Reklama

W niedzielę (03.02.2022 r.) w Czerwonce pod Suwałkami mogło dojść do prawdziwej tragedii. Mama rocznego Aleksandra była w drodze do szpitala, gdy poprosiła o pomoc policjantów – by jak najszybciej dostać się do placówki. Okazało się, że jej synek prawdopodobnie połknął trującą roślinę. Maluch potrzebował opieki lekarskiej i natychmiastowej interwencji.

Reklama

Akcja ratunkowa rocznego Aleksandra

Policjanci stanęli na wysokości zadania, rozpoczęli pilotaż samochodu roztrzęsionej matki i chłopca. Dziecko już po 10 minutach znalazło się w szpitalu. Lekarze przekazali, że rośliną połkniętą przez rocznego Aleksandra był zamiokulkas. Chłopczyk odczuwał pieczenie w jamie ustnej, wystąpił też u niego ślinotok.

„Gdyby połknął większą ilość, mogłoby dojść do uszkodzenia żołądka, czy też utraty przytomności” – powiedział w rozmowie z TVN24 lekarz z suwalskiego szpitala.

Co robić, gdy dziecko ma styczność z tą trującą rośliną?

UWAGA: Zamiokulkas zamiolistny jest popularną rośliną doniczkową. Naturalnie występuje w Afryce. Ma on długie, ciemnozielone łodygi, które są porośnięte lśniącymi liśćmi. Jego ogonki liściowe są zgrubiałe u nasady, która pokryta jest brązowozielonymi plamkami i prążkami.

Roślina ta jest szczególnie niebezpieczna dla zwierząt i małych dzieci. Jeśli masz w domu zamiokulkasa – koniecznie trzymaj go poza zasięgiem dziecka, np. na kwietnikach, wysokich szafkach. Jeśli dziecko jest starsze – wytłumacz mu, jak niebezpieczna jest ta roślina.

Zjedzenie nawet małego fragmentu rośliny może skończyć się tragicznie. Objawami zatrucia są między innymi wymioty i biegunka. Może także dojść do reakcji alergicznej, następnie obrzęku górnych dróg oddechowych i duszności.

Co zrobić, gdy dziecko miało styczność z tą rośliną?

  • Sprawdź, czy w jamie ustnej dziecka znajduje się kawałek rośliny i jeśli to możliwe – usuń go.
  • Pilnuj, żeby dziecko nie tarło rączkami oczek i nie wkładało ich do buzi.
  • Jeśli podrażniona jest skóra lub oczy dziecka – przemyj je delikatnie wodą.
  • Starszemu dziecku podaj wodę do przepłukania ust.
  • Można podać dziecku także węgiel aktywowany.
  • Jeśli zauważasz silne objawy zatrucia – niezwłocznie wezwij pogotowie.
  • W kontakcie z lekarzem pokaż mu roślinę (lub jej fragment), którą zatruło się dziecko.

Źródło: wiadomosoci.onet.pl, dziendobrytvn.pl, tvn24.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama