Utwór porusza zagadnienie małżeństwa, z którym od wieków ściśle wiąże się nie tylko kwestia miłości, ale również pieniędzy. Pragnienie posagu żony sprowadza na głównego bohatera spore kłopoty. Musi spełniać każdą zachciankę dość trudnej partnerki, nawet jeśli uważa, że jej kaprysy są niedorzeczne.

Reklama

Streszczenie satyry „Żona Modna” przygotowaliśmy z myślą o wszystkich, którym język XVIII-wiecznej polszczyzny utrudnia zrozumienie utworu.

Spis treści:

  1. Plan wydarzeń – „Żona modna”
  2. „Żona modna” – streszczenie
  3. „Żona modna” – gatunek i geneza utworu
  4. „Żona Modna” – charakterystyka postaci

Plan wydarzeń – Żona Modna

  1. Spotkanie Piotra z przyjacielem.
  2. Opis żony bohatera.
  3. Wady żony
  4. Opis ich życia przed małżeństwem.
  5. Spisanie intercyzy.
  6. Zakup nowej karocy.
  7. Pakowanie karocy i wyruszenie w podróż.
  8. Rozmowa o zatrudnieniu modnych fachowców.
  9. Dojazd na wieś.
  10. Wyniosłe zachowanie żony wobec służby.
  11. Krytykowanie domu przez żonę.
  12. Wprowadzenie zmian w domu.
  13. Przyjazd gości na wieś.
  14. Bal.
  15. Pożar w stodole wywołany przez fajerwerki.
  16. Samotne gaszenie pożaru przez Piotra.
  17. Wyjazd małżeństwa do miasta.

Żona modna – streszczenie

Utwór zaczyna się od spotkania Piotra z przyjacielem, który gratuluje mu małżeństwa. W odpowiedzi główny bohater żali się na swój los. Opis żony zaczyna od wspomnienia, że jest bogata (wniosła w posagu aż cztery wsie). Dopiero później opisuje jej piękno i mądrość.

Okazuje się, że Piotr dostrzega wady swojej żony dopiero po ślubie. Co prawda już wcześniej widział w niej zarozumiałą mieszczankę, ale korzyści z mariażu przesłaniają mu właściwy ogląd sytuacji.

Zobacz także

Przed ślubem zostaje spisana intercyza. W dokumencie umieszczono zapis dotyczący standardu życia oczekiwanego przez żonę, a także tego, że w razie rozwodu — Piotr utraci cały majątek.

Po ślubie młodzi wyruszają na wieś. Tam pojawiają się pierwsze wygórowane zachcianki ukochanej. Najpierw życzy sobie karocy, która szybko okazuje się nieodpowiednia. Kiedy udaje się znaleźć dobrą karocę, żona tak wypycha ją swymi bagażami i pupilami, że brakuje w niej miejsca dla męża. Piotr cudem dostaje się do środka i musi jechać z psem na kolanach.

Po drodze małżonkowie rozmawiają. Kobieta wypytuje męża o służbę i dom na wsi, krytykując przy tym wszystko, co się da. Ponadto żąda kolejnej służby, m.in. kucharza, cukiernika i pasztetnika.

Po przyjeździe na miejsce kobieta od progu krytykuje wnętrza posiadłości. Chce osobnej sypialni dla siebie, pokoju na stroje, bawialni, pokoju do muzyki oraz książek. Uznaje też, że w ogrodzie należy wprowadzić liczne zmiany.

Piotr zgadza się na wszystko, byleby tylko mieć święty spokój.

Gdy wydają huczne przyjęcie, żona bawi się ze wszystkimi, lecz nie z mężem. Mąż bowiem w tym czasie usługuje gościom i spełnia zachcianki żony. Podczas zabawy odbywa się pokaz fajerwerków. Jedna z rac spada na stodołę i wszczyna pożar. Nikt nie jest przejęty sytuacją. Piotr sam musi gasić ogień. Gdy wraca do gości, staje się tematem żartów.

Piotr zwraca żonie uwagę na duże koszty przyjęcia. Wkrótce potem małżeństwo wyjeżdża do miasta. Nie zważając na nic, trwonią dalej pieniądze. Piotr nie bierze pod uwagę rozwodu, gdyż straciłby cały majątek.

Żona modna – gatunek i geneza utworu

„Żona modna” to satyra, czyli utwór zawierający krytykę ludzkich zachowań oraz ośmiesza zachowania konkretnych osób.

Ignacy Krasicki przedstawia w „Żonie modnej” nie tylko wady jednej kobiety, ale wielu przedstawicieli polskiej szlachty, którzy dla pieniędzy są w stanie poświęcić osobiste szczęście lub trwonią majątek bez opamiętania.

W czasach, gdy żył i tworzył Krasicki, małżeństwa dla pieniędzy były na porządku dziennym. Autor pokazuje, jak śmieszne i jednocześnie tragiczne mogą być konsekwencje takiego związku. Dotyczy to również par, które decydują się na ślub mimo dzielących ich różnic charakterów.

Żona Modna – charakterystyka postaci

  • Piotr – główny bohater utworu. Opowiada przyjacielowi o swoich doświadczeniach w małżeństwie. Znosi kaprysy bogatej żony, nie mając odwagi przeciwstawić się jej zachciankom. Żyją ponad stan.
  • Żona Piotra – tytułowa żona modna. Bohaterka opowieści Piotra. Przedstawiona przez niego jako majętna, kapryśna, posiadająca nad mężem władzę absolutną. Trwoni majątek, nie licząc się z nikim i niczym.
  • Przyjaciel – słuchacz opowieści Piotra, niewiele komentuje. Doradza przyjacielowi spokój i rozwagę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama