ubieranie noworodka
fot. Fotolia

Jak ubierać noworodka? Krok po kroku

Młodym rodzicom niekiedy trudno jest ocenić, czy maleńkie dziecko jest odpowiednio ubrane. A wszystkim przecież zależy, by nie było mu ani za gorąco, ani za zimno. Jak ubierać noworodka młodym rodzicom podpowiada Elżbieta Bartha, magister pielęgniarstwa.
ubieranie noworodka
fot. Fotolia
Przede wszystkim warto ubierać maluszka stosownie do pory roku i panującej wokół temperatury. W pierwszych tygodniach życia dziecka warto przyjąć zasadę, że nakładamy dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Zawsze warto też sprawdzić, czy dziecku nie jest za chłodno lub za ciepło.

Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło?

Dotknij klatki piersiowej lub brzuszka dziecka. Jego skóra powinna być ciepła i sucha. Jeśli jest choć trochę wilgotna, zdejmij dziecku jedną warstwę ubrania, jeśli zaś jest chłodna – nałóż jeszcze jedną. Dziecko może mieć chłodne rączki, ale stopy powinny być ciepłe. Jeśli w mieszkaniu, w którym przebywa noworodek, grzeją kaloryfery i powietrze jest suche, trzeba je koniecznie nawilżać. Powieś na nich specjalny pojemnik z wodą. Aby nawilżyć powietrze w domu, można też położyć na grzejnikach mokre ręczniki.
Redakcja poleca: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film
Jak wybierać ubranka dla dzieci? W czym powinno spać niemowlę i w jaki sposób prawidłowo ubierać dziecko? Radzi nasz ekspert.

Od czego zacząć ubieranie noworodka?

Przede wszystkim wybierz stałe miejsce, w którym będziesz przewijać, ubierać i rozbierać dziecko. Może to być specjalna komoda, stolik albo nakładka na łóżeczko. Praktyczne i wygodne są materacyki do przewijania, do kupienia prawie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Przygotuj ubranka dla maluszka, które chcesz mu włożyć. 

Zobacz też: Jak skompletować wyprawkę dla noworodka?

Ubieranie noworodka krok po kroku

Ta instrukcja krok po kroku pomoże ci w ubieraniu dziecka:
  • KROK 1: na materacyk połóż pieluszkę lub kocyk, żeby nie kłaść rozebranego dziecka na ceratce.
  • KROK 2: zaczynamy od pieluszki. Aby unieść pupę dziecka, nie obciążając stawów biodrowych dziecka, wsuń swoją dłoń pod jedną nóżkę i chwyć za kolanko drugiej. W ten sposób łatwo też umyć pupę malucha.
  • KROK 3: teraz body. Dziecko nie przepada za ubraniami wciąganymi przez głowę, więc tę czynność postaraj się wykonać szybko i sprawnie. Zwiń ubranko w dłoniach (jak pończochę) i przełóż otwór przez głowę, podobnie zwiń rękawy i nałóż je na rączki dziecka. Małe dziecko przyjmuje pozycję „fasolki” – jego rączki i nóżki są ugięte. Aby sprawić, że rączka na chwilę się wyprostuje i wsunie w nakładany rękaw ubranka, delikatnie stuknij palcem wskazującym w łokieć dziecka.
  • KROK 4: kolej na pajacyk lub kaftanik i śpioszki. Zacznij od włożenia nogawek – aby nóżki dziecka wyprostowały się na chwilę, delikatnie stuknij palcem w kolanka.
  • KROK 5: teraz skarpetki. Dziecku, dla którego każde ubranie jest trochę na wyrost, możesz włożyć skarpetki pod śpioszki.
  • KROK 6: czapeczkę wkładamy dziecku na chwilę po kąpieli. W domu nie musi mieć nakrycia głowy.
  • KROK 7: czas na chwilę oddechu. Usiądź wygodnie. Połóż dziecko na swoich udach, zamknij je w ramionach, możesz do niego mówić i kołysać je. Taka pozycja bardzo uspokaja.

Ubieranie nie jest takie straszne, jak się wydaje wielu mamom. To oczywiste, że na początku mogą ci się trochę trząść ręce, ale niemal z każdą chwilą będziesz czuć się pewniejsza i ubieranie malucha będzie przebiegało coraz sprawniej.

Zobacz też: Śmieszne body dla niemowląt
Oceń artykuł

Ocena 4 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy