matura z matematyki 2022
Adobe Stock
Matematyka

Matura z matematyki 2022 (aktualne informacje)

Drugiego dnia matur uczniowie muszą zmierzyć się z kolejnym obowiązkowym przedmiotem. Jest to matematyka, której większość maturzystów bardzo się obawia – matura z matematyki od lat jest najczęściej poprawianym egzaminem maturalnym.

05.05.2022 r. uczniowie przystąpili do egzaminu maturalnego z matematyki. Jest to jeden z trzech obowiązkowych przedmiotów na maturze. Matura z matematyki 2022 rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na rozwiązanie zadań maturzyści mają 170 minut. Aby zaliczyć maturę z matematyki na poziomie podstawowym, należy uzyskać 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. 

Dzień wcześniej uczniowie przystąpili do matury z języka polskiego. Czeka ich jeszcze jeden obowiązkowy egzamin – z języka angielskiego lub języka nowożytnego, który odbędzie się trzeciego dnia matur (06.05.2022 r.).

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Matura z matematyki 2022 będzie znacznie prostsza!

W tym roku uczniowie zdający maturę na poziomie podstawowym będą mieć nieco łatwiej, niż ich koledzy, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego za rok. Ze względu na pandemię koronawirusa oraz naukę zdalną wymagania egzaminacyjne są okrojone. Na maturze z matematyki w 2022 roku zmniejszona została liczba punktów do zdobycia – aktualnie jest to 45 punktów, a nie 50 jak dotychczas. Z kolei liczba zadań otwartych została zredukowana z 9 do 7. Uwzględniając nową punktację – do zdania matury z matematyki potrzebne będzie w tym roku uzyskanie 14 punktów.

Z matury z matematyki w 2022 roku zostały usunięte także zagadnienia dotyczące brył obrotowych, wartości odwrotnie proporcjonalnych oraz błędu bezwzględnego i względnego.

Jakie zadania pojawiły się na maturze z matematyki 2022?

Na tegorocznej maturze z matematyki pojawiły się zadania dotyczące między innymi nierówności, pojawiły się także

  • funkcje kwadratowe,
  • funkcje trygonometryczne,
  • ciąg arytmetyczny,
  • trójkąt równoramienny. 

Matura z matematyki 2022: arkusze maturalne 

Przedstawiamy arkusze CKE z matematyki na poziomie podstawowym. Wszystkie arkusze pochodzą ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Arkusz egzaminacyjny (wersja A)

Arkusz egzaminacyjny dla obywateli Ukrainy

Zobacz także

Błędy kardynalne: co to jest
Adobe Stock/daily_creativity
Uczeń
Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego: co to, przykłady, skutki
Czy wystarczy wiedzieć, co to jest błąd kardynalny, by nie popełnić go na maturze z języka polskiego? Czy faktycznie błąd kardynalny to wystarczający powód, by nie zdać egzaminu? To pytanie zadaje sobie niejeden maturzysta, zastanawiając się, czy w swym wypracowaniu popełnił błąd kardynalny.

Pisemna matura z języka polskiego otwiera cykl egzaminów składających się na egzamin dojrzałości. I już na samym starcie maturzyści mogą odebrać sobie szanse na pomyślny wyniki – wystarczy, że pierwszego dnia popełnią błąd kardynalny.  Spis treści: Błąd kardynalny: definicja   Przykłady błędów kardynalnych Jak nie popełnić błędu kardynalnego Błąd kardynalny: definicja Błąd kardynalny na maturze to błąd, który świadczy o braku podstawowej wiedzy, stanowiącej minimum do tego, by zaliczyć egzamin. Popełnienie błędu kardynalnego upoważnia sprawdzającego maturalną pracę pisemną do przyznania 0 punktów. Zgodnie z definicją ze Słownika języka polskiego, kardynalny oznacza tyle co: podstawowy, zasadniczy, główny. Aby nie było w tej kwestii żadnych nieporozumień, definicję błędu kardynalnego podaje Centralna Komisja Edukacyjna: błąd kardynalny to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający oraz kontekstu interpretacyjnego, przywołanego przez zdającego”. Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego częściej wynika z niewiedzy niż z pośpiechu czy niedopatrzenia. Zwykle błędy kardynalne dotyczą tak zwanych  lektur z gwiazdką , czyli lektur, których znajomość na maturze jest obowiązkowa.  Przykłady błędów kardynalnych Z definicji CKE wynika, że błąd kardynalny to błąd rzeczowy najcięższego kalibru . O czym świadczy błąd kardynalny? O tym, że osoba, która go popełnia, nie zasługuje na to, by szczycić się wykształceniem średnim. Za to wszyscy, którzy w swych pracach nie popełnili błędów kardynalnych – przygotowali się odpowiednio i mogą otrzymać świadectwo maturalne. Przykłady błędów kardynalnych:...

Lektury z gwiazdką: matura 2022
Adobe Stock
Język polski
Lektury z gwiazdką: matura 2022 – książki, które trzeba obowiązkowo przeczytać (lista lektur)
Lektury z gwiazdką to najważniejsze lektury do matury 2022, zdanie egzaminu dojrzałości bez ich przeczytania będzie bardzo trudne. Są tak istotne, ponieważ to głównie na podstawie tych lektur są układane pytania, która uczniowie znajdą w arkuszu egzaminacyjnym.

Uczniowie, przygotowując się do matury, mają obowiązek zapoznać się z niektórymi lekturami: są to lektury obowiązkowe. Takie pozycje musi przeczytać każdy uczeń. Spośród nich wyodrębniono także lektury z gwiazdką – to pozycje, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W podstawie programowej są one określone jako lektury, których nauczyciel nie może pominąć. Nie oznacza to jednak, że pozostałe lektury obowiązkowe są nieważne. Tak nie jest. Podstawa programowa daje nauczycielowi pewną dowolność w omawianiu lektur. Nauczyciel może wybrać inną lekturę spośród pozostałych pozycji do wyboru. Lektury z gwiazdką na maturze 2022 Aby dobrze przygotować się do matury, należy powtórzyć (lub jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy –przeczytać) lektury z gwiazdką. W 2022 roku maturzyści mają ułatwione zadanie, ponieważ lista lektur z gwiazdką jest krótsza od tej, która będzie obowiązywała na egzaminie dojrzałości w roku 2023. Porównaj: Lektury z gwiazdką na maturę 2023 Poniżej prezentujemy listę lektur z gwiazdką, która została opublikowana przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną). Lektury z gwiazdką omawiane w szkole podstawowej : Jan Kochanowski: wybrane Fraszki, Treny (V, VII, VIII) Ignacy Krasicki: wybrane bajki Aleksander Fredro: Zemsta Adam Mickiewicz, Dziady cz. II Henryk Sienkiewicz: wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop). Lektury z gwiazdką omawiane w szkole ponadpodstawowej : Bogurodzica Jan Kochanowski: wybrane Pieśni, Treny (inne niż w gimnazjum) i wybrany psalm Adam Mickiewicz: Dziady cz. III Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz Bolesław Prus: Lalka Stanisław Wyspiański, Wesele Witold Gombrowicz, Ferdydurke Bruno Schulz, wybrane opowiadanie Ci, którzy zdecydują się zdawać egzamin maturalny z języka...

Matura 2022: czy w tym roku znowu będą przecieki?
Adobe Stock
Edukacja
Przecieki matura 2022: czy w tym roku znowu będą przecieki?
Co roku wiele osób szuka przecieków zadań maturalnych i informacji na temat egzaminów – w końcu egzamin dojrzałości przysparza wiele stresu nie tylko uczniom, ale także rodzicom. Czy w 2022 roku pojawią się przecieki matury?

Uczniowie oraz nauczyciele poświęcają ostatnie dni kwietnia na przygotowania i powtórki. Czy w 2022 roku będzie miał miejsce przeciek matur? Niektórzy maturzyści liczą na taki „cud”. Tym bardziej że na Podlasiu taka sytuacja  miała miejsce już dwukrotnie. Jak będzie tym razem: czy w 2022 roku przecieki matur się pojawią? Spis treści: Przecieki matur z Podlasia Przecieki na maturze: CKE składa zawiadomienie do prokuratury Matura 2022: zaostrzone procedury Przecieki matur z Podlasia W 2020 i 2021 roku na Podlasiu doszło do wycieku arkuszy maturalnych. Rano, kilka godzin przed rozpoczęciem egzaminu, w Internecie zawrzało: uczniowie szukali informacji o konkretnych lekturach. W zeszłym roku maturzyści z Podlasia byli szczególnie zainteresowani problematyką „Lalki” Bolesława Prusa, która, jak się okazało, była tematem maturalnego wypracowania. Natomiast dwa lata temu maturzyści przesyłali sobie za pomocą komunikatorów internetowych cały temat pracy maturalnej języka polskiego („Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela«”.), a następnego dnia zadania z matematyki. Zarówno tematy wypracowań, jak i zadania znalazły się w arkuszach egzaminacyjnych. Sprawa wyszła na jaw, gdy analitycy internetowi zauważyli gwałtowny wzrost zainteresowania frazami, które bezpośrednio nawiązywały do egzaminów maturalnych. Przecieki na maturze: CKE składa zawiadomienie do prokuratury o pmożliwości popełnienia przestępstwa Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. „W sprawie ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego i matematyki w czerwcu 2020 r. wykonano szereg czynności,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz