Wzrok

Mruganie oczu u dziecka
dziecko
wzrok
objawy choroby

Mruganie oczami u dziecka – możliwe przyczyny częstego mrugania i zaciskania powiek

Częste mruganie u dziecka może wynikać ze zmęczenia wzroku lub podrażnienia oczu. Objaw ten rzadziej świadczy o chorobie, a czasami jest to tzw. tik nerwowy. Zobacz, jak sprawdzić, dlaczego dziecko często mruga lub zaciska powieki.
Ewa Janczak-Cwil
Wady wzroku u dzieci: leczenie
wzrok
zdrowie dziecka

Wady wzroku u dzieci: leczenie. Czy zawsze potrzebne są okulary?

Wady wzroku, a właściwie poprawnie wady refrakcji, mogą przeszkadzać dziecku w zabawie, a później w nauce – dlatego trzeba je leczyć. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o wzrok dziecka, a także jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie najbardziej powszechnych wad wzroku u dzieci.
Dominika Bielas
ćwiczenia na wzrok dla dzieci
wzrok
zabawy dla dzieci
rozwój wzroku

Ćwiczenia na wzrok dla dzieci. Sprawdź, jak w prosty sposób stymulować zmysł wzroku

Żeby ćwiczyć wzrok dziecka poprzez zabawę, nie potrzebujesz ani drogich zabawek sensorycznych, ani skomplikowanych scenariuszy. Wystarczy pomysł i twoja chęć zabawy z dzieckiem. Podpowiadamy, jak stymulować wzrok dziecka (również z wadą wzroku) za pomocą prostych ćwiczeń i zabaw.
Dominika Bielas
co szkodzi na wzrok
dziecko
wzrok

Co szkodzi na wzrok? 10 zachowań, których należy unikać w trosce o oczy

Co szkodzi na wzrok? Często nie zdajemy sobie sprawy z wielu zachowań, które są szkodliwe dla oczu. Wyjaśniamy, co przyczynia się do popsucia wzroku i jakich zachowań należy unikać. 
Joanna Biegaj
Dieta na dobry wzrok: co najbardziej lubią nasze oczy?
dieta
wzrok
wzrok dziecka

Dieta na dobry wzrok: co najbardziej lubią nasze oczy?

Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na długie życie, ale i dobry wzrok. Jak dbać o profilaktykę chorób oczu związanych z wiekiem, zmęczeniem czy zanieczyszczeniem środowiska? Sprawdź, co jeść, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem oczu.
Luiza Słuszniak
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka
badanie wzroku

Jak sprawić, by rozstania z rodzicem były łatwiejsze? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

„Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal…?”. Maluchy w wieku przedszkolnym z pewnością nie zgodziłyby się z tym powiedzeniem! Niewiele jest dla nich momentów równie trudnych, jak pożegnania z mamą czy inną bliską osobą... O trudnej sztuce rozstań, o tym jak uczyć malucha samodzielności i radzić sobie również z własnymi trudnymi emocjami opowiadała podczas liveczatu na fejsbukowym kanale Mamo, To Ja Dorota Zawadzka – psycholożka i ambasadorka akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
okulary dla niemowlaka
wzrok
zdrowie dziecka

Okulary dla niemowlaka: jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?

Okulary dla niemowlaka wcale nie powinny dziwić. Od początku trzeba uważnie się przyglądać, jak maluszek patrzy na świat. Jeśli coś cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku warto jak najwcześniej skorygować. Podpowiadamy, kiedy okulary dla niemowlaka są konieczne i gdzie je kupić.
Magdalena Drab
test na daltonizm
wzrok
badanie wzroku

Test na daltonizm: obrazki do rozpoznawania daltonizmu u dzieci i dorosłych

Test na daltonizm pozwoli wstępnie rozpoznać, czy ty lub twoje dziecko cierpicie na tę wadę wzroku. Pomogą w tym specjalnie przygotowane plansze z cyframi i innymi wzorami.
Joanna Biegaj
Miasteczko Zmysłów wzrok
Dorota Zawadzka
wzrok dziecka
wzrok

Dorota Zawadzka inspiruje: 3 pomysły na zabawy wzrokowe, które podbiją serca dzieciaków!

Mądre i świadome wspieranie zmysłu wzroku jest niezwykle ważne dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Można go ćwiczyć już z maluszkami, pokazując im kontrastowe książeczki czy zabawki. Jak jednak bawić się ze starszakami, by nie tylko spędzić fajnie czas, ale również trenować oczy?
Współpraca reklamowa
heterochromia
wzrok

Heterochromia – na czym polega i skąd się bierze?

Heterochromia to rzadka wada tęczówki. Osoba nią dotknięta ma każde oko w innym kolorze lub tęczówkę jednego oka w dwóch kolorach. Przypadłość ta nie pogarsza widzenia, jest tylko defektem kosmetycznym.
Ewa Janczak-Cwil
MZ Kinder wzrok spostrzegawczość
wzrok
zabawa dla dzieci
kreatywna zabawa

Jak rozwijać spostrzegawczość u dzieci? [POMYSŁY NA ZABAWY]

Maluchy uczą się świata, używając każdego ze zmysłów. Warto jest je wspierać, sięgając po odpowiednie zabawy. W przypadku wzroku mamy szansę popisać się sporą kreatywnością: zabawa w tropicieli, szukanie różnic, układanie wzorów z pamięci… Czym jest spostrzegawczość i jak rozwijać ją u malucha? Podpowiadamy.
Współpraca reklamowa
zmysły
wzrok
Dorota Zawadzka

Jak mądrze i świadomie rozwijać zmysł wzroku u malucha? [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i przyjrzała się... zmysłowi wzroku. Opowiedziała m.in. o tym, jak on się rozwija i jakie zabawy są dla oczu naszego malucha najlepsze. Zapraszamy do oglądania i skorzystania z naszych pomysłów na rozwijające zmysły zabawy z dzieckiem.
Współpraca reklamowa
bieg czas na wzrok
wzrok
kampania społeczna
badanie wzroku u dziecka

Ruszyła rejestracja na 2. Charytatywny Bieg Czas Na Wzrok. Pomóż podopiecznym SOS Wiosek Dziecięcych i rodzin zastępczych!

Już dziś zapisz się na 2. Bieg Czas Na Wzrok! W tym roku wydarzeniu przyświeca jeden cel: pomoc SOS Wioskom Dziecięcym i rodzinom zastępczym. Organizator przekaże tyle par okularów korekcyjnych dzieciom, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym.
Sara Strużyna
rozwój zmysłów płodu
zmysły
wzrok
rozwój płodu

Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?

Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.
Dorota Kornacka
niemowlę
wzrok
słuch
węch

Jak rozwijają się zmysły

Lubi patrzeć na pasiaste zabawki, słuchać szumu suszarki, jest delikatne jak księżniczka na ziarnku grochu, a jednak nie przeszkadza mu zapach pełnej pieluszki. Kto to? Twoje maleństwo.
Beata Turska
dziecko, dziewczynka, okulary, wzrok
badania
wzrok
zdrowie dziecka

Komputerowe badanie wzroku u dziecka

Do wykrycia wad wzroku wystarcza najprostszy sprzęt okulistyczny. Warto sprawdzić czy dziecko nie kłopotów ze wzrokiem.
"Vita"