Reklama

Według nowej formuły maturzyści od 2023 roku będą obowiązkowo przystępować do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz z matematyki. Konieczne będzie także przystąpienie do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym – w formie pisemnej z przedmiotu do wyboru. Egzaminy ustne, po dwuletniej przerwie wynikającej z ograniczeń sanitarnych, będą znów obowiązywać z języka polskiego i języka obcego. Od 1 marca 2023 wiadomo, że w związku z nauką w czasie pandemii, obniżono liczbę pytań jawnych na maturę ustną z języka polskiego.

Reklama

Zmiany w maturze 2023

Matura 2023 odbędzie się w formule 2015 dla absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum oraz w formule 2023 dla absolwentów 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).

"Od roku 2023 egzamin dojrzałości na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w nowej formule. Dotyczą one wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach. Nowa formuła matury to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Ośmioklasowe podstawówki, czteroletnie licea i pięcioletnie technika po reformie musiały przyjąć nowe podstawy programowe. Dlatego wprowadzono zmiany w arkuszach maturalnych obowiązujących w 2023 i 2024 roku” – przekazała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za sferę oświaty.

Matura 2023: obniżone wymagania

Jednocześnie zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji, Przemysława Czarnka, wymagania na maturze 2023 zostaną obniżone o ok. 20-25 proc. Matura będzie więc łatwiejsza i dotyczy to egzaminów ze wszystkich przedmiotów. To, o ile konkretnie zostaną obniżone wymagania, zależy od przedmiotu (np. wycofano część pozycji z obowiązkowej liczby lektur na maturę z języka polskiego i zmniejszono liczbę zadań na maturze z matematyki).

1 marca minister Przemysław Czarnek poinformował o zmniejszeniu liczby pytań jawnych na ustną maturę z języka polskiego. Lista pytań została okrojona z 227 do 110.

Matura 2023: zmiany w czasie trwania egzaminów

Od 2023 roku egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, natomiast na poziomie rozszerzonym aż 210 minut. To spora zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że do zeszłego roku maturzyści mieli do dyspozycji analogicznie 170 i 180 minut. Osoby udające się na egzamin z matematyki na obu poziomach otrzymają 180 minut.

Bez zmian natomiast pozostanie czas egzaminów z języka obcego nowożytnego (180 minut poziom dwujęzyczny, 150 minut poziom rozszerzony).

Matura 2023: brak progu zdawalności na poziomie rozszerzonym

Ważna zmiana w maturze 2023 dotyczy wymaganego progu zdawalności – będzie on obowiązywał na egzaminach na poziomie podstawowym, ale zostanie zniesiony na egzaminach na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane będzie jedynie przystąpienie do tego egzaminu, a nie uzyskanie progu 30 proc.

Obowiązek uzyskania co najmniej 30 proc. punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych zostanie wprowadzony od 2025 roku.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama