Świadczenie 500 plus ulegało już do tej pory różnym zmianom, ale w związku ze zmieniającą się sytuacją ekonomiczną kraju, co pewien czas słyszymy o nowych pomysłach modyfikacji programu. Mówi się np. o koniecznej rewaloryzacji, ponieważ siła nabywcza 500 złotych jest w tej chwili niższa niż w momencie, kiedy wprowadzano 500 plus. Czego mogą spodziewać się rodzice? ​Czy rządowe wsparcie zyska cyfrową formę, jaką ma bon turystyczny na wakacje?

Reklama

Bony zamiast gotówki?

Minister Marlena Maląg zapewniła, że w ramach programu Rodzina 500 plus nie ma planów wypłacania świadczeń w formie bonu cyfrowego. Choć o takim rozwiązaniu mówi się niemal od początku istnienia 500 plus, a niedawno w wywiadzie udzielonym Money.pl wspominała o tym również wicepremier Jadwiga Emilewicz, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie trwają prace nad takimi zmianami. Szefowa resortu, Marlena Maląg podkreśla, że rodzice na pewno będą otrzymywali nadal wsparcie w postaci pieniężnej. Tylko w niektórych przypadkach świadczenie będzie miało formę rzeczową. Pomysł zamiany gotówki na bony krytykowała również była premier Beata Szydło.

O jakich jeszcze zmianach w 500 plus się mówi?

Ekonomiści od dawna przekonują, że jednakowe traktowanie zamożnych i biednych rodzin nie jest dobrym posunięciem. Ich zdaniem Program 500 plus nie powinien przysługiwać wszystkim na takich samych zasadach.

  • Zamiast 500 plus – 400 i 600 plus – taką propozycję wystosował główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec. Jego zdaniem korzystniejsze byłoby wypłacanie pracującym rodzicom 600 zł miesięcznie, a niepracującym 400 zł. To mogłoby zachęcić Polaków do zwiększenia aktywności zawodowej, która – jak pokazują statystyki – spadła, odkąd pieniądze z 500 plus zaczęły trafiać do wszystkich rodziców. Podział ten mógłby nie dotyczyć matek z trojgiem i więcej dzieci, dla których podjęcie pracy byłoby bardzo trudne.
  • Uzależnienie wypłaty 500 plus od wysokości dochodów rodziny – to też pomysł, który pojawiał się już wiele razy. Do uboższych rodzin mogłoby trafiać więcej pieniędzy, a to im przecież są one szczególnie potrzebne.
  • Waloryzacja świadczenia 500 plus – zdaniem niemal połowy rodziców świadczenie powinno być podwyższane wraz ze wzrostem inflacji. Rząd nie planuje jednak waloryzacji tego świadczenia w 2021 roku.

Co na pewno się zmieni w programie 500 plus w 2021 roku?

Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, kilka miesięcy temu apelował do Polaków, aby dobrowolnie rezygnowali z 500 plus. Na razie rząd PIS nie podejmuje żadnych konkretnych decyzji w sprawie ograniczania dostępu do świadczenia. W 2021 roku pieniądze będą wypłacane na takich samych zasadach, jak dotychczas. Główna zmiana dotyczy konieczności złożenia nowego wniosku o 500 plus (w tym roku nie było tego wymogu) i to w innym niż poprzednio terminie. Wynika to z faktu, że okres świadczeniowy ma obowiązywać od 1 czerwca 2021 do końca maja 2022.

Źródło: dziennikpolski24.pl, strefabiznesu.pl

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama