Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wrocław: lekarze uratowali ciężarną, której odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Dziecko urodziło się w terminie!
Adobe Stock/nataliaderiabina
Aktualności

Wrocław: lekarze uratowali ciężarną, której odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Dziecko urodziło się w terminie!

Kobiecie odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Lekarze wstrzymali poród na kolejne 3 miesiące. Płód w tym czasie rozwijał się prawidłowo. Dziś mama i dziecko czują się dobrze. Lekarze, którzy zrobili wszystko, by ta historia skończyła się dobrze, mają świadomość, że gdyby się nie udało… musieliby zmierzyć się z medialnym hejtem.

Lekarze z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa utrzymali ciążę przez 15 tygodni od odpłynięcia wód płodowych. Dziecko urodziło się zdrowe, w dniu przyjścia na świat ważyło 3 kilogramy. Takie wiadomości mogą sprawić, że ciężarne, którym zbyt wcześniej odejdą wody, przestaną bać się, że stanie się z nimi to, co z Izą...

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Wody płodowe odeszły też Izie z Pszczyny

Lekarze w oświadczeniu na temat pacjentki i jej dziecka napisali: „Podobne przypadki dla położników nie są nowością, ale ostatnio w części opinii społecznej wokół znanego od dawna problemu medycznego narosło wiele nieporozumień, a lekarze ratujący matkę i dziecko niejednokrotnie muszą się mierzyć z medialnym hejtem”.

Nawiązali w ten sposób do tragicznej historii zmarłej Izy z Pszczyny, która trafiła do szpitala po tym, jak odeszły jej wody w 22. tygodniu ciąży.

„Ekstremalna patologia” nie musi oznaczać najgorszego

O przedwczesnym odpłynięciu płynu owodniowego (tzw. wód płodowych) mowa, gdy dojdzie doń przed 38. tygodniem ciąży.

„Oczywiste jest, że przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego jest ekstremalną patologią, ale nieprzekreślającą możliwości utrzymania ciąży. Jeśli płód rozwija się w tej nietypowej sytuacji i nie ma nieprawidłowości łożyska, a przede wszystkim nie ma wykładników stanu zapalnego, samo zmniejszenie ilości wód płodowych nie musi oznaczać końca ciąży – można podjąć próbę leczenia” – wyjaśnia prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK.

Mama i dzidziuś czują się dobrze

Lekarze, monitorując stan zdrowia pacjentki, podjęli słuszną decyzję. Udało się szczęśliwie doprowadzić ciążę do 37. tygodnia i przyjścia na świat zdrowego dziecka. Maleństwo w chwili narodzin miał rozwinięte wszystkie narządy i ważyło 3 kilogramy.

Jak zapewniają lekarze, nawet przedwczesne odejście wód płodowych naprawdę nie musi być powodem do paniki.

Źródło: USK we Wrocławiu, se.pl

Piszemy też o:

Odejście wód płodowych bez skurczy
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Wody płodowe mogą odejść bez skurczów. Czasem odejście wód płodowych poprzedza pojawienie się skurczów macicy, a czasem skurcze porodowe wywołuje się dopiero w szpitalu przez podanie oksytocyny. Odpłynięcie płynu owodniowego bez czynności skurczowej to jednak sygnał, że powinnaś szybko udać się do szpitala. Odeszły wody płodowe, a skurczów brak: co robić? Skurcze porodowe nie zawsze pojawiają się dokładnie wtedy, gdy odejście wód płodowych . Ale to nie znaczy, że można odkładać w czasie akcję porodową! „Zakłada się, że od momentu odpłynięcia płynu owodniowego do pojawienia się skurczy porodowych nie powinno upłynąć więcej niż 6 godzin” – mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie. Według niej to jest właśnie ten czas, w którym kobieta powinna dojechać do szpitala.  „Jeśli po upływie 6 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego nie pojawią się skurcze porodowe, lekarze często proponują rodzącej kroplówkę z oksytocyną, która ma za zadanie wywołać czynność skurczową” − dodaje dr Kurowska. Dlaczego po odejściu wód płodowych nie można czekać na skurcze? Jeśli wody płodowe odeszły (albo przynajmniej tak podejrzewasz), nie czekaj na pojawienie się czynności skurczowej, tylko od razu jedź do szpitala. Dziecko nie jest już chronione przed drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego. Jeżeli skurcze porodowe nie wystąpią samoistnie, być może konieczne będzie podanie oksytocyny. „Dłuższe wyczekiwanie na czynność skurczową nie ma większego sensu, głównie ze względu na ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej” – wyjaśnia ginekolog. „Po odpłynięciu płynu owodniowego nie ma już bariery, która chroniłaby dziecko w macicy przed środowiskiem pochwy. A to środowisko nie jest jałowe, znajdują się w nim bakterie i inne drobnoustroje, które drogą...

Zielony kolor wód płodowych
AdobeStock
Poród naturalny
Czy dziecku coś grozi, jeśli wody płodowe są zielone?
Co oznaczają zielone wody płodowe? Gdy jesteś w ciąży, nie zastanawiasz się nad kolorem wód płodowych. Szukasz informacji o tym, jak wygląda ich odejście. Ale ich kolor też ma znaczenie. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jest zielony.

Wody płodowe , inaczej zwane  płynem owodniowym , to płyn otaczający płód. Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę: m.in. wytwarzają odpowiednie środowisko dla rozwoju płodu. Istotne jest, jak wyglądają wody płodowe . Zmiana zabarwienia płynu owodniowego na zielony może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, np. o niedotlenieniu płodu. Sączące się wody płodowe  zagrażają życiu płodu. Zielone wody płodowe: jak wyglądają Zielone wody płodowe (lub jeszcze inaczej zabarwione) mogą świadczyć o zagrożeniach dla dziecka . To stan, którego nie można ignorować. Wody płodowe (płyn owodniowy) powinny być przezroczyste i lekko opalizujące. I to jest ich normalny kolor. Pod koniec ciąży mogą stać się lekko zmętniałe. Zielone wody płodowe: przyczyna Zielony kolor wód płodowych może mieć różne przyczyny: niedotlenienie dziecka – częściej dochodzi do niego u maluszków, które rodzą się po terminie. Zmiana koloru wód płodowych jest związana z wydaleniem smółki. Dziecko robi ją jeszcze przed narodzinami do płynu owodniowego. Za to zjawisko, poza niedotlenieniem, może odpowiadać stres wewnątrzmaciczny, który sprawia, że zwieracze płodu stają się rozluźnione. Nie jest to sytuacja normalna; silna infekcja, którą przechodziła ciężarna – w takiej sytuacji zmiana zabarwienia wód płodowych nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka; ciąża przenoszona – ten stan również może wiązać się z oddaniem smółki dziecka do płynu owodniowego. Zielone wody płodowe: postępowanie Wody płodowe chronią dziecko i sprawiają, że rozwija się ono w bezpiecznych warunkach. Pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań . Jeśli jesteś w ciąży i odeszły ci wody, które mają kolor zielony, jak najszybciej jedź do szpitala. Lekarz w pierwszej...

List córeczki Izabeli z Pszczyny
Screen/ Uwaga TVN, Instagram/aborcyjny dreamteam
Aktualności
Śmierć Izabeli z Pszczyny: 9-latka napisała list do swojej zmarłej mamy
9-letnia córka Izabeli z Pszczyny napisała list do swojej zmarłej mamy. Słowa dziewczynki, przepełnione tęsknotą i miłością, naprawdę łamią serce.

W szpitalu w Pszczynie zmarła 30-letnia Izabela . Lekarze czekali z interwencją na obumarcie płodu. Robili to jednak zbyt długo. Gdy doszło do obumarcia płodu – zmarła też ciężarna.  Śmierć Izabeli z Pszczyny poruszyła całą Polskę, a także wywołała liczne protesty w kraju. W całej tej sytuacji najbardziej cierpi jednak rodzina zmarłej. W programie „Uwaga!” TVN mąż 30-latki pokazał list, który do swojej mamy napisała 9-letnia córka. List do zmarłej mamy Rodzina zmarłej wciąż otrzymuje wyrazy współczucia oraz słowa wsparcia. „Byliśmy dla siebie wszystkim” – powiedział o swojej rodzinie mąż Izabeli. 30-latka była oddaną żoną i matką. Mężczyzna nie zgodził się wystąpić przed kamerami w programie, jednak przekazał list, który napisała jego córeczka do swojej mamy już po jej śmierci.  „Kocham Cię mamusiu, nie mogę uwierzyć, że umarłaś. Zawsze będę o Tobie pamiętać, zawsze będę Cię kochać, nigdy Ciebie nie zapomnę” – brzmi treść listu dziewczynki. Słowa dziecka chwytają za serce. Śmierć bliskich jest ogromnym bólem dla osób dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. 9-latka nagle straciła ukochaną mamę. List jest rodzajem upamiętnienia zmarłej kobiety, ale przede wszystkim pożegnaniem dziecka z najbliższą mu osobą.    9-letnia córka Pani Izabeli z Pszczyny napisała do swojej Mamy list. Już po jej śmierci. Łamie serce 💔 pic.twitter.com/hpWQOcrFdQ — Martyna Jaszczołt (@MJaszczolt) November 17, 2021 Źródło: onet.pl, „Uwaga!” TVN Zobacz także :  Śmierć ciężarnej w szpitalu w Pszczynie: relacja pacjentki, z którą 30-letnia Izabela leżała na sali Śmierć ciężarnej w Pszczynie: lekarze wiedzieli o ryzyku. Matka zmarłej ujawniła dramatyczne SMS-y córki ​ Po tragicznej śmierci ciężarnej mocne słowa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz