Lekarz przygotowuje się do szczepienia dziecka
fot. Fotolia

Będą zwalniać lekarzy, którzy zachęcają rodziców do nieszczepienia dzieci!

Naczelna Rada Lekarska chce karać lekarzy, którzy wspierają ruchy antyszczepionkowe i zachęcają rodziców do nieszczepienia dzieci.
Hanna Szczesiak
Lekarz przygotowuje się do szczepienia dziecka
fot. Fotolia
"Naczelna Rada Lekarska wytoczyła wojnę lekarzom, którzy wspierają ruchy antyszczepionkowe i namawiają do nieszczepienia dzieci" – czytamy w serwisie Rynekzdrowia.pl. Są już pierwsze zwolnienia dyscyplinarne.

Zwolnienia lekarzy wspierających ruchy antyszczepionkowe

"Będziemy występowali przeciwko tym lekarzom, którzy szerzą niewiedzę" – powiedział w rozmowie z TOK FM dr Grzegorz Wrona, rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Naczelna Rada Lekarska zapowiada zwolnienia dyscyplinarne lekarzy, którzy wspierają ruchy antyszczepionkowe i namawiają rodziców do nieszczepienia dzieci. Do tej pory zapadły w tej sprawie już dwa wyroki. Podobne stanowisko w tej kwestii zajmuje Ministerstwo Zdrowia. Według wiceministra Marka Tombarkiewicza nakłanianie rodziców do nieszczepienia dzieci to działanie na szkodę pacjenta, w związku z czym konieczne jest ukaranie lekarzy, którzy to robią.
Redakcja poleca: Obalamy mity o szczepieniach: czy NOP są groźne?
Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co to są NOP, jak im zapobiec? I co zrobić, jeśli się pojawią?

Dlaczego warto szczepić dzieci?

Szczepienia obowiązkowe są potrzebne, bo chronią przed chorobami zakaźnymi, szczególnie groźnymi dla małych dzieci, których odporność dopiero się kształtuje. W wielu przypadkach zagrożenie stanowi nie sama choroba, ale powikłania z nią związane. Podawane w osłabionej formie bakterie lub wirusy uodparniają na choroby. Aby szczepionki działały prawidłowo i żeby ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych było jak najmniejsze, dziecko musi być całkowicie zdrowie. Dlatego przed szczepieniem konieczna jest wizyta u pediatry.

Co na ten temat piszą internauci?

Zdania internautów są podzielone. Jedna grupa komentujących zgadza się z pomysłem nakładania kar na lekarzy wspierających ruchy antyszczepionkowe, druga powiela mity i popiera rodziców, którzy decydują się nie szczepić dzieci. Przeczytajcie kilka z komentarzy:
  • Rozwiązanie jest proste. Dzieci niezaszczepione nie przyjmować do żłobków i przedszkoli. dik2002x
  • Kolejnym krokiem powinny być postępowania dyscyplinarne przeciwko lekarzom sprzeciwiającym się antykoncepcji i aborcji. Oni także szerzą niewiedzę. aeromonas
  • Liczę na to, że lekarz, który poda dziecku szczepionkę, która spowoduje nieodwracalne powikłania, dostanie nie tylko dyscyplinarkę, ale również obowiązek wypłacania odszkodowania takiemu pacjentowi do końca życia. Liczę na samorząd lekarski w tej sprawie. zlosliwyskrzat
  • To co w takim razie z dziećmi, które po szczepieniach są niepełnosprawne fizycznie i umysłowo? Dr Wrona nie wie, że są takie przypadki? Dziwi się rodzicom, że się boją? Niewiedzę i ignorancję to propaguje dr Wrona. Nie jestem przeciwnikiem szczepień, ale nie można zamykać oczu na problem, który rzeczywiście jest, istnieje. vald
  • Natychmiast wywalić z zawodu antyszczepionkowców i tych od klauzuli sumienia! Ciemnogród wśród lekarzy to zagrożenie dla ich pacjentów. otoosh
Co wy sądzicie na ten temat? Czy lekarze, którzy odradzają rodzicom szczepienia, powinni być karani?

Zobacz także: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola!

Źródło: rynekzdrowia.pl, tokfm.pl
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy