Reklama

Z programu 500 plus korzysta ok. 6,8 mln dzieci. Finansowanie świadczenia kosztuje budżet naszego kraju ogromne pieniądze - oficjalne dane mówią o 67 miliardach złotych, które zostały wydane w ciągu 3 lat. Takie cyfry podał blisko rok temu premier Mateusz Morawiecki. Jednak było to jeszcze przed rozszerzeniem programu w lipcu 2019 roku na wszystkie dzieci w Polsce i zniesieniem kryterium dochodowego dla rodzin. A to oznacza, że koszta finansowania 500 plus siłą rzeczy wzrosły.

Reklama

Skąd rząd ma środki na 500 plus?

51 proc. badanych wskazało, że program Rodzina 500 plus jest finansowany z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa - wynika z sondażu pracowni Kantar, wykonanego na zlecenie portalu Nacoidamojepieniadze.pl. i opublikowanego przez dziennik „Super Express".

Dwie piąte (40 proc.) uznało, że z podatku PIT, a jedna czwarta (25 proc.) była zdania, że z podatków płaconych przez firmy. Jedna piąta ankietowanych (20 proc.) była przekonana, że źródłem finansowania 500 plus są podatki lokalne.

500 plus z VAT i podatku bankowego

Wyniki ankiety są zaskakujące i pokazują, że mamy blade pojęcie o źródłach finansowania świadczenia 500 plus.

Jak donosi gazeta, aż dwie piąte Polaków błędnie sądzi, że podatek PIT, a więc nasze zarobki są bezpośrednim źródłem finansowania programu 500 plus. To nie jest zgodne z prawdą - podkreśla „SE", gdyż jest on finansowany z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa.

Są to środki pochodzące między innymi z poprawy ściągalności podatku VAT i nałożenia dodatkowych podatków, takich jak podatek bankowy - napisał dziennik.

Badanie pracowni Kantar na zlecenie portalu Nacoidamojepieniadze.pl. przeprowadzono w styczniu 2020 roku na reprezentatywnej grupie 400 respondentów, które ukończyły 18. rok życia i płacą podatki PIT.

Jesteście zaskoczone wynikami sondażu, czy też podobnie wskazywałyście źródło finansowania 500 plus? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: radiozet.pl, superbiz.se.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama