jak ubierać noworodka zimą
Adobe Stock
Noworodek

Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala

Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.

Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala). 

Spis treści: 

Jak ubierać noworodka zimą w domu?

Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze.

Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury: 

 • 26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem.
 • 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem.
 • 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk.
 • 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem.
 • 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem.
 • 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki.
 • poniżej 16 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka.


Ubieranie noworodka zimą w domu – dodatkowe informacje:

 • W domu do spania noworodek może być ubrany tak samo jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
 • Na noc przyda się noworodkowi śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani dziecko się w nim nie rozkopie. 
 • Pamiętaj, że chłodne ręce lub nogi noworodka nie są oznaką wychłodzenia. Układ krążenia u noworodka nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.

Jak ubierać noworodka zimą na spacer?

Oto najważniejsze wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer. Rady te sprawdzą się także przy okazji wyjścia dziecka ze szpitala. 

Wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer w zależności od temperatury: 

 • 15 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + długie spodnie + skarpetki + cienka kurtka + cienka czapeczka albo opaska + ewentualnie cienki kocyk.
 • 10 stopni Celsjusza –  body z długim rękawem + bluza z kapturem + kamizelka puchowa + cienka czapka + długie spodnie + skarpetki + ciepłe rękawiczki + kocyk na nóżki.
 • 5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + czapka + rękawiczki +ciepła kurtka + rajstopki + spodnie + kocyk + ew. szalik.
 • 0 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kombinezon + rękawiczki + kocyk (lub kurtka zimowa i śpiworek).
 • -5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur od kombinezonu + kombinezon + ciepłe rękawiczki + ciepły kocyk.
 • -10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur na głowę + ciepłe rękawiczki + kombinezon i śpiworek (uwaga: z noworodkiem nie należy wychodzić, gdy temperatura spada poniżej minut 5 stopni Celsjusza!)


Ubieranie noworodka zimą na spacer – dodatkowe informacje:

 • Pod spód materacyka w wózku możesz położyć dodatkowy kocyk. To ochroni noworodka przed podwianiem. Pamiętaj, że noworodek mało się rusza i szybciej marznie, nie ma bowiem wystarczającej warstwy tłuszczu pod skórą, która chroni przed wychłodzeniem.
 • Nie zasłaniaj ust ani noska szalikiem lub kocykiem. To może utrudnić oddychanie noworodkowi. Dodatkowo, gdy pod materiałem zgromadzi się para z wydychanego powietrza, skóra szybciej zmarznie.
 • Plastikowej pokrywy wózka używaj rzadko, tylko gdy zaskoczy was deszcz lub zacinający śnieg. Jeśli nie wieje i nie pada, nie wkładaj jej, żeby powietrze miało dostęp do wnętrza wózka.
 • Jeśli świeci słońce, osłoń budką twarz dziecka. Noworodek nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet zimą. W wyjątkowo słoneczne dni użyj kremu z filtrem przeznaczonego dla niemowląt.
 • Kwadrans przed wyjściem smaruj buzię noworodka tłustym kremem ochronnym. Jeśli werandujesz dziecko na balkonie, zrób tak samo. Może to być też zwykła wazelina kosmetyczna lub tzw. cold cream. Smaruj dziecku także usta i powieki oraz dłonie.
 • Nie oddalaj się za bardzo od domu. Dzięki temu, gdy noworodek zgłodnieje albo np. zrobi kupkę, będziesz mogła szybko wrócić.  

Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka?

Tak naprawdę noworodek ma już za sobą pierwsze wyjście na dwór. Miało to miejsce wtedy, gdy zabierałaś go ze szpitala do domu, po porodzie. Ale trwało to króciutko. Spacery zimowe są nieco trudniejszym przedsięwzięciem niż w cieplejszych miesiącach roku.

 • Nie rezygnuj zimą ze spacerów z noworodkiem – zmiany temperatury hartują malutki organizm, pomagają mu przystosowywać się do świata. Światło słoneczne pomaga powstawać witaminie D, potrzebnej do rozwoju mocnych i zdrowych kości. Siedząc z dzieckiem w domu i unikając wychodzenia, nie działasz na jego korzyść. Dzieci, które od pierwszych tygodni życia regularnie bywają na dworze, są zdrowsze, odporniejsze, lepiej dotlenione i dobrze śpią.
 • Odczekaj mniej więcej siedem, osiem dni, zanim zabierzesz noworodka na jego pierwsze spotkanie z mroźną aurą.
 • Zimą zacznij od kilku dni werandowania – ustawiaj noworodka w wózku (ciepło ubranego, tak samo jak na dwór), przy otwartym oknie, a potem na balkonie. Wystarczy 15-30 minut. Werandowanie pozwoli jego organizmowi oswoić się z chłodniejszą temperaturą i lepiej znosić zimno, kiedy zaczniecie już wychodzić „naprawdę".
 • Najpierw wyjdź z noworodkiem na 20-30 minut – stopniowo wydłużaj czas do dwóch godzin. Przy dobrej pogodzie możecie spacerować nawet trzy godziny.
 • Nie wychodź z noworodkiem, jeśli temperatura spada do minus 5 stopni poniżej zera  poczekaj, aż się ociepli, a na razie poprzestań na werandowaniu. Jeśli dziecko skończyło już miesiąc, możecie spacerować, gdy jest 7-8 stopni mrozu.
 • Spacery z noworodkiem odbywaj wczesnym popołudniem (między 12.00 a 14.00). Wtedy jest najcieplej.
Gdy wieje silny wiatr lub jest bardzo wilgotno, znacznie dotkliwiej odczuwamy zimno. Mimo że termometr wskazuje np. 0° lub –1°, realna temperatura wynosi kilka stopni mniej. Taką pogodę lepiej przeczekać z noworodkiem w domu i odłożyć spacer o kilka dni. Unikaj wychodzenia także wtedy, gdy zacina deszcz lub śnieg.

Pokój noworodka zimą: najważniejsze zasady

Pokój noworodka musi być regularnie wietrzony, także zimą! Wietrzenie teraz, gdy grzeją kaloryfery, jest nawet ważniejsze niż latem. Powietrze w domu jest bardzo wysuszone z powodu centralnego ogrzewania i trzeba dbać o nawilżanie pokoju noworodka. A najlepszym na to sposobem jest właśnie częste wietrzenie. Chodzi także o to, by powietrze było systematycznie wymieniane, aby nie gromadził się w nim nadmiar kurzu i drobnoustroje.

 • Zimą otwieraj okno, gdy noworodka nie ma w pokoju. Możesz zostawić je uchylone, kiedy wychodzicie na spacer, werandujesz dziecko albo karmisz w innym pokoju.
 • Wietrz przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy – rano, po nocy, oraz po południu lub wieczorem (ale nie tuż zanim nastąpi kąpiel noworodka, żeby dziecko od razu po umyciu nie trafiało do wychłodzonego pomieszczenia).


Zobacz także: 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA