ugryzienie osy
fot. AdobeStock

Użądlenie osy –​ jak pomóc dziecku?

Ukąszenie osy może wywołać dużą opuchliznę i silny ból. Jak radzić sobie z przykrymi objawami pogryzienia przez osę, jak pomóc dziecku, które bardzo cierpi. Co robić, jeśli opuchlizna długo nie schodzi i jak postąpić, gdy dziecko jest uczulone na jad owadów?
ugryzienie osy
fot. AdobeStock
Latem wiele godzin każdego dnia z przyjemnością spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Jednak upalne dni to również czas pojawiania się różnych owadów, w tym os. Co zrobić, jeśli podczas beztroskiej zabawy na łące twoje dziecko zostanie użądlone przez osę? 

Opisujemy:

Jak wygląda użądlenie osy?

Kiedy dziecko zostanie ugryzione przez osę, bardzo szybko odczuwa silny ból (to efekt działania jadu wpuszczonego przez owada). Zazwyczaj reakcja na użądlenie jest łagodna i utrzymuje się 1-2 dni. W miejscu ugryzienia na skórze pojawia się:
 
 • rumień, czyli zaczerwienienie skóry,
 • obrzęk (czasem może opuchlizna może być duża)

Ugryzione miejsce może swędzieć i piec. Na tym zwykle się kończy. Jeśli dziecko nie jest uczulone na jad owadów, objawy powinny ustępować po kilku godzinach od ukąszenia. U niektórych osób może jednak wystąpić silniejsza reakcja, a wraz z nią na skórze pojawia się duża opuchlizna, która może utrzymywać się przez 2-3 dni. W bardzo rzadkich przypadkach organizm może zareagować na użądlenie gwałtownie. Na szczęście u dzieci sytuacje zagrażające życiu należą do wyjątków. Zawsze jednak na wszelki wypadek dziecko należy uważnie obserwować (niepokojące objawy opisujemy niżej).
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.

Co na ukąszenie osy?

Ludzie zwykle mają problem z odróżnieniem osy od pszczoły, dlatego najpierw należy upewnić się, czy w miejscu ukąszenia nie widać żądła. Zostawiają je pszczoły (żądło trzeba wyciągnąć, aby przerwać wnikanie jadu do organizmu).

Pierwsza pomoc przy ukąszeniu osy:
 • odkaź rankę – umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem, tak pozbędziesz się jadu ze skóry; 
 • schładzaj miejsce ugryzienia – to zapobiegnie wchłanianiu jadu osy przez organizm, możesz użyć kostek lodu zawiniętych w ściereczkę (aby nie odmrozić skóry);
 • posmaruj obrzęk – aby złagodzić swędzenie i opuchliznę użyj kremu z hydrokortyzonem lub ogólnie dostępnych preparatów na ukąszenia owadów (np. Fenistil, Dapis, Ziaja Antybzzzy);
 • podaj dziecku środek łagodzący ból – jeśli dolegliwości bólowe są bardzo silne;
 • pilnuj, żeby dziecko nie drapało miejsca ugryzienia – jeśli to trudne, naklej dla ochrony plasterek.

Na rumień i obrzęk możesz też zastosować domowe metody:
 • okład z octu – namocz gazik w occie i pozostaw na skórze przez kilka minut;
 • kompres z cytryny – przyłóż do miejsca ugryzienia i lekko dociśnij.
Jeśli u dziecka nie wystąpią żadne niepokojące objawy, nie musisz zabierać go do lekarza. Jad osy nie jest szkodliwy dla człowieka (pod warunkiem, że nie jesteśmy na niego uczuleni). Aby stanowił zagrożenie dla życia, musi dojść do użądlenia kilkaset os naraz.

Co robić, gdy opuchlizna nie schodzi? 

Jeśli opuchlizna jest duża i utrzymuje się przez kilka dni, można przypuszczać, że doszło do zakażenia ranki lub dziecko jest uczulone na jad owadów. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze leki antyalergiczne lub maść z antybiotykiem (czasem konieczne jest leczenie obydwoma preparatami). Dziecko powinno otrzymać również skierowanie do alergologa. Silny odczyn świadczy o tym, że w przyszłości reakcja na ugryzienie owada może być jeszcze silniejsza, dlatego lekarz po wykonaniu badań, przepisze adrenalinę (epinefrynę) w autozastrzyku, którą należy mieć zawsze przy sobie. 

Ugryzienie osy – kiedy do lekarza?

Ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego użądlone przez osę dziecko należy obserwować. Silna reakcja, która może zagrażać życiu, pojawia się szybko i wymaga natychmiastowej pomocy. Objawy są widoczne nie tylko w miejscu ugryzienia.

U dziecka mogą wystąpić:
 • obrzęk twarzy, ust, gardła,
 • trudności ze złapaniem oddechu,
 • przyspieszone bicie serca,
 • omdlenie, zawroty głowy,
 • swędzenie ciała, pokrzywka
 • nudności i wymioty.

Jeśli reakcja na użądlenie osy jest silna, wzywaj pogotowie lub jak najszybciej jedź z dzieckiem do szpitala. Jeśli maluch  ma stwierdzoną alergię na jad owadów i masz przy sobie adrenalinę w zastrzyku, podaj ją natychmiast po ukąszeniu. To zapobiegnie wystąpieniu anafilaksji. 
Jeśli dziecko użądliło kilka os lub jedna osa ugryzła je w szyję, twarz lub język, konieczna jest szybka pomoc lekarska. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy