Reklama

Pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem jest wiele. My starałyśmy się wybrać takie, które zorganizujesz dziecku z rzeczy, które na pewno masz w domu. Nie chodzi przecież o to, by kupić wymyślną lub drogą kreatywną pomoc w zabawie, ale o to, by dać dziecku frajdę i pokazać, że nawet z prostych rzeczy może wyczarować świetną zabawę. A to przecież też zachęcanie do kreatywnego myślenia. Zobacz, jakie zabawy na pewno spodobają się trzylatkowi (i nie tylko!).

Reklama

Zabawy dla trzylatka: 12 propozycji

  1. Biżuteria z makaronu
  2. Domowe masy plastyczne
  3. Piasek kinetyczny DIY
  4. Pacynki ze skarpetek
  5. Malowanie na „szkle”
  6. Własnoręcznie robione instrumenty
  7. Kręgle z plastikowych kubeczków
  8. Kulodrom z rolek po papierze toaletowym
  9. „Co nie pasuje?”
  10. „Co się zmieniło?”
  11. Pieczątki z ziemniaka
  12. Baza/domek z koca

1. Biżuteria z makaronu

To doskonały trening małej motoryki. Wystarczy przygotować sznurek i makaron z dużymi oczkami, na przykład penne. Zadaniem dziecka będzie przewlekanie makaronu przez sznurek i robienie z tego przeróżnych wisiorków, naszyjników, bransoletek i wszystkiego innego, co podpowie wyobraźnia.

2. Domowe masy plastyczne

Maluchy uwielbiają lepić z przeróżnych mas typu ciastolina, piankolina, plastelina. Jeśli akurat nie macie ich w domu, nic nie szkodzi. W bardzo prosty sposób zrobicie je samodzielnie z produktów, które macie... w kuchni! Zabawa domową ciastoliną to ogromna frajda. Spróbujcie, a sami się przekonacie.

3. Piasek kinetyczny DIY

Przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, takich jak mąka ziemniaczana, płyn do naczyń, woda i zwykły piasek, by stworzyć dziecku wyjątkową, domową piaskownicę. Piasek kinetyczny ma świetne właściwości, dzięki czemu zabawa nim jest nawet lepsza, niż ta tradycyjnym piaskiem.

4. Pacynki ze skarpetek

W wersji minimalistycznej i na szybko możecie po prostu założyć z dzieckiem skarpetki na ręce, zgiąć je w taki sposób, żeby między kciukiem a palcem wskazującym powstały "usta" i odgrywać różne scenki. Jeśli macie więcej czasu, najpierw odpowiednio udekorujcie skarpetki, doszywając im oczy z guzików, włosy z włóczki albo w dowolny inny sposób. Robienie pacynek jets równie zajmujące, jak sama zabawa nimi.

5. Malowanie na „szkle”

Prawdziwe malowanie na szkle wymaga od nas nieco większych przygotowań. W wersji dla trzylatków warto nieco zmodyfikować zabawę. Wystarczy rozciągnąć na szybie okiennej folię spożywczą i następnie malować po niej zwykłymi farbami plakatowymi. Jeszcze tego nie próbowaliście? Koniecznie to zmieńcie!

6. Własnoręcznie robione instrumenty

Pudełko po kawie zbożowej, gumka recepturka i kartka z bloku technicznego wystarczą, by zrobić samodzielnie bębenek, a butelka wypełniona grochem może służyć za grzechotkę. Kiedy już wasze instrumenty będą gotowe, włączcie ulubione dziecięce hity i muzykujcie. Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, więc warto proponować trzylatkowi zabawy muzyczne jak najczęściej.

7. Kręgle z plastikowych kubeczków

Jeśli masz w domu trzylatka, z pewnością masz też plastikowe kubeczki, i to w nadmiarze. Możesz dzięki temu zagrać z dzieckiem w kręgle. Przygotuj małą piłeczkę, pokaż malcowi, jak ustawić kubeczki i rozegrajcie partię w kręgle. Zamiast kubeczków możecie też wykorzystać np. zabawkowe figurki.

8. Kulodrom z rolek po papierze toaletowym

Zbierz jak najwięcej rolek po zużytym papierze toaletowym i zrób kulodrom, dziecko na pewno będzie zachwycone. Trzylatki uwielbiają zabawy, gdzie coś znika, a potem się pojawia. Przerzucanie kuleczki przez labirynt kulodromu może być fascynującą zabawą, zajmującą malca na długo. Ważne, by kulodrom był naprawdę zakręcony, a jednocześnie nie było w nim miejsc, gdzie kuleczka będzie się blokować.

9. „Co nie pasuje?”

Ustaw w rzędzie kilka przedmiotów, wszystkie z jednej kategorii i jeden z innej. Pytaj dziecko, co tu nie pasuje i dlaczego. Może to być np. pięć samochodzików i jedna figurka zwierzątka (nie pasuje zwierzątko). Albo cztery różne rzeczy, ale w kolorze niebieskim, a jedną w kolorze żółtym. Kombinacji może być wiele. Pamiętaj jednak, żeby dostosować poziom trudności do możliwości trzylatka. Niech to nie będą zbyt abstrakcyjne lub zawoalowane układy, w których na pierwszy rzut oka nic nie pasuje albo wręcz przeciwnie, wszystko wydaje się pasować.

Świetnie w tej zabawie sprawdzą się klocki LEGO® DUPLO®. Pomogą w nauce kolorów i rozmiarów. Można wykorzystać również figurki, choćby mamę, tatę i pieska.

Świetnie w tej zabawie sprawdzą się klocki LEGO® DUPLO®. Pomogą w nauce kolorów i rozmiarów. Można wykorzystać również figurki, choćby mamę, tatę i pieska. Czytaj więcej

10. „Co się zmieniło?”

To zabawa dla trzylatka, która może być kontynuacją poprzedniej, gdy tamta już się znudzi. Ułóż kilka różnych przedmiotów w jednej linii, pozwól przyjrzeć się dziecku, jak to wygląda, a następnie poproś, by zamknęło oczy. W tym czasie przestaw miejscami dwa przedmioty. Niech malec zgadnie, co nie leży tam, gdzie wcześniej. Dzięki tej zabawie trzylatek uczy się spostrzegawczości i logicznego myślenia.

11. Pieczątki z ziemniaka

Pamiętacie, jak sami robiliście je na zajęcia z plastyki? Oczywiście trzyletnie dziecko samo nie wytnie wzoru na ziemniaku, ale kiedy już ty to zrobisz, może cieszyć się zabawą w pieczętowanie kartek. Tuszem do pieczątki może być farba plakatowa. Wystarczy pomalować nią ziemniaka za pomocą pędzelka i odciskać wzory na papierze.

12. Baza/domek z koca

Na koniec zabawa, którą każdy z nas zna ze swojego dzieciństwa, a o której teraz się zapomina, bo w wielu domach znajdują się piękne, profesjonalne namioty tipi, w których dzieci mogą się chować, bawiąc się w co tylko zechcą. Ale taki samodzielnie wykonany domek to coś zupełnie innego. Skrywa on w sobie pewną tajemniczość, ekscytację i wyzwala w dzieciach ogromne pokłady kreatywności. Jeśli pamiętacie swoje bazy i domki z koców, które rodzice robili wam w dzieciństwie, to wiecie, o czym mówię.

Powyższe 12 pomysłów na zabawę dla trzylatka to dowód na to, że do wyśmienitej zabawy w domu naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy odrobina zaangażowania i kreatywności, by stworzyć dziecku możliwość do spędzania czasu o wiele bardziej twórczo, niż oglądając kolejną bajkę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama