Święto Niepodległości: symbole narodowe – film dla dzieci
Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Obejrzyjcie razem kreskówkę, która przybliży dziecku symbole narodowe Polski takie jak godło, flaga czy hymn! Święto Niepodległości to świetny moment na rozmowy o patriotyzmie.
- Joanna Biegaj
Święto Niepodległości to dobry moment, aby pokazać dziecku, co to znaczy patriotyzm i dlaczego obchodzimy tę uroczystość. Problem w tym, że wyjaśnienie czym jest patriotyzm, bywa trudne nawet dla nas dorosłych, a co dopiero dla malucha. Małe dzieci nie rozumieją abstrakcyjnych pojęć. Ale na pewno zainteresuje je filmowa opowieść o tym, że dawno, dawno temu było sobie trzech braci – Lech, Czech i Rus i jaka fascynująca historia z tego wynikła.
Święto niepodległości jest też doskonałą okazją, by przybliżyć dziecku symbole narodowe i ich znaczenie. W tym celu świetnie sprawdzi się poniższy film dedykowany najmłodszym.
Symbole narodowe Polski w filmie animowanym
W serwisie YouTube znajdziesz krótki, 6-minutowy filmik pokazujący dziecku, czym są polskie symbole narodowe. Jego bohaterem jest chłopczyk, który sam siebie nazywa „Polakiem Małym”.
W filmie jest także mowa o symbolach narodowych. Bohater oprowadza dzieci po świecie takich pojęć jak: godło, flaga, hymn narodowy. Dziecko dowie się, że:
- flaga Polski to dwa równoległe pasy o równej długości. Górny pas jest biały, a dolny – czerwony,
- hymnem państwowym jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki,
- godłem Polski jest orzeł biały w koronie na czerwonym tle.
Twój maluch posłucha także o początkach naszego państwa – legendzie o Lechu, Czechu i Rusie oraz historii powstania polskiego hymnu. Filmik, powstały z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, cieszy się ogromną popularnością, a przedszkolaki go uwielbiają.
Święto Niepodległości: rozmowy z dzieckiem o patriotyzmie
Opowiadanie dziecku o wartościach narodowych – patriotyzmie, ojczyźnie, niepodległości można z powodzeniem rozpocząć od najmłodszych lat. Jest wiele możliwości uczenia dziecka szacunku i miłości do narodowego dziedzictwa, a większość z nich nic nie kosztuje! Wystarczy, że spędzicie czas na:
- rysowaniu lub kolorowaniu kolorowanek np. z rysunkami opowiadającymi o królach Polski,
- czytaniu polskich legend,
- obejrzeniu defilady,
- spacerach i poznawaniu ważnych dla naszego kraju miejsc, pomników.
W ten naturalny sposób możesz wytłumaczyć maluchowi słowa Mazurka Dąbrowskiego, znaczenie barw flagi narodowej, drogę do odzyskania niepodległości i inne ważne wydarzenia. Możesz przekazać Polacy mają długą, pełną niesamowitych zwrotów historię.
Jak świętować Dzień Niepodległości z dzieckiem?
W dniu uroczystości odbywają się koncerty, festyny, spektakle lub historyczne rekonstrukcje. Szczególnie w dużych miastach można dotknąć armaty z epoki napoleońskiej czy zrobić sobie zdjęcie z legionistą marszałka Józefa Piłsudskiego – to może być dla malucha wielka frajda. I idealny, bo nienachalny i mentorski sposób na przekazanie wiedzy z historii i dziedzictwa naszego kraju. Pamiętajcie, że dzieci świetnie przyswajają wiedzę obserwując to, co robią rodzice. Dajmy im w tym dniu dobry przykład!
Jeśli z uwagi na pandemię koronawirusa w 2021 roku Święto Niepodległości będziemy świętować inaczej (np. nie odbędą się publiczne marsze), to uczcijcie je w inny sposób. Nadal możecie wywiesić flagę, obejrzeć wspomniany wyżej film, poczytać książeczki dla dzieci o patriotyzmie i symbolach narodowych, zrobić kotylion, nauczyć się jednej z patriotycznych piosenek.
Zobacz też: