Matura

Poprawki matur
matura
egzamin

Poprawa matury 2022 – ważne terminy, jak wygląda egzamin poprawkowy?

Maturę w 2022 roku zdało 78,2 proc. maturzystów, to nieco lepiej niż rok temu. Maturę z jednego przedmiotu oblało 15,5 proc. uczniów, co uprawnia ich do zdawania maturalnego egzaminu poprawkowego w tym samym roku. Sprawdź, w jakim terminie organizowana jest matura poprawkowa 2022 i jaki przebiega taki egzamin z języka polskiego, matematyki lub języka obcego.
Ewa Janczak-Cwil
Lektury z gwiazdką: matura 2022
lektury
matura

Lektury obowiązkowe (z gwiazdką) na maturę 2023. Co koniecznie trzeba przeczytać?

Lektury obowiązkowe do matury 2023 to najważniejsze pozycje, które trzeba znać, przystępując do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zdanie egzaminu dojrzałości bez ich przeczytania będzie bardzo trudne. Są tak istotne, ponieważ to głównie na podstawie tych lektur układane są pytania, które uczniowie znajdą w arkuszu egzaminacyjnym.
Joanna Biegaj
Numer matury
matura

Numer matury – gdzie znaleźć numer świadectwa dojrzałości?

Co to jest numer matury, gdzie znajdę numer świadectwa maturalnego, zastanawiają się maturzyści, którzy starają się o przyjęcie na studia. Numer świadectwa maturalnego jest niezbędny, aby złożyć podanie na studia. Wyjaśniamy, gdzie można go znaleźć. Informujemy przy okazji, że w przypadku tegorocznych maturzystów na wielu uczelniach studencka komisja rekrutacyjna samodzielnie zaciągnie do systemu numer matury oraz jej wyniki.
Ewa Janczak-Cwil
Aneks do świadectwa dojrzałości
matura
egzamin
szkoła średnia

Aneks do świadectwa dojrzałości: co to jest i kto go otrzyma?

Aneks do świadectwa dojrzałości to ważny dokument, który umożliwia kontynuację nauki na studiach lub w niektórych szkołach policealnych. Sprawdź, co to jest aneks maturalny i kto może go otrzymać.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Świadectwo dojrzałości – co to jest i jak wygląda
szkoła
matura
egzamin

Świadectwo dojrzałości – co to jest, jak wygląda i kto może je otrzymać?

Świadectwo dojrzałości to inaczej świadectwo maturalne i jest ono oficjalnym dokumentem zaświadczającym o wykształceniu średnim. To także „przepustka” do dalszej edukacji na studiach wyższych. Sprawdź, jak wygląda świadectwo maturalne i kto je otrzyma.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
matura z matematyki 2022
uczeń
matura
matematyka

Matura z matematyki 2022 (aktualne informacje)

Drugiego dnia matur uczniowie muszą zmierzyć się z kolejnym obowiązkowym przedmiotem. Jest to matematyka, której większość maturzystów bardzo się obawia – matura z matematyki od lat jest najczęściej poprawianym egzaminem maturalnym.
Joanna Biegaj
Błędy kardynalne: co to jest
uczeń
edukacja
matura

Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego: co to, przykłady, skutki

Czy wystarczy wiedzieć, co to jest błąd kardynalny, by nie popełnić go na maturze z języka polskiego? Czy faktycznie błąd kardynalny to wystarczający powód, by nie zdać egzaminu? To pytanie zadaje sobie niejeden maturzysta, zastanawiając się, czy w swym wypracowaniu popełnił błąd kardynalny.
Luiza Słuszniak
Matura 2022: ile trwa i z jakich przedmiotów można ją zdawać?
matura
egzamin

Ile trwa matura w 2022? [CAŁY HARMONOGRAM]

Ile trwa matura podstawowa, a ile rozszerzona w 2022 roku? Tegoroczni absolwenci będą zdawać egzaminy dojrzałości na poziomie podstawowym od 4 do 6 maja, a ostatnie egzaminy na poziomie rozszerzonym, zgodnie z harmonogramem, odbędą się 23 maja. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 5 lipca 2022 r.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska