karnawał
Adobe Stock
Aktualności

Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy, najciekawsze zwyczaje

Karnawał to czas zabaw przypadający po rozpoczęciu nowego roku. W czasie jego trwania organizowane są huczne imprezy, eleganckie bale, także bale przebierańców i maskowe. Tradycja karnawałowa wywodzi się z dawnych zwyczajów i związana jest z kultem płodności i urodzaju. Wiąże się z nią wiele ciekawych obyczajów, które praktykowane są w różnych krajach na świecie.

Karnawał to słowo wywodzące się od włoskiego carnevale, które z kolei pochodzi od łacińskiego wyrażenia: carnem levāre, co oznacza: usuwać mięso. Karnawał to czas poprzedzający Wielki Post, dlatego dawniej wiązał się z okresem folgowania sobie w jedzeniu, sięgania po mięsiwa i trunki, aby później rozstać się z nimi na czas Wielkiego Postu. Najbardziej znane na świecie tradycje karnawałowe związane są z miastami Rio de Janeiro i Wenecją.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Karnawał – historia i czas trwania

Karnawał, rozumiany obecnie jako czas zabaw, a nie żegnania się z mięsem, zawsze zaczyna się tego samego dnia – 6 stycznia. Wtedy w kościele katolickim wypada święto Trzech Króli. Zakończenie karnawału jest ruchome i przypada na wtorek przed Środą Popielcową. Ostatnie pięć dni karnawału to tzw. ostatki, które niegdyś były szczególnie hucznie świętowane.

W 2022 roku karnawał będzie trwał od środy 6 stycznia do wtorku 1 marca. To aż 55 dni, podczas których można organizować bale karnawałowe dla dorosłych i dzieci.

Pierwsze wzmianki o karnawale pochodzą z X wieku z Wenecji we Włoszech. Pierwszy raz użyto słowa karnawał, a dokładniej carnevale, w dokumencie z roku 904, w którym wspomniano o publicznej rozrywce, którą nazwano karnawałem. W kolejnych wiekach w Wenecji rozwinęła się tradycja noszenia podczas karnawału masek i przebrań, co pozwalało ukryć swoją tożsamość. Pozwalało też zacierać podział ludzi na klasy społeczne, wyznawaną religię i płeć, co umożliwiało nieskrępowaną zabawę, ale też drwiny z bogatych, arystokracji, władzy i duchowieństwa.

Karnawał w Polsce

Obecnie karnawał to czas spotkań ze znajomymi, domowych potańcówek i bali, także maskowych, które organizowane są zarówno w eleganckich miejscach, jak i szkołach oraz przedszkolach. W porównaniu z dawną polską tradycją obecne świętowanie karnawału wypada blado.

Jak wyglądał karnawał w dawnej Polsce?

Pierwsze wzmianki o karnawale w Polsce pochodzą z XVII wieku. Jednak tradycje zabaw odbywających się w okresie karnawału na ziemiach polskich mają dłuższy rodowód. Wiele z nich wywodzi się z dawnych zwyczajów związanych z wierzeniami naszych przodków i oddawania czci bogom urodzaju.

Karnawał w dawnej Polsce był świętowany hucznie, szczególnie dotyczyło to ostatków (ostatnich pięciu dni). Ulubionym zwyczajem karnawałowym szlachty były kuligi. Wsiadano do sań i jeżdżono od dworu do dworu, gdzie jedzono, pito i tańczono.

Zamożni Polacy organizowali tzw. reduty, czyli bale maskowe na wzór wenecki. Na niektórych z nich zbierano pieniądze na cele dobroczynne. Przede wszystkim były to jednak okazje do spotkań, podczas których można było ukryć swoją tożsamość. Wykorzystywano je więc także do spotkań kochanków.

W miastach i na wsiach organizowano barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. W czasie ostatków przebierańcy wędrowali od domu do domu i oczekiwali poczęstunku lub drobnych podarków. Głośno hałasujące i śpiewające grupy przebranych ludzi nazywano maszkarami zapustnymi. Przypisywano im rolę budzenia wiosny.

Ważnym elementem karnawału były tańce, które wywodzą się ze starych zwyczajów, kiedy to wysokimi podskokami tanecznymi zaklinano przyrodę – im wyższe podskoki, tym wyżej miało rosnąć zboże.

Podczas biesiad na polskich stołach w karnawale królował bigos, ale też kiełbasa, wędliny, pasztety, ryby i dziczyzna. Jedzono też kaszę ze skwarkami, pito wino, miód i piwo. Największe obżarstwo przypadało na ostatki – w końcu trzeba było się najeść do syta przed Wielkim Postem. Karnawałowe biesiady ostatecznie kończono tzw. podkurkiem – goście dostawali posiłek z mleka, jaj i śledzi, co miało symbolizować przejście od potraw mięsnych do postnych.

Zwyczaje karnawałowe na świecie

Tradycje karnawałowe są najbardziej rozpowszechnione w krajach chrześcijańskich, gdzie obchodzono Boże Narodzenie i Wielkanoc oraz poszczono w Wielki Post. Poniżej opisujemy najciekawsze zwyczaje karnawałowe – to prawdziwe karnawałowe ciekawostki.

Parada w Rio de Janeiro, Brazylia

Obchodzony od XVII wieku karnawał w Rio de Janeiro przyciąga tłumy turystów. Odbywa się tu wielka barwna taneczna parada, a jej największą atrakcją jest konkurs szkół samby, podczas którego liczne zespoły prezentują swoje umiejętności taneczne – przez pięć dni i pięć nocy na ruchomej platformie, zwanej sambodromem, odbywają się taneczne pokazy.

Pogrzeb sardynki w Hiszpanii

Pogrzeb sardynki to topienie w morzu papierowej kukły ryby. Uroczystość odbywa się w Środę Popielcową i kończy karnawał, który szczególnie barwny jest na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Odbywają się tu liczne parady, koncerty i konkursy dla dzieci i dorosłych. Utopienie kukły ryby po żałobnej procesji to symbol odrodzenia się ludzi do nowego życia.

Maski w Wenecji

Karnawał w Wenecji inauguruje tak zwany lot anioła – akrobata na stalowych linach unosi się nad Placem św. Marka. Tradycja ta zainaugurowana została w 1548 roku, kiedy jeden z artystów wspiął się na dach dzwonnicy, a stamtąd „poszybował” aż do Pałacu Dożów.

W Wenecji i całych Włoszech karnawał wiąże się z licznymi zabawami ulicznymi, których uczestniczy noszą na twarzach maski – słynne maski weneckie.

Kot w beczce w Danii

Karnawał w Danii to przede wszystkim czas zabaw dla dzieci. Jednym z tradycyjnych konkursów dla najmłodszych jest uderzanie kijem w wiszącą beczkę z namalowanym na niej kotem. W beczce znajdują się słodycze. To dziecko, które w ramach wskazanej liczby uderzeń sprawi, że beczce odpadnie dno i uwolni słodycze, otrzyma tytuł Kociego Króla.

Uwaga na krawaty – karnawałowy zwyczaj w Niemczech

W ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają mężczyznom krawaty i rekompensują im to całusami. Zwyczaj najbardziej rozpowszechniony jest w Westfalii. O godzinie 11.11 panie wdzierają się do miejskich ratuszy, aby uciąć krawaty urzędnikom i symbolicznie przejąć władzę. Zwyczaj ten to pamiątka wydarzeń z 1824 roku, gdy grupa praczek wdarła się do ratusza, aby wziąć udział w zabawach karnawałowych zarezerwowanych wówczas tylko dla mężczyzn.

Bitwy kwiatowe – Francja

We Francji w karnawale organizowane są parady i tańce, a w położonej nad Morzem Śródziemnym Nicei odbywa się kwiatowa bitwa. Przez miasto przejeżdżają platformy ozdobione kwiatami, a uczestnicy parady obrzucają się kwiatami. Tradycja pochodzi z XIX wieku, kiedy mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża zaczęli organizować kwiatowe pojedynki.

Parada Gilles – Belgia

Karnawał w Binche w Belgii został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z panującym tu zwyczajem we wtorek, znany jako Mardi Gras (tłusty wtorek), w mieście odbywa się para sławiąca wiosnę. Uczestniczy w niej 600 mężczyzn ubranych w tuniki, spodnie z juty, kapelusze ze strusich piór i woskowe maski z zielonymi okularami, wąsami i bródką. Noszący te stroje panowie nazywani są Gilles. Zostać nimi mogą wyłącznie mieszkańcy Binche. Gilles niosą kosze z pomarańczami, którymi rzucają w tłum, co ma przynosić szczęście.

Zobacz także:

przebrania karnawałowe do zrobienia w domu
Adobe Stock
Aktualności
Przebrania karnawałowe do zrobienia w domu – 8 propozycji dla dzieci
Przebrania karnawałowe da się zrobić w domu, nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy. Rzadko wszystkie niezbędne akcesoria są pod ręką, ale część z nich można zrobić samodzielnie albo poszukać ich w sklepach z używaną odzieżą, gdzie znaleźć można nie tylko ubrania.

Dzieci uwielbiają przebierać się na bale karnawałowe. Jednak nie trzeba kupować gotowych drogich strojów, aby dziecko było zadowolone. Przy odrobinie cierpliwości przebranie karnawałowe da się zrobić w domu, a być może macie już w domu strój, a nawet o tym nie wiecie... Porozmawiaj z dzieckiem, za kogo chciałoby się przebrać i zobaczcie, czy jesteście w stanie sami zrobić taki strój. Albo wybierzecie przebranie karnawałowe do zrobienia w domu z naszej listy, a my podpowiemy, jak je przygotować. Czasami wystarczy tylko kilka akcesoriów, aby było wiadomo, w kogo wciela się dziecko. Przebrania karnawałowe do zrobienia w domu: myszka Minnie wróżka król/królowa diabełek dinozaur pirat superbohater kigurumi Przebranie karnawałowe dla dzieci: myszka Minnie fot. Adobe Stock Niewiele trzeba, aby przebrać córkę za myszkę Minnie. Wystarczy do czarnej opaski dorobić duże okrągłe uszy , np. z czarnego kartonu, a między nimi umieścić różową lub czerwoną kokardkę . Do tego czarna koszulka, czarne rajstopki i czerwona lub różowa spódniczka lub sukienka. Idealna będzie w białe groszki, ale nie musi taka być. Dodatkowo można dziecku poczernić czubek noska. Karnawałowe przebranie dla dziewczynki gotowe. Przebranie karnawałowe do zrobienia w domu: wróżka fot. Adobe Stock Jakie są atrybuty wróżki? Oczywiście różdżka i skrzydełka. Różdżkę można zrobić z patyczka, na którego końcu warto umieścić gwiazdkę z papieru lub kartonu, którą można ozdobić brokatem lub pomalować srebrną farbką. Skrzydełka mogą przypominać motyle albo mieć inny dowolny kształt. Można je zrobić z drutu (idealne do tego celu są druciane wieszaki z pralni chemicznej) i obciągnąć gazą. Gazę warto pomalować, aby skrzydła były bardziej ozdobne . Druciki skrzydełek dobrze jest umocować w drewnianym prostokącie, a do niego...

jak zrobić przebranie dla dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak zrobić przebranie dla dziecka? 6 pomysłów na kostium karnawałowy DIY
Jeśli zastanawiasz się, jak przebrać dziecko np. za postać z bajki, mamy kilka łatwych pomysłów. Być może twoje dziecko marzy o tym, by zostać Pszczółką Mają, strażakiem, wilkiem lub groźnym piratem? Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem zrobić szybkie przebranie dla dziecka.
maski karnawałowe do druku
Adobe Stock
Aktualności
Maski karnawałowe do druku: 9 szablonów masek do wydrukowania
Maskę karnawałową najłatwiej zrobić z szablonu. Wystarczy ją wydrukować, pokolorować, wzmocnić i doczepić gumeczkę. Nasze maski karnawałowe do druku przydadzą się przede wszystkim dzieciom na bal w przedszkolu lub na karnawałową domówkę.

Wydrukuj jeden z dziewięciu szablonów masek karnawałowych dla dzieci i ozdóbcie go wspólnie lub pozwól dziecku pokolorować wydrukowaną maskę według załączonego wzoru. Wystarczy drukarka, gruby papier do druku lub blok techniczny, na który przykleisz wycięty szablon maski na bal. Spis treści: Jak zrobić maskę karnawałową Maska karnawałowa do druku – żyrafa Wzór maski karnawałowej – lisek Maska karnawałowa szablon – sowa Maska do wydruku – krokodyl Szablon maski karnawałowej do wydrukowania: małpka Świnka – wzór maski dla dziecka Kotek – szablon maski do wydrukowania Jelonek – maska do wydruku Maska karnawałowa – Batman Maska karnawałowa do druku – dodatkowe szablony Jak zrobić maskę karnawałową? Najprostszy sposób to wydrukowanie gotowego szablonu. Czasami trzeba zrobić kilka prób wydruku i w razie potrzeby zmniejszyć lub powiększyć nieco obrazek tak, aby dopasować rozmiar maski do głowy dziecka. Najważniejsze jest, aby otwory na oczy wypadały w odpowiednich miejscach. Po wydrukowaniu szablonu należy go pokolorować wedle własnego uznania lub zgodnie ze wzorem (dotyczy to trzech pierwszych szablonów masek). Do kolorowania można użyć kredek, flamastrów albo farb. Następnie całą maskę warto nakleić na karton , który sprawi, że będzie mocniejsza. Ważne jest, aby pokryć klejem bardzo dokładnie całą powierzchnię drugiej strony maski. Gdy klej wyschnie, trzeba maskę wyciąć, nie zapominając o otworach na oczy, i umocować gumkę w miejscach zaznaczonych kółeczkami po bokach maski. Gumeczka powinna być dopasowana do głowy dziecka. Gotowe! Maska karnawałowa do druku – żyrafa Ta maska to urocza żyrafa, którą dziecko może pokolorować lub ozdobić kolorowym papierem. Kliknij obrazek z szablonem maski karnawałowej i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj