GRY

Co robić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez osę?

Latem nie trudno nie ugryzienie przez osę, dzieci uwielbiają przecież bawić się na łąkach pośród kolorowych kwiatów, a zresztą osy latają nie tylko tam, ale też w parkach, na placach zabaw itd. Jakie są objawy ukąszenia? Jak leczyć opuchliznę po wkłuciu i co zrobić, jeśli dziecko jest uczulone na jad? Przeczytaj!
Ugryzienie osy
fot. StockAdobe
Latem wiele godzin każdego dnia spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Taka zabawa jest przyjemniejsza niż w domu i zdrowsza dla mózgu dziecka. Jednak upalne dni to również czas pojawiania się różnych owadów, w tym os. Co zrobić, jeśli podczas beztroskiej zabawy na łące twoje dziecko zostanie ukłute przez osę i jak objawia się użądlenie? Podpowiadamy!

Objawy po ugryzieniu osy

Kiedy dziecko zostanie ugryzione przez osę, w miejscu ugryzienia na skórze pojawi się:
 • silny ból;
 • opuchlizna;
 • zaczerwienienie.
Jest to miejscowa reakcja skórna (pojawia się też przy ugryzieniu przez inne owady). Jeśli dziecko nie jest uczulone na jad owadów, jej objawy powinny same zniknąć po kilku godzinach od ukąszenia. Warto jednak podać dziecku środki łagodzące ból.
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Białystok – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Białymstoku spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Co zrobić, jak dziecko ugryzie osa?

Pierwsza pomoc przy ukąszeniu osy polega na tym, by w miarę możliwości szybko odkazić rankę i podać dziecku preparaty łagodzące ból i zmniejszające opuchliznę po ugryzieniu. Jeśli u dziecka nie wystąpią żadne niepokojące objawy, nie musisz zabierać go do lekarza. Jad osy nie jest szkodliwy dla człowieka (pod warunkiem, że nie jest na niego uczulony). Aby stanowił zagrożenie dla życia, musiałoby dojść do użądlenia kilkaset razy naraz.

Po ugryzieniu przez osę:

 • przemyj rankę spirytusem salicylowym, wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym w celu uniknięcia zakażenia bakteriami;
 • przyłóż dziecku na opuchliznę chłodny kompres z roztworu octu (zamiast tego możesz użyć przekrojonej cebuli lub pietruszki);
 • schładzaj bolące miejsce kostkami lodu;

Kiedy udać się do lekarza po ukąszeniu osy?

Osy po użądleniu zostawiają w ciele człowieka jad, który może uczulać. Jeśli twoje dziecko ma alergię na jad owadów, natychmiast po ukąszeniu podaj mu lek przeciwwstrząsowy. Jeśli nie masz go pod ręką, udaj się z dzieckiem do lekarza. Jeśli zauważysz u dziecka objawy wstrząsu anafilaktycznego, takie jak:
 • duża opuchlizna na twarzy i języku,
 • trudności ze złapaniem oddechu,
 • przyspieszone bicie serca,
 • nudności,
 • wymioty,
koniecznie wezwij pogotowie lub jak najszybciej jedź z dzieckiem do lekarza. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci przez uduszenie.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zimowy wypoczynek