Reklama

Gdzie rodzić? To pytanie zadaje sobie każda ciężarna. A odpowiedź wcale nie jest prosta, zwłaszcza jeśli nie zna się opinii na temat szpitali w regionie lub w miejscu zamieszkania wybór jest mocno ograniczony. Fundacja Rodzić Po Ludzku od lat niezmordowanie walczy o to, aby warunki porodu dzieci w Polsce były jak najlepsze. Na przestrzeni lat wiele w tej sprawie uległo zmianie na lepsze. Ogromna jest przepaść między realiami porodówek z lat 90. XX wieku a tymi obecnie. Ale to nie znaczy, że wszędzie jest idealnie. Nadal są lepsze i gorsze szpitale położnicze. W tym rankingu możesz sprawdzić, gdzie najlepiej rodzić (w Warszawie, Krakowie i innych miastach).

Reklama

Gdzie rodzić?

Zestawienie najlepszych porodówek w Polsce powstało na podstawie ogólnopolskiej ankiety, którą kobiety z całego kraju wypełniały w ramach akcji „Głos matek", zainicjowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku. Matki oceniały oddziały porodowe, w których przyszło im rodzić. Odpowiadały na pytania dotyczące m.in.:

  • warunków panujących na sali
  • dostępności znieczulenia przy porodzie
  • swobody rodzenia
  • pomocy personelu medycznego i komunikacji z nim
  • kontaktu z dzieckiem po narodzinach
  • wsparcia w karmieniu piersią
  • odczuć po porodzie.

Dzięki analizie ankiet powstał ranking szpitali położniczych z podziałem na województwa.

3 najlepsze porodówki w Polsce

Pierwsze miejsce przypadło Powiatowemu Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, mieszczącemu się przy ul. Bohaterów Getta 10. Zdobył on największą liczbę punktów ze wszystkich oddziałów w całej Polsce - 84 pkt. Szpital posiada:

  • jednoosobowe sale do rodzenia wyposażone w: prysznic, worek sako, piłkę, drabinkę, stołek porodowy, materac
  • pomoc laktacyjną,
  • psychologa,
  • doulę,
  • własną szkołę rodzenia,
  • możliwość obejrzenia oddziału przed porodem.

Drugie miejsce ex aequo (82 pkt.) zajął szpital Medicover w Warszawie (Al. Rzeczpospolitej 5) i Swissmed Centrum Zdrowia w Gdańsku, ul. Wileńska 44. Trzecie miejsce przypadło Powiatowemu Centrum Zdrowia w Malborku, ul. Armii Krajowej 105/106 (80 punktów).

W którym szpitalu rodzić? Ranking porodówek

1. Województwo dolnośląskie: Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, ul. Bohaterów Getta 10 (84 punkty).

2. Województwo kujawsko-pomorskie: Szpital Powiatowy Sp. z o o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmży, ul. Szewska 23 (75 punktów).

3. Województwo lubelskie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bełżycach, ul. Lubelska 90 (73 punkty).

4. Województwo lubuskie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sulechów, ul. Zwycięstwa 1 (64 punkty).

5. Województwo łódzkie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Brzeziny, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 6 (79 punktów).

6. Województwo małopolskie: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ, os. Na Skarpie 66 (72 punkty).
Taką samą ilość punktów uzyskał też: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Szpital na Siemiradzkiego im. R.Czerwiakowskiego w Krakowie, ul. Siemiradzkiego 1 oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni, ul. Krakowska 31.

7. Województwo mazowieckie: Szpital Medicover w Warszawie, Al. Rzeczpospolitej 5 (82 punkty)

8. Województwo opolskie: Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich, ul. Opolska 36A (70 punktów).

9. Województwo śląskie: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka Katedra i Klinika Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Medyków 16 (78 punktów).

10. Województwo podkarpackie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie, ul. Mickiewicza 168 (78 punktów).

11. Województwo podlaskie: Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza, Białystok, ul. Zamenhofa 19 (74 punkty).

12. Województwo pomorskie: Swissmed Centrum Zdrowia w Gdańsku, ul. Wileńska 44 (82 punkty).

13. Województwo świętokrzyskie: Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie, Skarżysko-Kamienna, ul. Szpitalna 1 (73 punkty).

14. Województwo warmińsko-mazurskie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 18 (74 punkty).

15. Województwo wielkopolskie: Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance ul. Gen. Wł. Sikorskiego 9 (73 punkty).

16. Województwo zachodniopomorskie: Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie, ul. Nowogardzka 2 (78 punktów).

Cały czas możesz powiedzieć, jak rodziłaś

Fundacja cały czas zbiera dane od kobiet z anonimowej ankiety online dostępnej na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankietę może wypełnić jedynie kobieta, która urodziła już dziecko.

Ranking jest aktualizowany co 24 godziny na podstawie wpływających nowych ankiet. Dzięki temu szpitale mogą szybko reagować i wprowadzać zmiany.

Czy skorzystałyście z możliwości wypełnienia ankiety? Napiszcie w komentarzach, w jakich warunkach rodziłyście swoje dzieci i które szpitale polecacie.

Źródło: Fundacja Rodzić Po Ludzku

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama