jak ubierać noworodka zimą
Adobe Stock
Noworodek

Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala

Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.

Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala). 

Spis treści: 

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Jak ubierać noworodka zimą w domu?

Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze.

Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury: 

 • 26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem.
 • 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem.
 • 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk.
 • 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem.
 • 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem.
 • 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki.
 • poniżej 16 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka.


Ubieranie noworodka zimą w domu – dodatkowe informacje:

 • W domu do spania noworodek może być ubrany tak samo jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
 • Na noc przyda się noworodkowi śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani dziecko się w nim nie rozkopie. 
 • Pamiętaj, że chłodne ręce lub nogi noworodka nie są oznaką wychłodzenia. Układ krążenia u noworodka nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.

Jak ubierać noworodka zimą na spacer?

Oto najważniejsze wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer. Rady te sprawdzą się także przy okazji wyjścia dziecka ze szpitala. 

Wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer w zależności od temperatury: 

 • 15 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + długie spodnie + skarpetki + cienka kurtka + cienka czapeczka albo opaska + ewentualnie cienki kocyk.
 • 10 stopni Celsjusza –  body z długim rękawem + bluza z kapturem + kamizelka puchowa + cienka czapka + długie spodnie + skarpetki + ciepłe rękawiczki + kocyk na nóżki.
 • 5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + czapka + rękawiczki +ciepła kurtka + rajstopki + spodnie + kocyk + ew. szalik.
 • 0 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kombinezon + rękawiczki + kocyk (lub kurtka zimowa i śpiworek).
 • -5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur od kombinezonu + kombinezon + ciepłe rękawiczki + ciepły kocyk.
 • -10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur na głowę + ciepłe rękawiczki + kombinezon i śpiworek (uwaga: z noworodkiem nie należy wychodzić, gdy temperatura spada poniżej minut 5 stopni Celsjusza!)


Ubieranie noworodka zimą na spacer – dodatkowe informacje:

 • Pod spód materacyka w wózku możesz położyć dodatkowy kocyk. To ochroni noworodka przed podwianiem. Pamiętaj, że noworodek mało się rusza i szybciej marznie, nie ma bowiem wystarczającej warstwy tłuszczu pod skórą, która chroni przed wychłodzeniem.
 • Nie zasłaniaj ust ani noska szalikiem lub kocykiem. To może utrudnić oddychanie noworodkowi. Dodatkowo, gdy pod materiałem zgromadzi się para z wydychanego powietrza, skóra szybciej zmarznie.
 • Plastikowej pokrywy wózka używaj rzadko, tylko gdy zaskoczy was deszcz lub zacinający śnieg. Jeśli nie wieje i nie pada, nie wkładaj jej, żeby powietrze miało dostęp do wnętrza wózka.
 • Jeśli świeci słońce, osłoń budką twarz dziecka. Noworodek nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet zimą. W wyjątkowo słoneczne dni użyj kremu z filtrem przeznaczonego dla niemowląt.
 • Kwadrans przed wyjściem smaruj buzię noworodka tłustym kremem ochronnym. Jeśli werandujesz dziecko na balkonie, zrób tak samo. Może to być też zwykła wazelina kosmetyczna lub tzw. cold cream. Smaruj dziecku także usta i powieki oraz dłonie.
 • Nie oddalaj się za bardzo od domu. Dzięki temu, gdy noworodek zgłodnieje albo np. zrobi kupkę, będziesz mogła szybko wrócić.  

Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka?

Tak naprawdę noworodek ma już za sobą pierwsze wyjście na dwór. Miało to miejsce wtedy, gdy zabierałaś go ze szpitala do domu, po porodzie. Ale trwało to króciutko. Spacery zimowe są nieco trudniejszym przedsięwzięciem niż w cieplejszych miesiącach roku.

 • Nie rezygnuj zimą ze spacerów z noworodkiem – zmiany temperatury hartują malutki organizm, pomagają mu przystosowywać się do świata. Światło słoneczne pomaga powstawać witaminie D, potrzebnej do rozwoju mocnych i zdrowych kości. Siedząc z dzieckiem w domu i unikając wychodzenia, nie działasz na jego korzyść. Dzieci, które od pierwszych tygodni życia regularnie bywają na dworze, są zdrowsze, odporniejsze, lepiej dotlenione i dobrze śpią.
 • Odczekaj mniej więcej siedem, osiem dni, zanim zabierzesz noworodka na jego pierwsze spotkanie z mroźną aurą.
 • Zimą zacznij od kilku dni werandowania – ustawiaj noworodka w wózku (ciepło ubranego, tak samo jak na dwór), przy otwartym oknie, a potem na balkonie. Wystarczy 15-30 minut. Werandowanie pozwoli jego organizmowi oswoić się z chłodniejszą temperaturą i lepiej znosić zimno, kiedy zaczniecie już wychodzić „naprawdę".
 • Najpierw wyjdź z noworodkiem na 20-30 minut – stopniowo wydłużaj czas do dwóch godzin. Przy dobrej pogodzie możecie spacerować nawet trzy godziny.
 • Nie wychodź z noworodkiem, jeśli temperatura spada do minus 5 stopni poniżej zera  poczekaj, aż się ociepli, a na razie poprzestań na werandowaniu. Jeśli dziecko skończyło już miesiąc, możecie spacerować, gdy jest 7-8 stopni mrozu.
 • Spacery z noworodkiem odbywaj wczesnym popołudniem (między 12.00 a 14.00). Wtedy jest najcieplej.
Gdy wieje silny wiatr lub jest bardzo wilgotno, znacznie dotkliwiej odczuwamy zimno. Mimo że termometr wskazuje np. 0° lub –1°, realna temperatura wynosi kilka stopni mniej. Taką pogodę lepiej przeczekać z noworodkiem w domu i odłożyć spacer o kilka dni. Unikaj wychodzenia także wtedy, gdy zacina deszcz lub śnieg.

Pokój noworodka zimą: najważniejsze zasady

Pokój noworodka musi być regularnie wietrzony, także zimą! Wietrzenie teraz, gdy grzeją kaloryfery, jest nawet ważniejsze niż latem. Powietrze w domu jest bardzo wysuszone z powodu centralnego ogrzewania i trzeba dbać o nawilżanie pokoju noworodka. A najlepszym na to sposobem jest właśnie częste wietrzenie. Chodzi także o to, by powietrze było systematycznie wymieniane, aby nie gromadził się w nim nadmiar kurzu i drobnoustroje.

 • Zimą otwieraj okno, gdy noworodka nie ma w pokoju. Możesz zostawić je uchylone, kiedy wychodzicie na spacer, werandujesz dziecko albo karmisz w innym pokoju.
 • Wietrz przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy – rano, po nocy, oraz po południu lub wieczorem (ale nie tuż zanim nastąpi kąpiel noworodka, żeby dziecko od razu po umyciu nie trafiało do wychłodzonego pomieszczenia).


Zobacz także: 

Jak ubrać niemowlę wiosną?
detailblick - Fotolia.com
Pielęgnacja
Spacer zimą z niemowlakiem
Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami . Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem. Werandowanie noworodka Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go. Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer. Ubierz niemowlaka ciepło Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia . Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty. Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak , a nie wkładane przez główkę. Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas Przed wyjściem na...

mama, niemowlę, zima, spacer
Panthermedia
Pielęgnacja
7 zasad zimowych spacerów
Zimowe wyjścia mogą przynieść dziecku dużo korzyści: dotlenić, zahartować i wzmocnić apetyt. Aby jednak tak się stało, przestrzegaj kilku zasad.

Dziecko, które skończyło dwa–trzy tygodnie, powinno przebywać na świeżym powietrzu przynajmniej dwie godziny dziennie, nawet w zimę . W przeciwieństwie jednak do niej inne spacerowe zasady się zmieniają. Zimą podczas spaceru lepiej zrezygnować np. z karmienia dziecka na spacerze, ponieważ razem z mlekiem mogłoby nałykać się mroźnego powietrza i złapać infekcję gardła. Dobrym pomysłem jest też rozbicie jednego długiego spaceru na dwa krótsze, np. jeden godzinny przed południem i drugi tuż po obiadku. O czym jeszcze warto pamiętać? Pytamy dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatrę z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 1. Nakarm dziecko przed wyjściem na spacer Najedzone dziecko łatwo nie zmarznie na spacerze, bo podczas trawienia powstaje energia, która grzeje je od środka. Zamiast jogurtu czy deserku owocowego podaj mu rozgrzewającą zupę jarzynową z mięsem albo jajkiem. Po posiłku poczekaj kwadrans z ubieraniem malucha, aby jedzenie ułożyło mu się w brzuszku. 2. Ubierz malucha ciepło, ale... ... bez przesady. Współpracujący z nami pediatrzy są zgodni: zimą dzieci częściej są przegrzewane niż ubierane za lekko. W domu maleństwo powinno być ubrane podobnie jak ty, a na spacer zakładaj mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie (pamiętaj, że śpiworek czy koc też się liczy!). 3. Ubierz dziecko na cebulkę Dwie lżejsze bawełniane bluzki grzeją lepiej niż jeden, nawet bardzo gruby sweter, bo między nimi tworzy się warstwa ciepłego, izolującego powietrza. Nie zakładaj dziecku obcisłych rajstopek ani bluzeczek – mogą hamować krążenie krwi i prowadzić do odmrożeń. 4. Posmaruj dziecku buzię zimowym kremem Nawet jeśli maluch nie wychyla nosa z gondoli, odczuwa na własnej skórze (przypomnijmy: o wiele cieńszej niż twoja) działanie wiatru i zimna. Chroń ją przed odmrożeniami. Kwadrans przed spacerem posmaruj...

niemowlę, zima, czapka
Panthermedia
Pielęgnacja
Nie taka zima zła!
Zima to trudny okres dla nie w pełni dojrzałej skóry dziecka. Jej mechanizmy obronne nie działają jeszcze na 100%, dlatego potrzebuje pomocy.

Tak jak rodzice inaczej dbają o swoją skórę w upalne lato, a inaczej w mroźną zimę, tak samo powinno być w przypadku skóry dziecka. Jest ona narażona na ten sam szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, a praktycznie w ogóle bezbronna. Dlatego wraz ze zmianą pory roku, należy pamiętać o pewnych zasadach. Jakich? Oto nasze zimowe przykazania.   1. Hartowanie odporności Aby wspomóc działanie układu odpornościowego i naczyń krwionośnych dziecka, warto go hartować, czyli powoli przyzwyczajać do zimna. Maluch "trzymany" tylko w ciepłym mieszkaniu będzie szybciej łapał infekcje.   2. Werandowanie na początek Maluch nie ma wrodzonej tolerancji niskich temperatur – musi się jej dopiero nauczyć. Dlatego zaleca się, aby nie zabierać niemowlęcia od razu na "prawdziwy" spacer, a zacząć od werandowania. Należy ubrać dziecko jak na dwór i ustawić wózek na balkonie lub przy oknie na kilka minut. Kiedy ten okres wydłuży się do kwadransa, można wyjść na spacer – również piętnastominutowy. Kolejne powinny być powoli wydłużane, aż do 2-3 godzin dziennie.   3. Uwaga na temperaturę Niemowlę do 6. miesiąca życia nie powinno być na dworze, jeśli na słupku rtęci jest mniej niż -5st.C. W przypadku starszego dziecka jest to -8st.C. Uwaga: wiatr potęguje odczucie chłodu, dlatego koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę planując spacer. Jedno to ilość kresek na termometrze, drugie odczuwalna temperatura.   4. Ubranie "na cebulkę" To najważniejsza zasada, na która trzeba zwracać uwagę, szykując dziecko do wyjścia z domu. Jeśli malcowi będzie za gorąco, można zdjąć jedną warstwę, a mamy praktycznie pewność, że nie zmarznie. Warstwę podstawową w przypadku najmłodszych stanowić powinny bawełniane śpioszki oraz ciepły kaftanik, okrycie wierzchnie – kombinezon oraz śpiworek bądź kocyk. I od razu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz