Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
15 rocznica ślubu
Adobe Stock
Święta i uroczystości

15 rocznica ślubu – jak się nazywa i co oznacza nazwa? Jaki prezent wręczyć? [pomysły, życzenia, wierszyki]

15 lat w małżeństwie to imponujący wynik. Tak długi staż wymaga wyjątkowej, jak mówi tradycja, wręcz kryształowej oprawy. Co oznacza 15 rocznica ślubu? Jaki prezent warto wręczyć z tej okazji?

Już od 15 lat idziecie razem przez życie. Dzielicie wiele doświadczeń, a także pięknych i być może  trudnych wspomnień. Mimo to nadal wybieracie siebie. Okrągła, 15 rocznica ślubu powinna być wyjątkowa. Podpowiadamy, jak możecie wspólnie spędzić ten dzień.

Spis treści:

Najpierw dzieci, potem ślub. Czy ksiądz robił problemy Paulinie Krupińskiej? [WIDEO]

15 rocznica ślubu – co oznacza nazwa?

15 rocznicę ślubu nazywa się rocznicą kryształową lub kryształowymi godami. Dlaczego kryształową? Bowiem kryształ to materiał mocny, przejrzysty, trwały i szlachetny. Słowem, jest on odzwierciedleniem waszej miłości po 15 latach małżeństwa.

15 rocznica ślubu – jaki prezent warto wręczyć?

Jak wpleść kryształowy motyw w świętowanie 15 rocznicy ślubu? Nie trzeba wręczać kryształów, jednak mogą one stać się inspiracją:

  • Warto wybrać się na degustację wina czy whisky.
  • Równie dobrym pomysłem będzie wybranie się do miejsca, w którym znajdują się kryształowe żyrandole – do opery czy też teatru.
  • Kryształ to symbol czystości, zarówno ducha jak i ciała. Warto wybrać się na rytuał oczyszczający, który dodatkowo powinien być relaksujący. Dobrym pomysłem będzie masaż ajurwedyjski dla par, któremu przypisuje się oczyszczające właściwości.
  • Jeśli któryś z małżonków jest fanem whisky, warto wręczyć mu z okazji 15 rocznicy ślubu kryształowy zestaw do degustacji tego szlachetnego trunku.
  • Kryształowa biżuteria to także dobry pomysł. Wybierając biżuterię, do której produkcji zostały użyte kryształy, warto kierować się ich znaczeniem. Białe kryształy są oczyszczające, różowe przynoszą miłość i współczucie, czerwone mnożą energię, a zielone manifestują bogactwo.

15 rocznica ślubu – cytaty i wierszyki

Najlepsze życzenia to te złożone od serca, z miłości. Przedstawiamy kilka najpiękniejszych cytatów i wierszyków o małżeństwie i miłości, które warto wpleść do życzeń dla swojej drugiej połówki z okazji 15 rocznicy ślubu.

Małżeństwo nie szkodzi tylko prawdziwej miłości.

Maria Czubaszek

Szczęśliwe małżeństwo – to długa rozmowa, która wciąż wydaje się zbyt krótka.

 

Andre Maurois

Miłość mi wszystko wyjaśniła,

Miłość wszystko rozwiązała –

dlatego uwielbiam tę Miłość,

gdziekolwiek by przebywała.

Jan Paweł II

Miłość to głupo­ta ro­biona we dwoje.

Napoleon Bonaparte

Moim najwspanialszym osiągnięciem była umiejętność przekonania żony, by wyszła za mnie.

Winston Churchill

Archeolog to najlepszy mąż, jakiego może mieć kobieta. Im jest starsza, tym bardziej on się nią interesuje.

Agata Christie

Małżeństwo pozwala drażnić jedną wyjątkową osobę do końca życia.

Nieznany

Szczęśliwy jest mężczyzna, który znajduje prawdziwego przyjaciela, o wiele szczęśliwszy jest ten, kto znajduje tego prawdziwego przyjaciela w swojej żonie

Franz Schubert

Małżeństwo składa się z takich drobiazgów, jak przypalone obiady i kąpiele w basenie o północy. To właśnie one łączą dwoje ludzi.

Tess Gerritsen

Wierszyki na 15 rocznicę ślubu

Wśród ciągłej życia pogody,

niech rozkosz Was oplata,

wśród miłości, wiary, zgody

żyjcie w zdrowiu długie lata.

***

Wszystko, co tylko miłe na świecie,

Wszystko, co tylko pomyślność wróży,

Niech się wam w jedno ogniwo splecie

I będzie szczęściem w życia podróży!

***

Niech Wam sprzyja szczęście, zdrowie

Niech w spokoju płyną lata

Bądźcie wzorem, sobie wsparciem

Aż do końca tego świata!

15 rocznica ślubu – jak powinien wyglądać tort?

Przy okazji 15 rocznicy ślubu warto odświeżyć tradycję dzielenia się tortem, tak jak to miało miejsce 15 lat temu. Jaki tort wybrać? Przede wszystkim musi on smakować parze. Warto, aby wyglądem nawiązywał do kryształowego motywu. Poniżej zamieszczamy inspiracje na tort z okazji 15 rocznicy ślubu.

 

Zobacz także:

białe małżeństwo
Adobe Stock
Związki i seks
Białe małżeństwo - definicja, przyczyny, zasady funkcjonowania związku
Białe małżeństwo jest relacją, w której partnerzy rezygnują z uprawiania seksu. Choć związek i miłość nieodłącznie kojarzą nam się z fizycznością – nie zawsze tak jest. Nie oznacza to jednak braku więzi – partnerów łączy miłość duchowa, romantyczna. Powodem zawierania białego małżeństwa może być np. aseksualizm, traumatyczne doświadczenia, powody religijne.

Białe małżeństwo jest to związek, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Decyzja o tym może być dobrowolna lub wymuszona jakąś konkretną, niesprzyjającą sytuacją. Takie pary rezygnują z uprawiania seksu z różnych powodów, między innymi religijnych. Przyczyną może być również aseksualizm, homoseksualizm partnera/partnerki lub negatywne doświadczenia. Mimo braku miłości fizycznej partnerzy darzą się wzajemnie uczuciem. Białe małżeństwo – definicja Co to jest białe małżeństwo? Jest to związek dwóch osób, które świadomie rezygnują z miłości fizycznej między sobą. Relacja ta nie zostaje skonsumowana. Białe małżeństwo nie jest pojęciem urzędowym, może dotyczyć także partnerów w związku (nie tylko małżeńskim). Mimo braku seksu, między partnerami jest więź emocjonalna, miłość duchowa. Przyczyn takiej decyzji może być wiele, między innymi: Powody religijne , np. chęć zachowania czystości do ślubu. Abstynencja seksualna może mieć miejsce również po rozwodzie, gdy osoby wchodzą w nowy związek, jednak nie chcą popełniać grzechu.  Aseksualizm - osoba aseksualna nie odczuwa potrzeby uprawiania seksu. Homoseksualizm partnera - jeśli druga osoba nie wiedziała o homoseksualizmie partnera przed zawarciem małżeństwa, ta sytuacja może być dla niej trudna: mimo że chciałaby ona nawiązać bliskość z partnerem, nie utrzymuje z nim relacji seksualnej. Traumatyczne doświadczenia seksualne jednego z partnerów - w takiej sytuacji dana osoba chciałaby zaangażować się w relacje również fizycznie, jednak trudne doświadczenia z przeszłości nie pozwalają jej na to.  Inne, osobiste powody . Przyczyn życia w abstynencji seksualnej może być więcej, zależą one od doświadczeń i potrzeb konkretnych osób.  Białe małżeństwo – zasady Osoby, które żyją w białym małżeństwie, tak naprawdę nie muszą...

ile dac na wesele
AdobeStock
Święta i uroczystości
Ile dać na wesele 2023: jako chrzestny, świadek, brat, znajomy. Ile kosztuje talerzyk?
Goście, którzy zostali zaproszeni na ślub i wesele, często mają dylemat – ile pieniędzy należy dać młodej parze w kopercie. Najważniejsza zasada brzmi: dajemy tyle, ile możemy i nic ponadto. Podpowiadamy, ile zwykle daje się na wesele i jakie są stawki w 2023 roku.

Pieniądze to najczęstszy prezent na ślub i wesele. Wiele osób ma jednak problem – ile dać w kopercie na wesele, aby nie było za mało lub za dużo (co też może budzić skrępowanie nowożeńców). Przyjęło się, że minimalna kwota powinna wynosić tyle, by pokryć chociaż koszt „talerzyka”, czyli wydatków pary młodej na przyjęcie dla gości. Podajemy stawki: ile dać na wesele 2023. Spis treści :  Ile kosztuje talerzyk – wesele 2023 Ile dać na wesele jako świadek lub chrzestny? Ile dać na wesele od pary? Ile dać siostrze, bratu, kuzynce na wesele? Ile pieniędzy dać na wesele znajomych? Ile kosztuje talerzyk – wesele 2023 Koszt talerzyka na weselu zależy przede wszystkim od liczby gości oraz tego, jakie menu jest zamawiane. Średnio koszt talerzyka na weselu w Polsce wynosi od 250 zł do 400 zł. W większych miastach ceny mogą być jednak wyższe (np. 500 zł), a w mniejszych – niższe (np. 200). Ile dać na wesele jako świadek lub chrzestny? Świadkowie i chrzestni mogą włożyć do koperty nieco większą kwotę – od 500 do 1000 zł od osoby. Niektórzy decydują się nawet na to, żeby dać młodym jeszcze więcej pieniędzy – powyżej 1000 zł. Można także dać nieco mniejszą kwotę, a pozostałe pieniądze zainwestować w jakiś wyjątkowy prezent dla pary młodej. Ile dać na wesele od pary? To, ile daje się na wesele w 2023 roku od pary, zależy głównie od stopnia pokrewieństwa z nowożeńcami. W przypadku pary koszt talerzyka należy podwoić, by koperta pokryła wydatki za dwie osoby. Można więc dać w prezencie na wesele ok. 500-800 zł. Ile dać siostrze, bratu, kuzynce na wesele? Osoby z bliższej rodziny dają zazwyczaj nieco więcej pieniędzy niż osoby dalej spokrewnione z parą młodą lub zaproszeni przyjaciele i...

prezent na chrzest dla dziewczynki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na chrzest dla dziewczynki: jaki od chrzestnej i od dziadków? (zabawki, biżuteria, koperta)
Prezent na chrzest dla dziewczynki to z reguły rzecz symboliczna wręczana na pamiątkę tego wydarzenia. Ale coraz częściej na chrzest kupuje się nowoczesne prezenty, wykraczając poza schematy. Inny prezent dla dziewczynki wypada dać chrzestnej, a inny dziecko dostanie od dziadków. Jako prezent na chrzest dla dziewczynki sprawdzą się zarówno zabawki, jak i koperta pieniędzmi.

Prezent na chrzest święty to nieodłączny element tego religijnego wydarzenia, które często świętują także niepraktykujący na co dzień rodzice. Prezent dla dziewczynki powinien być na tyle skromny, by nie przyćmić religijnego znaczenia uroczystości. Z drugiej jednak strony warto postarać się tak dobrać upominek na chrzest, by był pamiątką na lata. Od chrzestnej dziewczynka może dostać biżuterię albo medalik, a od dziadków album na zdjęcia, sztabkę złota albo... lokatę bankową. Zebraliśmy najciekawsze pomysły na prezent na chrzest dla dziewczynki, w tym także zabawki. Spis treści :  Religijny prezent na chrzest dla dziewczynki Symboliczny prezent na chrzest dla dziewczynki Prezent na chrzest dla dziewczynki: z myślą o przyszłości Oryginalny prezenty na chrzest dla dziewczynki Ile dać w kopercie na chrzest dla dziewczynki? Religijny prezent na chrzest dla dziewczynki Jeśli zastanawiasz się, co kupić na chrzciny dla dziewczynki i zupełnie brak ci pomysłu, postaw na prezent religijny: dopasowany do okazji, zawsze trafiony i w dobrym guście. Religijna biżuteria to dobry pomysł na prezent dla dziewczynki od chrzestnej. Najczęściej na chrzest ofiarowuje się dziewczynce prezenty takie jak: medalik, krzyżyk na łańcuszku. Albo: medalion (ryngraf) o tematyce religijnej z wygrawerowaną dedykacją, srebrny obrazek z motywami religijnymi, zdobiony różaniec, specjalne wydanie Biblii, z wygrawerowaną tabliczką zawierającą dedykację, pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami. Ile to kosztuje? Koszt ryngrafu waha się w granicach 100-130 zł. Wykonanie graweru to dodatkowe 30 zł, a dedykacji na blaszce − ok. 20 zł. W sklepach jubilerskich jest bardzo duży wybór medalików i krzyżyków z łańcuszkami przeznaczonych na chrzest. Ich cena zależy od wielkości i próby kruszcu....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz