Jeszcze nigdy nie było tak źle: co najmniej 41 milionów dzieci poniżej 5 roku życia ma nadwagę lub jest otyła. To o 10 milionów więcej niż w 1990 roku – wynika z raportu przedstawionego właśnie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez komisję do zwalczania otyłości u dzieci (ECHO).

Reklama

Najbardziej tyją dzieci z krajów o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza poza Europą, jednak jak wynika z innych raportów, epidemia otyłości dotyczy także Polski.

To wina dorosłych!

Maluchów z całego świata nie dopadł żaden tajemniczy wirus, który sprawia, że zaczynają tyć. Za nadmiar kilogramów odpowiadają zazwyczaj:

  • brak ruchu
  • niezdrowe jedzenie (w tym nadmiar słodyczy)
  • słodkie napoje

Prawda jest taka, że dzieci tyją przez nas, dorosłych.

– Nie można winić dwulatka o to, że jest gruby, leniwy i je za dużo - powiedział Peter Gluckman z zespołu ECHO (cytujemy za Polską Agencją Prasową).
Zgadzamy się z nim. Dzieci poniżej 5 roku życia nie robią przecież zakupów samodzielnie. Nie decydują także o swoim stylu życia, np. o tym, czy spędzą popołudnie na spacerze i placu zabaw, czy przed telewizorem.
Przeczytaj: Przeciętne dziecko zjada w ciągu roku tyle słodyczy, ile waży!

Zobacz także

Dlaczego nadwaga szkodzi dziecku?

Niektórzy ludzie (zwłaszcza ci starsi) uwielbiają, gdy małe dziecko ma rozkoszne dołeczki i fałdki. Prawda jest jednak brutalna: nadwaga, a zwłaszcza otyłość mają zły wpływ na jakość życia dziecka.
Wpływają na jego sprawność, samopoczucie, samoocenę, kontakty z rówieśnikami. Prędzej czy później wpłyną na jego zdrowie (choroby wynikające z otyłości to m.in. cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne a nawet niektóre rodzaje raka).
Z otyłych dzieci często wyrastają otyli dorośli, a więc pulchny maluch wkracza w życie z niewygodnym bagażem, którego bardzo trudno się pozbyć.
To jeszcze nie wszystko: jak ustalili specjaliści, nadmiar kilogramów może wpływać także na inne sfery życia, m.in. na poziom wykształcenia.

Zobacz szokujący, ale niestety bardzo prawdziwy film, który pokazuje czym może się skończyć przekarmianie dziecka niezdrowym jedzeniem.

Jak zapobiegać nadwadze u dzieci?

Specjaliści z ECHO apelują do rządów, by wzięły sobie do serca problem nadwagi i otyłości u dzieci i zaangażowały się w jego zwalczanie poprzez:

  • promowanie zdrowej żywności i zmniejszenie spożycia słodzonych napojów np. przez ich opodatkowanie i ograniczenie sprzedaży
  • promowanie aktywności fizycznej
  • polepszenie opieki nad kobietami w ciąży (niektóre powikłania mogą mieć wpływ na późniejszy metabolizm dziecka)
  • edukację w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
  • kontrolę wagi.

Rządy rządami, ale za nasze dzieci odpowiadamy przede wszystkim my, rodzice. Dlatego warto powiedzieć "Nie", gdy proszą o kolejny batonik, zachęcać je do jedzenia warzyw i zabierać na dwór, żeby do woli wspinały się po drabinkach, biegały, a nawet czołgały.
Kiedyś będą nam za to wdzięczne!

Reklama

Zobacz także: W soczkach i napojach może być więcej cukru niż myślisz

Reklama
Reklama
Reklama