Święta i uroczystości

Jak zrobić kotylion ze wstążki? [WIDEO]

Aby zrobić kotylion ze wstążki, potrzebny będzie brystol, tasiemki, klej, agrafka... i odrobina czasu. Wykonanie kotylionu tą metodą jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić biało-czerwony kotylion na Święto Niepodległości.

Kotylion ze wstążki zwyczajowo przypina się do ubrania w Święto Niepodległości, choć może być też ozdobą w inne święta narodowe. Nie musisz go kupować. Przedstawiamy instrukcję na kotylion DIY, który wykonasz samodzielnie szybko i łatwo. Do pracy możesz zaangażować dziecko i przy okazji wytłumaczyć mu, dlaczego tak ważne jest obchodzenie 11 listopada i jaki jest sens tego święta.

Jak zrobić kotylion narodowy ze wstążki biało-czerwonej?

Kotylion biało-czerwony możesz zrobić samodzielnie w domu. Z pewnością większość potrzebnych rzeczy znajdziesz bez trudu w domu. Wstążki i kwiatek możesz kupić po prostu w pasmanterii. 

Do zrobienia kotylionu z tasiemki potrzebujesz:

 • kawałek brystolu,
 • dwie grubsze wstążki w kolorze białym i czerwonym,
 • czerwony kwiatek z materiału,
 • cyrkiel,
 • nożyczki,
 • agrafkę,
 • klej.

Kotylion na Dzień Niepodległości – wykonanie:

 1. Na brystolu zrób dwa kółka o tej samej średnicy i jedno większe (w dwóch – większym i mniejszym – zaplanuj otwory).
 2. Wycinasz wszystkie formy.
 3. Na jednym kółku (tym bez otworu) zaznacz miejsca, które trzeba przeciąć, by włożyć agrafkę (nacięcia możesz zrobić nożyczkami).
 4. Przełóż przez otwory górne części agrafki i na chwilę odłóż brystolowe kółko.
 5. Białą wstążkę nawlecz na mniejsze kółko z dziurką, miejsce przy miejscu (koniec wstążki ukryj pod nawiniętymi pasmami). Podobnie zrób z czerwoną wstążką i większym kółkiem.
 6. Klej rozprowadź po kółku z agrafką i przyklej je do czerwonej rozetki.
 7. Odwróć oba kółka tak, by kółko z agrafką było na wierzchu, ponownie pokryj je klejem i przyklej białą rozetkę.
 8. Kwiatek smaruj klejem i przyklej do kokardy.

Kotylion gotowy!

Zobacz także:

kotylion - jak zrobić
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości –​ wzory na prosty kotylion DIY
Kotylion, czy też tzw. kokarda narodowa, to tradycyjna ozdoba na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion biało-czerwony samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów? To wcale nie takie trudne!

Kotylion narodowy to idealna ozdoba na Dzień Niepodległości, którą możesz wykonać w domu razem z dzieckiem! W ten sposób można przemycać najmłodszym wiedzę o historii kraju poprzez zabawę. Zrobienie wspólnie kotyliona to idealny sposób na naukę patriotyzmu bez wielkich słów, za to ze wspólnie spędzonym czasem! Zobacz, jak szybko mogą powstać kotyliony DIY i noś je dumnie na ulicy w narodowe święta!  Czym jest kotylion i jak wygląda? Kotylion to kokarda  wzorowana na orderach w kolorach narodowych, czyli w przypadku naszego kraju – biało-czerwonych. Specjaliści twierdzą, że kotylion powinno się nazywać kokardą narodową, gdyż był i jest noszony podczas ważnych wydarzeń, np. rewolucji, powstań, wojen, świąt narodowych. Powinno się go nosić po prawej stronie.    Kotylion nazywany jest także rozetą  (z fr. rosette , czyli różyczka, mała róża), gdyż na początku miał kształt małej, stylizowanej róży. Później takie kokardki przypinano do piersi osób tańczących kotylion (fr. cotillon ) i stąd wzięła się ta druga, bardziej popularna jego nazwa. Najczęściej kotylion przypinany jest do wierzchniego ubrania (najprościej zrobić to za pomocą agrafki) przy okazji takich świąt jak: Święto Niepodległości 11 Listopada, Konstytucji 3 Maja, a także szkolnych akademii i wieców wyborczych. Oto krótka instrukcja, jak krok po kroku zrobisz z dzieckiem: kotylion z papieru, kotylion z bibuły, kotylion ze wstążki. Kotylion narodowy z papieru Do jego wykonania potrzebujesz: papier w białym kolorze, papier w kolorze czerwonym, kawałek sztywnego papieru lub tektury w białym kolorze, klej, nożyczki, agrafkę potrzebną do przypięcia kotyliona. Sposób wykonania kotylion z papieru: 1. Wytnij z białego i czerwonego papieru 2 kółeczka i po kilka cienkich paseczków. 2....

Miś Wojtek
Materiały prasowe
Święta i uroczystości
Mądra lekcja polskiej historii dla dzieci: miś z armii Andersa
Fundacja Niepodległości wydała właśnie komiks dla dzieci o niedźwiedziu Wojtku. Miś Wojtek (stopień wojskowy kapral) to jedna z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej.

Niedawno w Edynburgu odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka : jednego z bohaterów II wojny światowej, który przemierzył szlak bojowy wraz z żołnierzami armii gen. Andersa. Niezwykła historia żołnierza niedźwiedzia porusza nie tylko w Polsce. Niedźwiedź Wojtek: historia niezwykłego żołnierza armii gen. Andersa W kwietniu 1942 r. polscy żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa za parę puszek konserw odkupili małego niedźwiadka brunatnego od perskiego chłopca. Karmili go rozcieńczonym skondensowanym mlekiem, miodem. Zachowywał się prawie jak człowiek. Lubił jeździć w szoferce, pić piwo z żołnierzami, spał z nimi w namiocie. Miś został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą przeszedł z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Stał się przyjacielem i kompanem żołnierzy. By móc go zabrać ze sobą - żołnierze nadali mu imię, wojskowy stopień i wpisali do stanów osobowych Polskich Sił Zbrojnych. Niedźwiedź Wojtek stał nosił wodę i inne ciężary, stał na straży. Raz nawet złapał szpiega.   Wojtek z żołnierzem armii gen. Andersa   W maju 1944 niedźwiedź Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino . Pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską: nigdy żadnej nie upuścił. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach .     Wizerunek niedźwiedzia Wojtka na proporczyku armii gen. Andersa   Po wojnie znalazł schronienie w Zoo w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r. Stał się symbolem losu polskich żołnierzy, którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny. Będąc w zoo, tęsknił za przyjaciółmi żołnierzami. Ożywiał się na dźwięk polskiej mowy . Komiks dla dzieci z Misiem Wojtkiem: żołnierzem armii gen. Andersa Fundacja Niepodległości (znana m. in. z...

hymn polski
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Hymn Polski: pełny tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. W oryginalnej wersji hymn miał aż sześć zwrotek!
Pełny tekst hymnu Polski składa się z czterech zwrotek i refrenu. Nie wszyscy wiedzą, ale w oryginalnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” istniały jeszcze dwie zwrotki. Jak brzmiał pełen tekst hymnu Polski?

Tekst hymnu Polski początkowo nosił nazwę „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Powstał on w 1797 roku, a jego autorem jest polski pisarz i polityk Józef Wybicki . Autor melodii nie jest znany. Pieśń szybko zyskała wielką popularność wśród legionistów, a niecałe pół roku później była już znana we wszystkich zaborach. W 1927 roku została oficjalnie hymnem Polski.  Poza hymnem naszego kraju warto nauczyć dziecko też innych piosenek patriotycznych , które śpiewa się podczas świąt narodowych.  Hymn Polski: pełny tekst do druku Obecnie za oficjalne słowa hymnu Polski uznaje się cztery zwrotki. Poniżej znajdziecie cały tekst, a stąd możecie pobrać słowa hymnu narodowego do druku (pdf). 1. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. 2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... 3. Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... 4. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany – Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski... Poniżej znajdziecie tekst do druku. Kliknijcie w obrazek , pobierzcie go, a następnie wydrukujcie. Pełny tekst hymnu Polski miał dwie dodatkowe zwrotki Nie każdy wie, że w oryginalnej wersji hymnu Polski zwanego „Mazurkem Dąbrowskiego” były jeszcze dwie zwrotki (cały tekst składał się więc z aż sześciu zwrotek). One również zostały napisane przez Józefa Wybickiego. Brzmiały następująco: Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz