Lektury

Streszczenie Latarnik
książka
książka dla dzieci
lektury

Latarnik – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Choć nie wiemy, jak miał na imię, ani ile dokładnie miał lat – Skawiński jest chyba najsłynniejszym latarnikiem w dziejach polskiej literatury. Przedstawiamy streszczenie noweli Henryka Sienkiewicza, dzięki któremu szybko i dokładnie przypomnisz sobie, o czym jest „Latarnik”.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Dziady cz. IV
książka
książka dla dzieci
lektury

Dziady cz. IV – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów, problematyka

Czwarta część „Dziadów” Adama Mickiewicza to tajemnicza biografia młodego mężczyzny, który doświadczył miłości romantycznej. Jedno jest pewne: Gustaw wie, że miłość potrafi być niebem i piekłem. Romantyczne przeświadczenie o wyższości serca nad rozumem przemieniło go w upiora. Szczegółowe streszczenie IV części „Dziadów” pozwoli ci przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia dzieła.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Oda do młodości
książka
książka dla dzieci
lektury

Oda do młodości – streszczenie, analiza i interpretacja

O co chodzi w „Odzie do młodości?” Przede wszystkim o to, że młodość to coś więcej niż etap w życiu człowieka. To czas, kiedy można zmieniać świat, przeciwstawiając się stylowi myślenia i egoizmowi starców. Prócz streszczenia „Ody do młodości” zerknij również na naszą analizę i interpretację tego utworu.
Klaudia Stawiarska
"Sklepy cynamonowe": streszczenie szczegółowe
książka
lektury
streszczenie

Sklepy cynamonowe – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Jednym z najbardziej oryginalnych utworów 20. międzywojennego jest zbiór opowiadań Bruno Schultza – Sklepy cynamonowe. Streszczenie tego dzieła pozwoli Ci uporządkować złożone opisy, w których jawa miesza się z rzeczywistością. Tytuł opowiadania wywodzi się z porównawczego określenia tytułowego sklepu, który w oczach autora miał kolor kory cynamonu.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Granica
lektury
szkoła średnia

Granica – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Chcesz szybko przypomnieć sobie i uporządkować wszystko to, co ważne w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej? Zerknij na streszczenie, które przygotowaliśmy w dwóch wersjach (jedno: krótkie, drugie: szczegółowe). Oprócz tego opracowaliśmy plan wydarzeń i informacje na temat genezy, miejsca i czasu akcji „Granicy”.
Luiza Słuszniak
„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów
książka
lektury
streszczenie

„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów 

Przedstawiamy streszczenie „Świtezianki”, które pozwoli odświeżyć podstawowe informacje przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem. Przygotowaliśmy również plan wydarzeń i opisy bohaterów tej ballady Adama Mickiewicza. W naszym streszczeniu znajdziesz też wiadomości na temat genezy i narratora „Świtezianki”.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Dziady cz. II
szkoła podstawowa
lektury

Dziady cz. II – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów, problematyka

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Co to będzie, co to będzie?” Druga cześć „Dziadów” uchodzi za dużo bardziej przystępną niż część 3. lub 4. Uważają tak zwłaszcza ci, którzy lubią opowieści z dreszczykiem… Oto streszczenie 2 części „Dziadów”, które warto przeczytać, przygotowując się do ważnego sprawdzianu lub egzaminu.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Balladyna
książka
szkoła
lektury

Balladyna – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Balladyna” to baśniowa opowieść o zależnościach pomiędzy dobrem a złem, pełna motywów prosto z ludowych legend. Przypominamy, o czym opowiada uznawany za jeden z najpiękniejszych dramat Juliusza Słowackiego.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Katarynka
książka
książka dla dzieci
lektury

Katarynka – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Przedstawiamy streszczenie „Katarynki”, utworu uznawanego za najwybitniejszą nowelę Bolesława Prusa. I nic w tym dziwnego: choć powstała w 1881 roku, „Katarynka” w wielu kwestiach nie przestała dotykać wciąż aktualnych zagadnień.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Kordian
książka
lektury
streszczenie

Kordian - streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Streszczenie „Kordiana” napisanego przez Juliusza Słowackiego w 1833 roku pozwoli zapamiętać ci najważniejsze informacje powieści. Dramat ukazał się w druku w 1834 roku. Pisarz stworzył swoje dzieło w czasie pobytu w Genewie. Opisał on moralne i polityczne problemy Polaków po 1830 roku.
Klaudia Stawiarska
Lektury z gwiazdką: matura 2022
lektury
matura

Lektury obowiązkowe (z gwiazdką) na maturę 2023. Co koniecznie trzeba przeczytać?

Lektury obowiązkowe do matury 2023 to najważniejsze pozycje, które trzeba znać, przystępując do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zdanie egzaminu dojrzałości bez ich przeczytania będzie bardzo trudne. Są tak istotne, ponieważ to głównie na podstawie tych lektur układane są pytania, które uczniowie znajdą w arkuszu egzaminacyjnym.
Joanna Biegaj
Streszczenie Dziady cz. III
książka
lektury
streszczenie

Dziady cz. III – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Jednym z najsłynniejszych utworów Adama Mickiewicz są Dziady cz. III. Streszczenie tego dzieła pomoże ci zrozumieć patetyczno-retoryczny styl pisania polskiego autora. Wartości, które są w nim przekazane, są ponadczasowe, lecz kluczem do ich odczytania, jest kompleksowa analiza utworu.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Antygona
książka
lektury
streszczenie

Antygona – streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie

W 422 roku p.n.e. powstała słynna tragedia Sofoklesa – Antygona. Streszczenie tego dzieła pomoże ci zrozumieć jego skomplikowaną problematykę, która porusza tematykę władzy, odwiecznego konfliktu pokoleń oraz moralności człowieka.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Makbet
książka
książka dla dzieci
lektury

Makbet – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Makbet” to niełatwa lektura, dlatego postaraliśmy się, by nasze streszczenie pomogło ci uporządkować najważniejsze wydarzenia i motywy. Opracowaliśmy również plan wydarzeń, opisy bohaterów i wybraliśmy cytaty, które mogą pomóc przy pisaniu rozprawki. Choć żadne streszczenie nie odda piękna języka i nastroju Szekspirowskiego „Makbeta”, wiemy, że dobre opracowanie bywa ostatnią deską ratunku dla maturzystów.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Stary człowiek i morze
książka
książka dla dzieci
lektury

Stary człowiek i morze – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Z myślą o uczniach przygotowaliśmy streszczenie utworu „Stary człowiek i morze”, które pomoże w przypomnieniu sobie przebiegu wydarzeń w tym słynnym opowiadaniu. Dzieło Ernesta Hemingway’a to kopalnia motywów i cytatów, które można wykorzystać w rozprawkach na rozmaite tematy. To właśnie stąd pochodzą słynne słowa: „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.
Luiza Słuszniak
lektury szkolne klasa 5
szkoła podstawowa
lektury

Lektury szkolne klasa 5 – spis lektur na rok szkolny 2022/23

Jakie są lektury w 5 klasie szkoły podstawowej? Zarówno takie, po które uczniowie sięgają z przyjemnością, jak i nieco trudniejsze pozycje. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 5 klasie na rok szkolny 2022/2023.
Joanna Biegaj
lektury zadane na wakacje
lektury

„Zadali mojemu dziecku lekturę na wakacje. Nawet teraz nie odpocznie!” [LIST DO REDAKCJI]

Jestem zła na nauczycieli, bo w ogóle nie myślą o dobru dzieci. Mój synek dopiero nauczył się czytać, a już musi ślęczeć nad książką przez całe wakacje. Czy to normalne? Mało mieliśmy orki w roku szkolnym?
redakcja mamotoja.pl
lektury liceum i technikum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury do liceum i technikum: pozycje obowiązkowe i uzupełniające 

W podstawie programowej dla IV-letnich liceów i V-letnich techników zostały wyodrębnione dzieła, które powinien poznać każdy uczeń, niezależnie od profilu swojej klasy. Sprawdź, jaki jest kanon lektur do szkoły średniej.
Joanna Biegaj
Makbet i Banko spotykają trzy wiedźmy
nasz test
lektury
język polski

„Makbet”: test wiedzy z lektury [pytania + odpowiedzi)

Fabuła dramatu Szekspirowskiego pełna jest nie tylko przelanej krwi, ale i postaci, których imiona oraz rola w utworze mogą się mylić... Kto kogo zabił, a kto popełnił samobójstwo? Jakich ponadczasowych zagadnień dotyka opowieść o Makbecie? Rozwiązując test wiedzy z lektury, upewnisz się, że „Makbet” nie ma przed tobą żadnych tajemnic.

Wrzosowisko, burza, czarownice, duchy, zamki... Trzeba przyznać, że Szekspir doskonale zadbał o nastrój swojego dzieła – mrocznego dramatu, w którym ukazał tragedię człowieka dążącego do władzy. Człowieka, któremu przepowiednia, że zostanie królem, przesłoniła wszystko. Do której realizacji dążył, choćby za cenę stania się mordercą Dunkana (dotychczasowego króla Szkocji) oraz Banka (najlepszego przyjaciela).

Luiza Słuszniak
Dziady II: trudny test z lektury
nasz test
lektury
język polski

„Dziady” cz. 2: trudny test wiedzy z lektury

Druga część „Dziadów” Adama Mickiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców doby romantyzmu to utwór, który potrafi działać na wyobraźnię. Jednocześnie, solidna wiedza na temat tej lektury może okazać się bardzo ważna. Problematyka tu problematyka sprawia, że na 2 część „Dziadów” można powołać się w rozprawkach dotyczących: dobra i zła, winy i kary, przenikania się światów realnego z fantastycznym, miłości i śmierci. A zatem: zmierz się z testem podsumowującym 2 część „Dziadów”.

Luiza Słuszniak
Zemsta test wiedzy z odpowiedziami
nasz test
szkoła podstawowa
lektury

„Zemsta” – trudny test ze znajomości lektury (z odpowiedziami)

Uważna lektura „Zemsty” to znakomity sposób, by błysnąć na egzaminie, a także podczas pisania pracy klasowej. Zmierz się z naszym testem wiedzy i upewnij się, że znasz „Zemstę” naprawdę dobrze. Niektóre pytania są naprawdę trudne, ale po rozwiązaniu testu znajdziesz prawidłowe odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
„Granica” Zofii Nałkowskiej: test ze znajomości lektury [pytania + odpowiedzi]
nasz test
lektury
język polski

„Granica” Zofii Nałkowskiej: test ze znajomości lektury [pytania + odpowiedzi]

„Granica” Zofii Nałkowskiej to powieść, którą z pewnością warto poznać. Dlaczego jest to ważna lektura? Ponieważ można do niej nawiązać, pisząc rozprawkę na takie tematy jak: miłość, zdrada, samotność, podziały społeczne (na biednych i bogatych), postawy etyczne, poznanie siebie, konsekwencje łamania zasad moralnych i wiele innych.

Luiza Słuszniak
Test z lektury "Oskar i pani Róża"
quiz
szkoła podstawowa
lektury

Test z lektury „Oskar i pani Róża” [pytania + odpowiedzi]

To niezwykłe, że Eric-Emmanuel Schmitt, autor historii Oskara, napisał powieść, w której zawarł zarówno cierpienie dziecka jak i pogodny humor. Jest tam wszystko: dojrzewanie, pierwsza miłość, przyjaźń, problemy z rodzicami i Bogiem, choroba i śmierć… A także magiczna moc, jaką mają: rozmowa z bliską osobą oraz przelewanie na papier myśli pełnych bólu i strachu. Rozwiąż test z lektury „Oskar i pani Róża” i przekonaj się, jak dobrze znasz tę ważną książkę.

Luiza Słuszniak
żona modna test
uczeń
lektury
język polski

„Żona modna” – test z lektury

„Żona modna” jest satyrą napisaną przez Ignacego Krasickiego w latach 1778-1779. Utwór należy do zbioru  utworów satyrycznych, które wpisały się do kanonu literatury polskiej. Pisany jest wierszem i ma formę dialogu między młodym małżonkiem a przypadkowo spotkanym znajomym.

Zrób test i sprawdź, co pamiętasz z treści żony modnej”.

Ewa Janczak-Cwil
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku.
Luiza Słuszniak
powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.
Luiza Słuszniak
Pinokio test z lektury
lektury

„Pinokio” – test z lektury

Joanna Biegaj
Streszczenie Ulica krokodyli
książka
książka dla dzieci
lektury

Ulica krokodyli – streszczenie, opis ulicy, geneza, znaczenie

„Ulica krokodyli" – streszczenie to sposób na szybkie przypomnienie sobie treści opowiadania Brunona Schulza. Utwór wchodzi w skład tomu „Sklepy cynamonowe", który powstał w latach 1934-1937. Cykl zawiera wspomnienia autora z czasów dzieciństwa. Są one poddane poetyckiemu przetworzeniu, w wyniku czego realizm jest zepchnięty na dalszy plan.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Stepy akermańskie
książka
szkoła
lektury

Stepy akermańskie – streszczenie, interpretacja, środki stylistyczne

O czym są „Stepy akermańskie”? Jak można zinterpretować ten utwór i jakich środków stylistycznych użył Adam Mickiewicz do stworzenia sonetu? Dzięki naszemu streszczeniu i analizie „Stepów akermańskich” łatwo zrozumiesz ten jeden z najsłynniejszych wierszy epoki romantyzmu.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Opowieść wigilijna
książka
książka dla dzieci
lektury

Opowieść wigilijna – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Streszczenie „Opowieści wigilijnej” warto przypomnieć sobie przed ważnym sprawdzianem. Opowiadanie to zostało napisane przez Charlesa Dickensa. Wydane zostało po raz pierwszy 19 grudnia 1843 roku. Nawiązuje do Wigilii Bożego Narodzenia. Ilustrował ją John Leech. Tłumaczone i wydawane zostało wielokrotnie.
Klaudia Stawiarska