W 2011 roku prof. Julian Auleytner w trakcie prac nad programem gospodarczym partii Polska Jest Najważniejsza zaproponował nowy program wsparcia rodzin. Choć partia wycofała się z polityki, to pomysł na świadczenie pozostał. Ostatecznie wdrożyło je PiS, jednak w nieco zmienionej formie.

Reklama

Świadczenie 500+ aktualnie mogą pobierać rodziny niezależnie od kryterium dochodowego. Jak się okazuje, pomysłodawca miał zupełnie inną wizję jego przyznawania. Pomoc w takiej postaci, jego zdaniem, powinny otrzymywać tylko rodziny pracujące. Czy taka wersja świadczenia ma szanse wejść w życie?

Krytyka obecnego systemu przez pomysłodawcę

Prof. Julian Auleytner twierdzi, że pieniądze powinny być wypłacane jedynie rodzicom, którzy sami również zarabiają. Pomoc ta nie powinna być skierowana do rodzin patologicznych lub dysfunkcyjnych.

„Na pomoc społeczną już dziś wędrują miliardy złotych. I jej przedstawiciele doskonale wiedzą, że rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych, nie można niestety wspierać dodatkowymi pieniędzmi” – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Julian Auleytner.

Ekonomista zaznaczył także, co zmieniłby w swojej propozycji sprzed lat: „Zastrzegłbym, że pieniądze z programu nie trafią do tych, którzy już korzystają z systemu pomocy społecznej”.

Zobacz także

500+ tylko dla rodzin pracujących

„Pomoc społeczna to cały system zasiłków i wsparcia bieżącego. Jeżeli pakuje się tam dodatkowe pieniądze, to one zniechęcają do poszukiwania pracy, do zaradności, do tworzenia własnych źródeł dochodów” – zauważył specjalista.

Dodał także, że osoby, które podjęłyby ponownie pracę – mogłyby znowu zacząć korzystać ze świadczenia 500+: „Nie zachęcają do wyjścia z kryzysu. A mogłyby być dodatkowym bodźcem – wracasz na rynek pracy, przestajesz korzystać z pomocy socjalnej, wracasz do 500+”.

Czy będą zmiany w 500+?

Wizja pomysłodawcy świadczenia jest zupełnie inna od tej, która obecnie funkcjonuje w naszym kraju. Czy istnieje więc szansa na to, że zmienią się zasady przyznawania 500+ i będą je otrzymywać jedynie ci, którzy pracują? Wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ takie zmiany wywołałyby negatywny odbiór wśród znacznej części wyborców PiS. Dodatkowo rząd stale wprowadza nowe świadczenia dla rodzin, które również nie wymagają kryterium dochodowego.

Źródło: Wirtualna Polska

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama