GRY
 
 

Rejestracja narodzin dziecka – aktualne przepisy!

Rząd pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi rejestracji dziecka. Zanim jednak je opracuje, podajemy te aktualnie obowiązujące. Sprawdź, w jaki sposób i w jakim terminie załatwisz teraz metrykę, PESEL i meldunek.

Metryka, czyli akt urodzenia dziecka
fot. Fotolia
W pierwszych dniach po przyjściu dziecka na świat, rodzice muszą zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego – tam m.in. dostaną metrykę, czyli odpis aktu urodzenia. Przepisy dotyczące rejestracji dziecka w ostatnich latach ulegały już różnym zmianom, a kolejne zmiany są zapowiadane. Ąby nie zginąć w chaosie różnych informacji podajemy,  jak sytuacja wygląda teraz.

Gdzie i kiedy zgłosić narodziny dziecka?

Czas, jaki mają rodzice po narodzinach dziecka, by wybrać się do urzędu stanu cywilnego to trzy tygodnie. Rejestracja narodzin powinna nastąpić w ciągu 21 dni od pojawienia się dziecka na świecie (a dokładnie od daty wpisanej w karcie urodzenia, którą wystawia szpital). Zanim pójdziesz do USC upewnij się, że ten dokument już tam dotarł (szpital ma 3 dni na jego przekazanie). Zgłoszenia dziecka nie muszą dokonywać oboje rodzice – do urzędu może pójść jedno z nich, albo reprezentujący ich pełnomocnik. Jeśli w ciągu 21 dni nie dotrzesz do urzędu, urzędnik sam zarejestruje dziecko i wybierze dla niego imię. Zgłoszenia narodzin należy dokonać w urzędzie, w miejscu, w którym dziecko przyszło na świat. Warto o tym pamiętać, jeśli poród odbywał się w innej miejscowości niż ta, w której mieszkają rodzice. Kiedyś w takiej sytuacji możliwe było zgłoszenie narodzin dziecka w USC w miejscu zamieszkania.
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Jakie dokumenty są potrzebne w USC?

Przy rejestracji dziecka nie ma potrzeby przedkładania odpisów aktów stanu cywilnego rodziców (np. aktu urodzenia, małżeństwa) ani dokumentów ze szpitala, w którym odbył się poród (zgłoszenie urodzenia zostanie przesłane ze szpitala do USC). Według nowych przepisów wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego rodzica. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, dodatkowo potrzebne będzie stosowne pełnomocnictwo. Z trzech do jednego zmieniła się liczba odpisów aktu urodzenia dziecka, które można otrzymać bezpłatnie.

Zobacz też: Rejestracja dziecka ma być łatwiejsza. Co się zmieni?

Jakie imiona można wpisać do metryki?

Rodzice mogą nadać dziecku nie więcej niż dwa imiona. Nadal jednak muszą liczyć się z tym, że urzędnik USC nie zgodzi się na wpisanie do akt imion, które są w formie zdrobniałej, mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity albo nie wskazują na płeć dziecka (wyjątkiem są imiona, które nie wskazują na płeć, ale są do niej przypisane w powszechnym znaczeniu). Niestety brak szczegółowych informacji, które wyjaśniałyby, jakie są to imiona. Warto pamiętać, że od decyzji urzędnika można odwoływać się do wojewody – gwarantuje to art. 11 ust. 2 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ważną zmianą w przepisach, która obowiązuje od ponad 2 lat, jest możliwość nadawania dzieciom urodzonym w Polsce niezależnie od ich obywatelstwa i narodowości rodziców imion obcego pochodzenia. Wcześniej mog ły je nosić jedynie dzieci, których przynajmniej jeden rodzic był cudzoziemcem.

Sprawdź: Jakie imiona obcego pochodzenia nadają polscy rodzice?

Co z nazwiskiem dziecka, jeśli rodzice nie są małżeństwem?

W takiej sytuacji potrzebne jest oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Składa się je w USC podczas zgłaszania narodzin. Oświadczenie taty musi potwierdzić mama dziecka. Może to zrobić od razu lub w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia przez ojca. Dziecko będzie nosiło nazwisko, które zgodnie wskażą oboje rodzice. Gdy ich zdania się różnią, otrzyma nazwiska mamy i taty.  

Czytaj też: Jak przebiega proces o ustalenie ojcostwa?
 

Kiedy dziecko dostaje meldunek?

Po zarejestrowaniu w urzędzie stanu cywilnego dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego faktycznie będzie mieszkało. Zameldowania dokona kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia dziecka.
 

Skąd wziąć PESEL dla dziecka?

PESEL jest nadawany po zgłoszeniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Po sporządzeniu aktu urodzenia kierownik USC występuje do ministra spraw wewnętrznych o jego nadanie. W niektórych przypadkach rodzice otrzymują PESEL od razu. Czasem jednak muszą na niego poczekać – gdy formalności zostaną dopełnione, do osoby zgłaszającej urodzenie dziecka zostanie wysłane powiadomienie o jego nadaniu.

Czytaj też:
 

Ocena (28 ocen)

4.9
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu