Lektury

Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej na rok szkolny 2023/2024

Jakie są lektury obowiązkowe w klasach 1-3, a które muszą przeczytać uczniowie klas starszych? Być może część z pozycji macie w domowej biblioteczce, a niektóre warto już teraz wypożyczyć z biblioteki lub kupić w księgarni (stacjonarnej lub internetowej). Sprawdź aktualną listę lektur w szkole podstawowej, by mieć pewność, że twoje dziecko na pewno je przeczyta.
Luiza Słuszniak
lektury 1 klasa liceum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury 1 klasa liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) w roku szkolnym 2023/2024

Lektury do 1 klasy liceum i technikum mają pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także sprawić, że będzie wrażliwym czytelnikiem. Najważniejsze jednak jest to, że ich znajomość przyda się na maturze. Sprawdź, jakie są lektury w 1 klasie liceum.
Joanna Biegaj
lektury do liceum i technikum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury do liceum i technikum 2023/2024: pozycje obowiązkowe i uzupełniające 

W podstawie programowej dla IV-letnich liceów i V-letnich techników zostały wyodrębnione dzieła, które powinien poznać każdy uczeń, niezależnie od profilu swojej klasy. Sprawdź, jaki jest kanon lektur do szkoły średniej.
Joanna Biegaj
lektury klasa 7
książki
lektury

Lektury klasa 7: lista na rok szkolny 2023/2024

Lektury szkolne do klasy 7 to niekiedy już naprawdę poważne utwory. Są jednak dostosowane do wiedzy i umiejętności uczniów na tym poziomie kształcenia. Tytuły, które trafiły do kanonu lektur w 7 i 8 klasie, mają wzbudzić w młodym czytelniku miłość do książek, a także uwrażliwić na piękno literatury. Co znalazło się na liście lektur obowiązkowych i uzupełniających w 7 klasie?
Joanna Biegaj
lektury szkolne klasa 8
szkoła
książki
lektury

Lektury szkolne klasa 8: lista obowiązujących lektur 

Wykaz lektur do klasy ósmej obejmuje m.in. dzieła J. Słowackiego, A. Mickiewicza, S. Żeromskiego. Ósmoklasiści muszą także zaznajomić się z poezją polskiej noblistki W. Szymborskiej oraz K. K. Baczyńskiego i J. M. Rymkiewicza. Jeśli zdążyli omówić te utwory w klasie 7, czeka ich lektura Małego księcia, Zemsty i innych dzieł z listy lektur.
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
szkoła
lektury

Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 

Lektury do klasy 6 szkoły podstawowej mają za zadanie pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także uwrażliwić młodego czytelnika. Poza powieściami wykaz lektur dla szóstoklasistów obejmuje także bajki, opowiadania i poezję. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych w 6 klasie na rok szkolny 2023/2024.
Joanna Biegaj
lektury szkolne klasa 5
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury szkolne w klasie 5: spis lektur na rok szkolny 2023/24

Jakie są lektury w 5 klasie szkoły podstawowej? Zarówno takie, po które uczniowie sięgają z przyjemnością, jak i nieco trudniejsze pozycje. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 5 klasie na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, która z nich liczą najwięcej stron, by dziecko na pewno zdążyło przeczytać je przed omówieniem w szkole.
Joanna Biegaj
Kordian: streszczenie
książka
lektury
streszczenie

Kordian – streszczenie  krótkie i szczegółowe, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Kordian” nie jest łatwym dziełem, ale dzięki naszym streszczeniom szybko uporządkujesz wiedzę na temat tego utworu. Aby przypomnieć sobie treść i najważniejsze zagadnienia „Kordiana”, wystarczy zerknąć na plan wydarzeń, streszczenie w wersji krótkiej oraz opis bohaterów.
Klaudia Stawiarska
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
Lektury z gwiazdką matura 2023
lektury

Lektury z gwiazdką: obowiązkowe lektury na maturze 2023

Tak zwane lektury z gwiazdką na maturę 2023 to lektury, które koniecznie trzeba przeczytać. Muszą je znać wszyscy uczniowie zdający maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Poza i tak obszerną listą najważniejszych lektur humaniści na maturze rozszerzonej będą musieli wykazać się znajomością dodatkowych książek i utworów.
Ewa Janczak-Cwil
Matura język polski 2023
uczeń
lektury
szkoła średnia

Matura język polski 2023: terminy, czas trwania, wykaz lektur 

Matura z języka polskiego w 2023 roku będzie składała się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W trakcie egzaminów ustnych osoby zdające będą losować dwa zadania, z czego jedno z nich będzie z puli 280 pytań jawnych. Czy wiesz, jakie lektury nie obowiązują na maturze w formule 2023?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zbrodnia i kara: test wiedzy
nasz test
lektury

„Zbrodnia i kara” test wiedzy [pytania i odpowiedzi]

Zanim wykorzystasz swoją wiedzę na temat „Zbrodni i kary” w rozprawce na sprawdzianie lub maturze — upewnij się, że dobrze znasz bohaterów oraz problematykę tej powieści. Nasz quiz zawiera pytania o różnym stopniu trudności – to prawdziwe wyzwanie dla czytelników, przed którymi dzieło Fiodora Dostojewskiego nie ma żadnych tajemnic. Po rozwiązaniu quizu zobaczysz listę prawidłowych odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy
szkoła
uczeń
lektury

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy

Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to pozytywistyczna powieść o miłości i ideałach, jakim przez całe życie wierna była sama autorka. Głównymi motywami tej społeczno-obyczajowej narracji są powstanie styczniowe oraz emancypacja kobiet. Szeroki wachlarz postaw i realiów życia mieszkańców Grodzieńszczyzny drugiej połowy XIX wieku sprawiają, że „Nad Niemnem” zostało określone mianem epopei. Powieść Orzeszkowej nie przetrwała jednak próby czasu, współcześnie przez krytyków uznawana jest za zbyt sentymentalną i patetyczną. Rozwiąż test z treści lektury i dowiedz się, kogo pokochała Justyna. Ten quiz to także doskonały sposób na usystematyzowanie wiedzy przed szkolnym sprawdzianem ze znajomości lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Ferdudurke  test z lektury
lektury
matura
język polski

„Ferdydurke” W. Gombrowicza - test wiedzy

Wraz z rozwojem akcji powieści Ferdydurke poznajemy uczniów gimnazjum, potem państwa Młodziaków, a później przenosimy się na wieś, gdzie mieszkają Hurleccy. W międzyczasie pojawia się słynna „pupa”, „łydka” i „gęba”… Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, jak dobrze pamiętasz, o co chodzi w „Ferdydurke”,

Luiza Słuszniak
Dziady
święto zmarłych
tradycje
lektury

Dziady, czyli słowiańskie święto przodków

Dziady to stary, przedchrześcijański obrzęd, który zgodnie z przekazami był poświęcony pamięci zmarłych. Wierzono, że w tę noc zostaje zatarta granica między światem żywych a zmarłych. Dlatego, aby nie narażać się na działanie sił nieczystych, należało przestrzegać jasno określonych zasad.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Hobbit test szczegółowy ze znajomości lektury
książki dla dzieci
quiz
lektury

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”: test wiedzy

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena to ponadczasowa historia, która opowiada o wyprawie podjętej przez hobbita i trzynastu krasnoludów pod dowództwem Thorina. Dzielni śmiałkowie chcą odzyskać skarb, który znajduje się w posiadaniu smoka Smauga. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy wędrując przez krainy Śródziemia, odkrywają mroczne sekrety. Czy ta wyprawa będzie miała szczęśliwy finał? Szczegółowy test wiedzy z lektury pozwoli ci przekonać się, jak dobrze znasz postacie i fakty z książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Dominika Bielas
"Pan Tadeusz": test z lektury
quiz
szkoła podstawowa
lektury

„Pan Tadeusz”: test wiedzy z lektury

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to epopeja narodowa, która jak w soczewce ilustruje życie i obyczajowość polskiej szlachty. To także literackie i pełne artystycznego kunsztu przedstawienie losów Polaków, którzy w nadziei oczekują wyzwolenia. Uważasz, że „Pan Tadeusz” jest trudny i nudny? Rozwiąż tekst z odpowiedziami i przekonaj się, że ta szkolna lektura nie przysporzy ci kłopotu.

Luiza Słuszniak
Pieśń o Rolandzie streszczenie
lektury
język polski
streszczenie

Pieśń o Rolandzie – streszczenie i krótkie opracowanie

W streszczeniu „Pieśni o Rolandzie” znajdziesz najważniejsze informacje o utworze. Kim jest Roland, bohater francuskiego eposu rycerskiego z epoki średniowiecza? Kto, oprócz tytułowego bohatera, odgrywa ważną rolę w „Pieśni"? O czym warto pamiętać, odwołując się do tego otworu podczas pisania rozprawki lub na egzaminie?
Klaudia Stawiarska
„Świtezianka”: test z lektury
quiz
szkoła podstawowa
lektury

„Świtezianka”: test z lektury

„Świtezianka” Adama Mickiewicza to liryczna opowieść o zawiedzionej miłości i złamanej przysiędze. Podobnie jak w balladzie „Lilije” Adam Mickiewicz w zdecydowany sposób uwypukla główne motto: „nie ma zbrodni bez kary”. Moralizatorski charakter lektury zmusza czytelniczkę i czytelnika do zadania sobie pytania i udzielenia odpowiedzi o etyce własnego postępowania. Rozwiąż test z czytania ze zrozumieniem, a szkolny sprawdzian nie przysporzy ci kłopotu.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Cierpienia młodego Wertera” test wiedzy z odpowiedziami
uczeń
quiz online
lektury

„Cierpienia młodego Wertera” test wiedzy z odpowiedziami

Cierpienia młodego Wertera to powieść o nieszczęśliwej miłości, nadziei i rozpaczy, wrażliwości i bólu głównego bohatera, którego losy zawładnęły wyobraźnią czytelników z przełomu XVIII i XIX wieku? Sprawdź, co wiesz o Werterze, Lotcie, Wilhelmie i Albercie, bohaterach jednej z najsłynniejszych powieści wszech czasów? Nawet jeżeli niektóre z pytań okażą się trudne – quiz pozwoli ci poznać prawidłowe odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
Lektury z gwiazdką: matura 2022
lektury
matura

Lektury obowiązkowe – matura 2023. Co koniecznie trzeba przeczytać?

Lektury obowiązkowe do matury 2023 to najważniejsze pozycje, które trzeba znać, przystępując do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zdanie egzaminu dojrzałości bez ich przeczytania będzie bardzo trudne. Są tak istotne, ponieważ to głównie na podstawie tych lektur układane są pytania, które uczniowie znajdą w arkuszu egzaminacyjnym.
Joanna Biegaj
Mały Książe - najważniejsze wydarzenia
lektury

„Mały Książę”: plan wydarzeń

12 bohaterów, 12 krótkich opowieści, zaledwie 42 strony – wbrew małym liczbom, o książce „Mały Książę” można opowiadać naprawdę długo, interpretując ją na wiele sposobów. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w lekturze „Mały Książę”.
Adrianna Trusiuk
„Wesele”: test ze znajomości lektury
uczeń
lektury
język polski

„Wesele”: test ze znajomości lektury

Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to składający się z trzech aktów dramat. W pierwszym z nich zostają przedstawione główne postaci takie jak: Gospodarz i Gospodyni, Pan Młody i Panna Młoda, Poeta, Rachela oraz pozostali goście. Nakreślone tło ujawnia problem różnic społecznych oraz innej optyki świata między osobami z miasta i ze wsi. Kolejny akt zrealizowany jest w konwencji fantastycznej. Wyspiański wprowadza postaci nie tylko Chochoła i Wernyhory, ale także zjaw takich jak: Widmo, błazen Stańczyk, Rycerz Zawisza, Hetman i Jakub Szela. Ostatni akt łączy ze sobą wcześniejsze modele narracyjne i stanowi swoistą próbę odpowiedzi na pytanie, czy Polacy są gotowi walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Rozwiąż test ze znajomości lektury i poznaj prawidłową odpowiedź!

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Eliza Orzeszkowa: biografia
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Eliza Orzeszkowa: biografia dla ucznia i uczennicy

Eliza Orzeszkowa w swoich utworach celnie oddaje idee współczesnego jej świata, jak i panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Celem twórczości literackiej pisarki było przede wszystkim kształtowanie świadomości ówczesnych elit oraz uwrażliwienie na aktualne problemy społeczne.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Mały Książe - opis bohaterów
lektury

„Mały Książe” – bohaterowie, charakterystyka postaci

Postacie w „Małym Księciu” są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Choć opisane zostały dość krótko, odgrywają najważniejszą rolę w powieści. To właśnie one uczą nas, czym jest miłość, przyjaźń i odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Adrianna Trusiuk
Wesele streszczenie
małżeństwo
lektury
streszczenie

„Wesele” – plan wydarzeń, streszczenie, opis bohaterów

Dramat Wesele” powstał w 1900 roku (pierwsze wydanie miało miejsce rok później). Od tamtej pory utwór uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. Przeczytaj streszczenie „Wesela” i przypomnij sobie, jak przebiegało wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny oraz kto brał w nim udział.
Klaudia Stawiarska
„Gloria victis”: bohaterowie
uczeń
lektury
język polski

„Gloria victis” – bohaterowie + krótki opis postaci

Bohaterów noweli „Gloria victis” poznajemy z relacji drzew, świadków powstania styczniowego. Utwór Elizy Orzeszkowej ma charakter wspominkowy i przedstawia wyidealizowany obraz nie tylko generała Romualda Traugutta, ale także Marysia, Jagmina i Anieli. Krótka charakterystyka postaci pozwoli ci lepiej zrozumieć problematykę lektury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Gloria victis” Elizy Orzeszkowej:  streszczenie
uczeń
lektury
język polski

Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” – streszczenie, problematyka utworu

„Gloria victis” to tytuł noweli Elizy Orzeszkowej, a także całego zbioru opowiadań, którego tematyka odwołuje się do wydarzeń powstania styczniowego. W baśniowej narracji autorka oddaje hołd poległym, jak również zwraca uwagę na problem rusyfikacji młodych Polaków. Szczegółowe streszczenie „Gloria victis” to świetny sposób na ugruntowanie wiedzy i szybką powtórkę przed sprawdzianem z lektury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Potop”: test z lektury
uczeń
lektury
język polski

„Potop”: test z lektury

Miłość, wojna, nienawiść, zdrada – to główne motywy powieści historycznej Henryka Sienkiewicza. Szaleńczo zakochany w swojej narzeczonej Andrzej Kmicic postanawia odzyskać swój honor i miłość ukochanej. Czy odzyska względy Aleksandry Billewiczówny? Jaki udział w tej miłosnej historii ma król Jan Kazimierz? Czy wystawiona na próbę miłość zakochanych ma szansę przetrwać wojenną zawieruchę? Rozwiąż test online, a „Potop” nie będzie miał przed tobą żadnych tajemnic.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Streszczenie Ulica krokodyli
książka
książka dla dzieci
lektury

Ulica krokodyli – streszczenie, opis ulicy, geneza, znaczenie

„Ulica krokodyli" to opowiadanie z tomu „Sklepy cynamonowe", który powstawał w latach 1934-1937. Cykl zawiera wspomnienia Brunona Schulza z czasów dzieciństwa. Wspomnieniom tym autor nadał poetycką, wyszukaną formę. Dzięki streszczeniu „Ulicy krokodyli” przypomnisz sobie, o czym jest to opowiadanie i co symbolizuje tytułowa ulica.
Klaudia Stawiarska