Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak ubierać dziecko do snu
Adobe Stock
Rozwój

Jak ubierać dziecko do snu? Proste zasady na każdą porę roku

Nie wiesz, jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź, jaka temperatura panuje w jego sypialni. Inaczej ubiera się dziecko do spania latem podczas upałów, a inaczej zimą, gdy jest chłodno. Oto schemat, który pomoże dobrać odpowiedni strój do spania dla dziecka oraz okrycie.

To, jak ubierzesz niemowlę do snu, zależy od tego, jaka temperatura panuje w jego pokoju – czy jest tam ciepło, czy raczej chłodno. Pora roku nie ma w tym wypadku aż tak dużego znaczenia. Latem w klimatyzowanym pomieszczeniu nawet podczas upału termometr może pokazywać 20 stopni. Wtedy dziecko może być ubrane tak, jak zwykle. W mieszkaniach bez klimatyzacji dzieci będą spały latem w 25 stopniach (lub więcej). Ale taka temperatura zdarza się też zimą w zbyt nagrzanych domach. Wyjaśniamy, jak ubrać dziecko do snu w zależności od temperatury otoczenia i jaka temperatura jest odpowiednia do spania dla tak małego dziecka.

Spis treści

 1. Jak ubierać niemowlę do snu?
 2. Jak ubierać niemowlę do snu zimą?
 3. Jak ubierać niemowlę do snu w upały?
 4. Jak ubierać noworodka do snu?
 5. Jak ubierać roczne dziecko do snu?

Jak ubierać niemowlę do snu?

Podajemy schemat ubierania dziecka, który ułatwia dopasowanie odzieży dla niemowlęcia do temperatury panującej w jego pokoju. ​Ważne jest nie tylko ubranie dziecka, ale również to, czym je przykrywamy do snu, dlatego w naszym schemacie uwzględniamy również rodzaj okrycia. Okrycie może być grube lub cienkie. Śpiworki do spania i kołderki dziecięce są oznaczane liczbą i symbolem TOG (jednostka przenikalności cieplnej materiałów tekstylnych). Koniecznie należy na nie zwracać uwagę. Oznaczenie to określa, czy okrycie jest:

 • cienkie (0,5-1 TOG),
 • średnie (1,5-2) TOG),
 • grube (2 TOG lub więcej).

Jak ubrać niemowlę do snu w zależności od temperatury panującej w jego pokoju:

 • temperatura poniżej 16 stopni – czapeczka, skarpetki, cienkie rękawiczki, body z długim rękawem, pajac + grubszy śpiworek
 • temperatura 16-17 stopni – skarpetki, body z długim rękawem, pajac + grubsze przykrycie
 • temperatura 18-19 stopni – body z długim rękawem, pajac + średnie przykrycie
 • temperatura 20-21 stopni – rampers, pajac + średnie przykrycie
 • temperatura 22-23 stopnie – pajac + cienkie przykrycie
 • temperatura 24-25 stopni – rampers + cienkie przykrycie
 • temperatura 26 stopni – rampers

Schemat ubierania niemowlęcia do snu traktuj orientacyjnie. Każde dziecko jest inne i może mieć inne preferencje dotyczące temperatury otoczenia. Bardziej restrykcyjnie podchodź do ubierania dziecka w okresie noworodkowym, ponieważ organizm na tym etapie życia szybciej się wychładza. Sposób ubierania noworodka do snu opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Choć rodzice niemowląt często boją się, że niemowlę zmarznie, małe dzieci zwykle są przegrzewane, co skutkuje gorszą odpornością i w efekcie częstymi infekcjami.

Kontroluj zawsze temperaturę skóry na karku śpiącego dziecka. W ten sposób szybko ocenisz, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno (skóra spocona i rozgrzana w tym miejscu świadczy o przegrzewaniu dziecka). Dotykanie karku pozwoli w razie potrzeby zmodyfikować sposób ubierania zgodnie z potrzebami malucha (grubsze przykrycie zastąpić lżejszym, np. cienkim ażurowym kocykiem lub flanelową pieluszką, pajacyk zamienić na półśpiochy, czyli spodniami z nogawkami okrywającymi stopy i kaftanik.

Dla pewności przypominamy, co oznaczają poszczególne części niemowlęcej garderoby:

 • rampers – body z krótkimi nogawkami i rękawkami
 • body z długim rękawem – rampers z długimi rękawkami
 • pajac – śpiochy z długimi nogawkami obejmującymi też stopy i długimi rękawami.

Jak ubierać niemowlę do snu zimą?

Optymalna temperatura dla niemowlęcia do snu oscyluje pomiędzy 18 a 21°C (najlepiej mierzyć ją na wysokości materaca, na którym śpi dziecko). Jeśli wewnątrz panuje odpowiednia temperatura – pajacyk i średni śpiworek będą odpowiednie do snu dla maluszka.

Zdarza się, że w niektórych domach jest cieplej lub chłodniej w trakcie zimy. Należy wziąć to pod uwagę podczas doboru stroju do snu dla niemowlaka i ubierać dziecko zgodnie z podanym wyżej schematem. Jeśli dziecko jest odpowiednio ubrane, nie obawiaj się, że zmarznie. Staraj się też nie ustawiać grzejnika na wyższe wartości, ponieważ przegrzewanie dziecka sprzyja częstym infekcjom. 

Jeśli nie ma smogu – warto przewietrzyć sypialnię dziecka przed snem. Dobrym sposobem jest przeniesienie dziecka do innego pokoju i otworzenie na kilka minut okna na oścież. Wtedy dojdzie do szybkiej wymiany powietrza i sen maluszka będzie zdrowszy. Pamiętaj jednak, by unikać wahania temperatur w pokoju, w którym śpi dziecko. Zanim wniesiesz niemowlę do wywietrzonego pokoju, poczekaj, aż znów zrobi się w nim ciepło. 

Jak ubierać niemowlę do snu w upały?

Gdy w nocy temperatura w pokoju dziecka nie da się obniżyć i wynosi ponad 26 stopni, nawet rampers może powodować, że dziecko będzie się pocić i źle spać. Można wtedy założyć maluchowi body na ramiączkach, a przy bardzo wysokich temperaturach (27-29 stopni C) bez obaw pozostawić niemowlę wyłącznie w pieluszce. Można je dodatkowo okryć cienką tetrową pieluszką, a jeśli nadal będzie za ciepło, po prostu ją zsunąć.

Przegrzanie dziecka jest powiązane z SIDS. Istnieją dowody, że wysokie temperatury otoczenia również sprzyjają SIDS!

Ponieważ dzieci, tak jak dorośli, źle śpią podczas upalnych nocy, warto pomyśleć nad kupnem przenośnego klimatyzatora. Wieczorem można nim schłodzić temperaturę w pokoju dziecka, a później we własnej sypialni. To inwestycja, która latem pozwala dzieciom i rodzicom spokojniej przesypiać noce.

Uwaga: Jeśli niemowlę śpi latem w stale klimatyzowanym pomieszczeniu, jego kończyny mogą ulec wychłodzeniu. Organizm skupia się na zachowaniu stałej temperatury tułowia. Gdy więc w pokoju będzie dziecku chłodno, jego ciało zacznie ograniczać dopływ krwi do rączek i nóżek, aby utrzymać temperaturę tułowia i kończyny się wychłodzą. Dlatego w klimatyzowanym pomieszczeniu niemowlę latem trzeba kłaść spać w lekkim śpiworku.

Jak ubierać noworodka do snu?

U młodszych niemowląt również można zastosować opisany wyżej schemat ubierania do snu. Tylko w pierwszych dniach życia dziecka należy nieco go zmodyfikować. Kilkudniowe noworodki są przyzwyczajone do wyższej temperatury, jaka panowała w wodach płodowych (37,5 stopnia C).

Nawet najmniejsze noworodki nie muszą spać w mieszkaniu w czapeczce. Można ją założyć tylko wtedy, gdy mamy problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w sypialni dziecka. Pamiętaj jednak, że nawet noworodkom poleca się spanie w 19-21 stopniach C. Tylko jeśli dziecko przyszło na świat jako wcześniak może na początku życia potrzebować więcej ciepła.

Sprawdź, jak kompletuje się wyprawkę dla noworodka na lato.

Jak ubierać roczne dziecko do snu?

W tym przypadku jako wytyczne idealnie sprawdzi się podstawowy schemat ubierania niemowlaka do snu. Oczywiście pajacyk można zastąpić piżamą z długim rękawem, długimi nogawkami oraz skarpetami. Z kolei rampers można wymienić na dwuczęściową piżamę z krótkimi nogawkami i rękawkami, a śpiworek na kołdrę, czego w przypadku niskich temperatur i wiercących się w nocy maluchów nie polecamy.

Roczne dziecko może też nie chcieć spać w niższych temperaturach w rękawiczkach i czapeczce. Nie trzeba się tym niepokoić. Jeśli śpiący maluch będzie miał ciepły kark, wszystko jest w porządku, nawet jego nosek lub rączki będą dość chłodne.

Pokój dziecka przed snem trzeba wywietrzyć. Najlepiej jest to robić krótko, ale intensywnie, zwłaszcza zimą – wystarczy szeroko otworzyć okno na kilka minut. Latem okno można uchylić na całą noc, zimą lepiej tego nie robić, bo pokój może się wychłodzić.

Źródło: webmd.com

Sprawdź też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak