niezaszczepionych dzieci, unikanie rozdrapywania pęcherzyków, gdy ospa się rozwinie, a także higiena gojących się zmian (zapobieganie nadkażeniom). Gojących się ranek i świeżych blizn nie należy też opalać.

Zobacz także

Maści i kremy na blizny po ospie

Blizny po ospie pozostają na zawsze. Można jednak sprawić, aby stały się jak najmniej widoczne. Trzeba jednak podjąć działanie już w czasie gojenia się ranek po pęcherzykach lub zaraz po nim. Stosowanie maści czy kremów na blizny po ospie po latach od jej przechorowania nie ma większego sensu.

Podczas gojenia się zmian trzeba dbać o czystość skóry, aby do ranki nie dostały się bakterie, które spowodują dodatkowe uszkodzenie tkanki skóry. Można więc stosować apteczne maści przeciwbakteryjne (np. Altabactin czy Tribiotic).

Po zagojeniu się ranki i odpadnięciu strupa bliznę warto smarować olejkiem różanym lub kremami na jego bazie (zawierają przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe) – udowodniono, że stosowane 2 razy dziennie przez 12 tygodni korzystnie wpływają na wygląd blizn.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie kremów na blizny z retinolem, który zwiększa produkcje kolagenu, a właśnie niedobór kolagenu w miejscu blizny powoduje, że ma ona postać zagłębienia w skórze. Innym sposobem jest stosowanie specjalnych maści na blizny (z alantoiną, masą perłową lub heparyną), które także zmniejszają widoczność blizn, o ile stosuje się je regularnie na świeże zmiany.

Jak usunąć stare blizny po ospie

W leczeniu starszych blizn po ospie stosuje się zabiegi kosmetyczne – np. głębokie pilingi złuszczające na bazie kwasów (np. kwasu glikolowego). Nie ma się co oszukiwać, że pilingi dostępne w drogeriach załatwią sprawę. Potrzebny jest zabieg w gabinecie kosmetologa. Polega on na nałożeniu dość silnego kwasu, który powoduje głębokie złuszczenie naskórka. Łuszczenie się i odnawianie skóry trwa nawet do 10 dni. Po takim zabiegu przez dłuższy czas nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych.

Innym zabiegiem, który może pomóc na blizny po ospie, jest:

  • mikrodermabrazja, czyli mechaniczne usuwanie zewnętrznych warstw naskórka;
  • mikroigłowanie – nakłuwanie blizn, co wywołuje prawidłowe tym razem (nie zanikowe) gojenie się skóry, co spłyca blizny po ospie;
  • laseroterapia – uszkadzanie skóry promieniowaniem laserowym, co stymuluje skórę do prawidłowego gojenia;
  • mezoterapia – ostrzykiwanie zmian składnikami ułatwiającymi regenerację skóry.

Niestety stare blizny po ospie są sporym wyzwaniem i nie zawsze udaje się je całkowicie zlikwidować. Wiele zależy od skóry i jej zdolności do regeneracji.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama