Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
matura 2023 zmiany
AdobeStock/Lukasz
Edukacja

Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy

Maturzyści 2023 będą zdawać prostsze egzaminy – zapowiedział minister edukacji. Wymagania na maturze 2023 mają zostać obniżone o ok. 20-25 proc. Zmiany w maturze dotyczą wszystkich przedmiotów, w tym matematyki, języka angielskiego i polskiego.

Ważne zmiany w egzaminach maturalnych 2023 – minister edukacji potwierdził, że wobec tegorocznych maturzystów wymagania zostaną obniżone, a zatem matura z matematyki, języka polskiego czy biologii będzie łatwiejsza. Według Przemysława Czarnka nie ma jednak powodu, by w 2023 roku nie odbywały się na maturze egzaminy ustne.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Matura 2023: jakie zmiany czekają uczniów?

Egzaminy na maturze 2023 będą łatwiejsze – to już pewne. Minister edukacji zapowiedział w środę, że matura nadal (tak jak w poprzednich dwóch latach) nie będzie się opierać na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych ustalonych przez MEiN w związku z pandemią i nauką zdalną.

„Tegoroczni maturzyści byli w liceach w okresie pandemii, toteż nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej. Tegoroczne egzaminy maturalne nie odbywają się w oparciu o podstawy programowe, ale wymagania egzaminacyjne, które ustaliliśmy w związku z tym, że miała miejsce pandemia” – poinformował minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.

Zmiany na maturze 2023:

  • wymagania egzaminacyjne obniżone o ok. 20-25 proc;
  • odejście od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc. (do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane będzie przystąpienie do tego egzaminu, a nie uzyskanie progu 30 proc.);
  • powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych (w poprzednich dwóch latach egzaminy ustne nie odbywały się z powodu ograniczeń sanitarnych).
Ważne: wcześniej zapowiadano, że matura 2023, a szczególnie nowa matura z języka polskiego, będzie trudniejsza. Nauczyciele obawiali się, że nawet połowa maturzystów może nie zdać egzaminu w nowej formule.

Matematyka, polski, angielski: łatwiejsza matura 2023

Zgodnie ze słowami ministra edukacji niższe wymagania dotyczą egzaminów maturalnych 2023 ze wszystkich przedmiotów, a więc tak samo egzaminu z języka polskiego, jak i z matematyki, języka angielskiego, biologii czy innych. To, o ile konkretnie zostaną obniżone wymagania egzaminacyjne, zależy od przedmiotu.

Wcześniej już też zdecydowano, że niektóre lektury zostaną usunięte z listy lektur obowiązkowych na maturę 2023:

Na poziomie podstawowym zrezygnowano m.in. z lektur:

  • Jan Kochanowski, Psalm 13Psalm 47
  • William Szekspir, Romeo i Julia
  • Bolesław Prus, Z legend dawnego Egiptu
  • Stefan Żeromski, Rozdziobią nad kruki, wrony...
  • Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty)
  • Józef Mackiewicz, Droga donikąd (fragmenty)
  • Antoni Libera, Madame
  • Władysław Stanisław Reymont, Chłopi t. I

Lektury przeniesione z poziomu podstawowego na poziom rozszerzony to m.in.:

  • Zygmunt Krasiński, Nie-Boska komedia
  • Homer, Odyseja (fragmenty)

Zobacz też:

Matura ustna z polskiego 2023: zestaw pytań jawnych
Adobe Stock
Edukacja
Matura ustna z polskiego 2023: o co może zapytać komisja egzaminacyjna? Pełna pula pytań jawnych CKE
Matura ustna z polskiego 2023 jest obowiązkowa, a zestaw pytań, z którymi będą się musiały zmierzyć osoby podchodzące do egzaminu, składa się z jednego pytania jawnego i jednego pytania niejawnego. Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź, jak wygląda matura ustna z polskiego w 2023 roku po zmianach ogłoszonych 1 marca 2023 roku.

Matura ustna z polskiego 2023 rodzi wiele pytań, ponieważ będzie przeprowadzana w nowej Formule 2023. Tegoroczni maturzyści i maturzystki będą podchodzić do egzaminów ustnych z języka polskiego w dniach od 10 do 23 maja 2023 roku, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Co ważne, egzamin ustny z języka polskiego jest obowiązkowy i aby go zdać, należy osiągnąć minimum 30% wszystkich punktów możliwych do uzyskania. Czy wiesz, jak będą wyglądały pytania do ustnej matury z języka polskiego? Jak wygląda matura ustna z polskiego 2023? Sposób przebiegu egzaminów ustnych z języka polskiego ustala  Centralna Komisja Egzaminacyjna . Osoby podchodzące do egzaminu dojrzałości w Formule 2023 będą miały około 30 minut na udzielenie odpowiedzi na dwa pytania, w tym jedno jawne. Co ważne, sam przebieg matury ustnej z języka polskiego w Formule 2023 to: 15 minut na przygotowanie do odpowiedzi, 10 minut  na odpowiedź, 5 minut na rozmowę z komisją egzaminacyjną i ewentualne pytania, dopowiedzenia. Maksymalnie można uzyskać 30 punktów. Pytania jawne matura 2023 1 marca pula pytań jawnych zmniejszyła się o ponad połowę. Z 227 zostało 110 pytań jawnych, które publikujemy poniżej. Biblia 1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. 2. Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. 3. Motyw marności świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. 4. Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci...

Matura międzynarodowa: co daje, gdzie zdawać, jak wygląda
Adobe Stock
Edukacja
Matura międzynarodowa: co daje, gdzie zdawać, jak wygląda?
Matura międzynarodowa wieńczy dwuletni program edukacyjny mający na celu rozwinąć umiejętność nieszablonowego, krytycznego myślenia, wzbudzić ciekawość świata oraz uwrażliwić na różnorodność i wielokontekstowość świata. Co roku w Polsce do międzynarodowej matury przystępuje kilkaset osób. Sprawdź, czy warto do niej podejść.

Dla młodych ludzi, jak i ich rodziców wybór liceum może stanowić wyzwanie. Jednym z kryteriów jest możliwość zdawania międzynarodowej matury. W 1968 roku w Genewie powstał program edukacyjny International Baccalaureate ( w skrócie IB), który obecnie jest realizowany w ponad 4000 placówek na całym świecie. Od 1993 roku istnieje możliwość zdawania międzynarodowej matury, czyli międzynarodowego Diploma Programme  także w Polsce.  Matura międzynarodowa: co to jest? Matura międzynarodowa (IB-DP) to nie tylko odpowiednik polskiego egzaminu dojrzałości, ale także dwuletni kurs przeduniwersytecki (w Polce realizowany w języku angielskim, na świecie także w języku hiszpańskim lub francuskim), który przygotowuje do międzynarodowych egzaminów. Aby móc podejść do egzaminów, należy posiadać certyfikat zaświadczający o ukończeniu międzynarodowego programu nauczania. Matura międzynarodowa: koszt W Polsce publiczna edukacja jest bezpłatna, dlatego też uczniowie realizujący program matury międzynarodowej nie muszą płacić za dodatkowe zajęcia. Nie oznacza to jednak całkowitego zwolnienia z opłat. Rejestracja do matury to koszt ok. 100 euro. Dodatkowo za każdy zdawany na maturze międzynardowej przedmiot należy zapłacić 80 euro. Rodzice lub opiekunowie prawni są także zobowiązani zakupić podręczniki oraz kalkulator graficzny. Corocznie na stronach organizacji  The International Baccalaureate  publikowany jest obowiązujący cennik, który obejmuje opłaty za egzamin oraz pozostałe koszty administracyjne. Matura międzynarodowa: co daje? Międzynarodowa matura daje możliwość harmonijnego rozwoju, który będzie współgrał z indywidualnymi predyspozycjami każdej osoby. Zgodnie z założeniami każda osoba decydująca się na udział w programie określa swój plan nauki poprzez wybranie po jednym przedmiocie z...

matura z matematyki 2022
Adobe Stock
Matematyka
Matura z matematyki 2023: zmiany, wymagania, arkusze
Matura z matematyki w 2023 roku nie będzie bardzo różnić się od egzaminu z dwóch poprzednich lat. Utrzymano próg, który gwarantuje zdanie egzaminu na poziomie podstawowym, ale zadań maturalnych będzie mniej. Podajemy terminy oraz zagadnienia na maturę z matematyki 2023.

Matura z matematyki w zakresie podstawowym odbędzie się 8 maja 2023 (poniedziałek) o godz. 9:00, a w wersji rozszerzonej – 12 maja 2023 (piątek) o godz. 9:00. Z kolei egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym odbędzie się 2 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00. Na maturę z matematyki można przynieść: linijkę, kalkulator prosty, cyrkiel. Każdy maturzysta otrzyma na czas egzaminu tablice matematyczne. Spis treści: Matura z matematyki 2023 – mniejsze wymagania Zagadnienia na maturę z matematyki w 2023 roku Matura z matematyki 2022: arkusze maturalne  Matura z matematyki 2023 – mniejsze wymagania Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział w styczniu, że wymagania na maturze 2023 zostaną obniżone – będą obowiązywać wymagania podstawy programowej zredukowane o ok. 20-25 proc. Dotyczy to także egzaminu z matematyki. Matura z matematyki będzie więc łatwiejsza. Matura z matematyki w wersji podstawowej będzie trwała 180 minut i obejmie zadania , za które będzie można otrzymać maksimum 46 punktów (przy pełnym zakresie wymagań było to 50 punktów). Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał zadania zamknięte, za które można uzyskać maksymalnie 29 punktów (przy pełnym zakresie wymagań było to 25 punktów), oraz 7-13 zadań otwartych (przy pełnym zakresie wymagań było to 9-15 zadań). Aby zdać maturę z matematyki 2023 na poziomie podstawowym, nadal  trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów. 30-procentowy próg zdawalności nie będzie jednak obowiązywał w przypadku matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Wymagania egzaminacyjne na maturze 2023 z matematyki (poziom podstawowy): zakres wymagań ograniczony o ok. 25 proc., czas trwania – 180 minut, liczba punktów do uzyskania – 46, liczba punktów za zadania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak