GRY
 
 

Urodziłaś po terminie? Twoje dziecko ma większe szanse na zostanie szkolnym prymusem ;)

Przyszłe mamy boją się przenoszonej ciąży i możliwych komplikacji. Okazuje się jednak, że dzieci urodzone po terminie, lepiej radzą sobie w szkole!

Chłopiec w todze i birecie przy liczydle
fot. Fotolia
Prawdopodobnie nie jesteś zachwycona myślą, że urodzisz po terminie, ale najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Nothwestern dowodzą, że kilka dodatkowych dni w brzuchu mamy może pozytywnie wpłynąć na rozwój i edukację dziecka.

Przenoszona ciąża? Mądrzejsze dziecko

Badacze porównali ponad milion (!) aktów urodzenia z wynikami, jakie dzieci uzyskują w nauce. Okazało się, że dzieci, które urodziły się po terminie, radzą sobie w szkole lepiej niż te, które urodziły się terminowo. Osiągają lepsze wyniki na trzech płaszczyznach: uzyskują więcej punktów w testach w szkole podstawowej, są bardziej utalentowane i mają większe zdolności poznawcze. Jednakże, poród po terminie częściej wiąże się z komplikacjami.

"Te badania sugerują, że może zaistnieć kompromis między fizycznymi i poznawczymi wynikami dzieci związanymi z terminem ich narodzin" – mówią autorzy. Co to oznacza? Mówiąc w skrócie, coś za coś. Dzieci urodzone po terminie lepiej radzą sobie w szkole, ale są bardziej narażone na niepełnosprawność fizyczną.

Jak przy większości tego typu badań, podchodzimy do nich z pewną rezerwą. Różnice pomiędzy dziećmi są naprawdę niewielkie (zaledwie na poziomie kilku procent), a badania nie uwzględniają innych czynników mających wpływ na rozwój dziecka, w tym starań rodziców...

Przekonują was takie badania?

Czytaj także: Grozi ci poród po terminie? Zobacz, co zrobić

źródło: thebump.com
Redakcja poleca: Od kiedy naprawdę ciąża jest przenoszona? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Przenoszona ciąża to coś, czego boją się wszystkie mamy. Jak jednak tłumaczy ginekolog, zazwyczaj boją się zupełnie niepotrzebnie, bo prawdziwie przenoszona ciąża zdarza się bardzo rzadko.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami