Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kiedy do szkoły rodzenia
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia i czy warto to zrobić?

Zastanawiasz się, kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Najlepiej zrobić to już po ukończeniu 20. tygodnia ciąży. Samopoczucie ciężarnej jest wtedy dobre i jest jeszcze sporo czasu, aby nauczyć się ważnych umiejętności przed porodem.
Beata Szol
Beata Szol
Konsultacja merytoryczna

Do szkoły rodzenia warto zacząć chodzić w drugim trymestrze ciąży i namówić na udział w zajęciach także partnera. Zdobywana tam wiedza i umiejętności przydają się w czasie porodu oraz podczas opieki nad noworodkiem, zwiększają pewność siebie przyszłych rodziców i zmniejszają ich strach przed porodem. Nasza ekspertka Beata Szol, położna, która prowadzi szkołę rodzenia, mówi, że „kobiety wiedzą, jak się rodzi, tylko trzeba im to... przypomnieć. Dowiedz  się, kiedy zapisać się do szkoły rodzenia  i jaką wybrać.

Spis treści:

Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia najlepiej trafić po 20. tygodniu ciąży. Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, aby przeszkadzać w ćwiczeniach. Warto sprawdzić, ile trwa kurs w szkole rodzenia i tak zaplanować czas, aby zajęcia ukończyć nie później niż na 4 tygodnie przed porodem. To daje margines bezpieczeństwa, który pozwoli wziąć udział we wszystkich zajęciach nawet wtedy, jeśli dziecko postanowi przyjść na świat 2-3 tygodnie wcześniej. „Nie zawsze jest możliwość, aby w tym czasie rozpocząć zajęcia. Dlatego radzę, żeby zapisać się wtedy, kiedy ma się czas, ale najpóźniej jakieś pięć tygodni przed terminem porodu”, tłumaczy Beata Szol, położna z wieloletnim doświadczeniem.

Zwykle kurs w szkole rodzenia trwa pięć tygodni. Spotkania trwają około 90 minut i odbywają się 1-3 razy w tygodniu, czasem w weekend.

  • Jak szukać szkoły rodzenia? Najlepiej wpisać do przeglądarki internetowej „szkoła rodzenia” i nazwę miejscowości. Pokaże się lista szkół prywatnych i publicznych. Można też spytać w szpitalu, w którym planuje się poród, albo w każdym innym. Warto też przejrzeć fora internetowe albo spytać koleżanek, które chodziły do szkoły rodzenia. Podpowiedzą, która jest najlepsza.
  • Ile kosztuje szkoła rodzenia? Jedne są bezpłatne (refundowane przez NFZ), w innych trzeba wpłacić symboliczną opłatę w wysokości 29–60 zł, za inne trzeba zapłacić od 300 do 700 zł (czasem nawet 1500 zł). Prywatne lekcje to koszt od 70 do 150 zł. Kursy online są nieco tańsze, jednak ich cena oscyluje w granicach 300-500 zł za kurs.
  • Aby zapisać się do szkoły rodzenia i brać udział w ćwiczeniach, trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza. Jeśli ciąża nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej, ale nie wymaga leżenia, przyszła mama nie będzie sama ćwiczyć, ale będzie mogła być obecna na wszystkich zajęciach.

Program szkoły rodzenia

„Szkoła rodzenia pomaga przygotować się fizycznie i psychicznie do nowej roli, do odpowiedzialności za nowe życie. Uczy też cieszyć się z rodzicielstwa”,  tłumaczy Beata Szol. Poza tym w trakcie kursu odbywają się zajęcia takie jak:

  • psychologia ciąży – to lekcja dla obojga rodziców; tłumaczy m.in., dlaczego mama zdana jest na zmiany hormonalne w ciąży;
  • ostatnie dni przed porodem – czyli jak zmienia się ciało ciężarnej, na jakie dolegliwości może się skarżyć;
  • przebieg porodu – z punktu widzenia matki i ojca – o tym, jak ważna jest rola osoby wspierającej, jak pomóc rodzącej w czasie porodu;
  • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające na piłkach i z innymi przyborami;
  • nauka relaksu – czyli jak uspokoić się w czasie porodu;
  • ćwiczenia oddechowe – nauka parcia, pozycje i techniki niwelujące lub zmniejszające ból porodowy.

„Chcemy, aby poród był dobrym doświadczeniem. A będzie taki, jeśli rodzice przygotują się na wszelkie ewentualności, przećwiczą i oddychanie, i parcie... Tłumaczymy też, że w czasie porodu tworzy się więź nie tylko między mamą i dzieckiem, ale też ojcem i dzieckiem oraz matką i ojcem. To ważne, bo to doświadczenie tworzy niesamowitą bliskość. Dlatego zachęcamy panów, by brali udział w porodzie, ale tylko wtedy, gdy są tego pewni! I jeśli kobieta tego chce”, wyjaśnia Beata Szol.

Nie bój się, że w szkole rodzenia czekają na ciebie ławki. Raczej krzesełka albo wygodne fotele-poduchy, czy też materace. Oprócz teorii są zajęcia praktyczne. Dlatego ubieraj się swobodnie. Nie zapomnij o butach na zmianę! W grupie jest od pięciu do piętnastu osób (plus tatusiowie). Zajęcia prowadzą: położne, psychologowie, fizjoterapeuci, czasem lekarz. „Zachęcamy do zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi wątpliwościami”, mówi Beata Szol i dodaje: „Udzielają się mamy, ale też ojcowie, których deprymuje to, że nie mogą wziąć na siebie bólu związanego ze skurczami porodowymi. Dlatego uczymy ich... cierpliwości”.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Tak! Zajęcia przygotowują nie tylko do samego porodu. W szkołach rodzenia najczęściej można nauczyć się też:

Czasami jednym z prowadzących zajęcia jest fizjoterapeuta, który podpowie, jakie ćwiczenia robić po porodzie oraz jak zajmować się dzieckiem na co dzień, aby stymulować jego prawidłowy rozwój. To naprawdę bardzo cenna wiedza! Dlatego przed zapisaniem się do szkoły warto sprawdzić, jaki program zajęć oferuje i wybrać tę, która zapewnia szeroki zakres tematyki zajęć teoretycznych i praktycznych.

Na zajęcia można przychodzić samemu, ale najlepiej z ojcem dziec­ka. Bo szkoła rodzenia jest dla obojga rodziców. Oboje wiele się nauczą, reakcji nie tylko swoich, ale też partnera. „Przychodzą przestraszeni.  Mówią, że boją się porodu. Mija pięć tygodni, a oni nie mogą się doczekać narodzin dziecka...”, opowiada Beata Szol. Doświadczenie naszej ekspertki potwierdza, że kobiety, które przeszły kurs w szkole rodzenia, czują się pewniej. Nie obawiają się bólu, bo wiedzą, jak nad nim panować i lepiej współpracują z położną w czasie porodu.

Część szkół przeniosła zajęcia teoretyczne do internetu – odbywają się webinary i wykłady online. Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej szkoły rodzenia online Mamo, To Ja. Zapraszamy! Taka internetowa szkoła rodzenia jest równie cenna jak osobiste uczestnictwo w zajęciach. 

Zobacz także:

poród lotosowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród lotosowy – na czym polega i czy jest bezpieczny dla dziecka? Zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]
Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem, co może nieść za sobą pewnie zagrożenia. Zwykle proces ten trwa od 3 do nawet 10 dni.

Poród lotosowy to alternatywne podejście do narodzin dziecka. I choć nazwa wskazuje, że chodzi o poród, w rzeczywistości istotne jest to, co dzieje się tuż po nim. W porodzie lotosowym ważne jest, by nie odcinać pępowiny, tylko poczekać, aż sama się oddzieli. Metoda ta budzi kontrowersje w środowisku lekarskim i nie jest powszechnie akceptowana, ponieważ zgodnie z obecnym standardem nauki oraz opieki medycznej pozostawienie łożyska może być przyczyną poważnych infekcji.  Poród lotosowy: Co to jest poród lotosowy? Standardy medyczne a poród lotosowy zagrożenia zalety badania naukowe Kiedy powinna być przecięta pępowina? Poród lotosowy w Polsce i na świecie Gdzie może się odbyć poród lotosowy? Opieka nad dzieckiem Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy to rodzaj porodu, po którym nie przecina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem aż do momentu, kiedy pępowina odpadnie naturalnie. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a łożysko umieszczone jest do tego czasu w specjalnie uszytym na tę okazję woreczku. Dziecko połączone z łożyskiem umieszczonym w woreczku. fot. Adobe Stock Zasady porodu lotosowego: to matka decyduje o przebiegu porodu, po narodzinach dziecka nie przecina się pępowiny, urodzone łożysko konserwuje się i pozostawia w pobliżu dziecka, pępowina ma w naturalny sposób zaschnąć i odpaść od dziecka (trwa to 3-10 dni), w tym czasie matka i dziecko nie przyjmują odwiedzin, mają czas dla siebie. Standardy medyczne a poród lotosowy Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej w Polsce w placówkach medycznych nie praktykuje się porodów lotosowych. Poród lotosowy – zagrożenia Lekarze zwracają uwagę na fakt, że nieodcięta pępowina połączona z łożyskiem...

poród, poród francuski
Adobe Stock
Poród
Poród francuski boli mniej, a do formy wrócisz w 12 godzin. Na czym polega?
Poród francuski to inaczej poród brzuszny, który trochę przypomina cesarskie cięcie, a trochę poród naturalny – z tą różnicą, że ból porodowy jest zdecydowanie mniejszy. Sprawdź, jak rodzić po francusku i gdzie w Polsce można urodzić w ten sposób.

Poród francuski do niedawna wykonywany był tylko we Francji i Izraelu, ale w kwietniu 2020 roku po raz pierwszy przeprowadzili go także polscy lekarze w Olsztynie. Na czym polega poród brzuszny? Poród metodą FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) to poród przez cesarskie cięcie, który jednak przebiega szybciej, prościej i mniej boleśnie. Pełni entuzjazmu polscy lekarze uczą się przeprowadzania porodów francuskich od specjalistów z Francji. Na czym to polega? Poród francuski: Na czym polega (przebieg) Różnice między porodem francuskim a cesarskim cięciem Kto może rodzić metodą FAUCS Gdzie można tak urodzić? Na czym polega poród francuski? Poród francuski to rodzaj porodu przez cesarskie cięcie , który jednak różni się techniką od tradycyjnej cesarki. W pierwszej fazie porodu brzusznego lekarze wykonują poziome cięcie skóry brzucha rodzącej na 2 cm powyżej kości łonowej i nie naruszają jamy otrzewnej. Nacięcie ma szerokość około 9-11 cm, w zależności od przybliżonej wielkości główki dziecka. Następie wykonuje się pionowe cięcie na linii pępka, tak aby nacięcia utworzyły krzyż (nacięcie macicy jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłego cesarskiego cięcia), a pęcherz rodzącej jest przesunięty w prawą stronę, aby ułatwił dostęp do macicy.  W drugim etapie porodu francuskiego, po 1-cenymetrowym nacięciu mięśniówki macicy i sztucznym pęknięciu błon, następuje wypchnięcie główki dziecka w sposób zbliżony do fizjologicznego – wszystko dzięki współpracy z mamą i odruchowi parcia. Aby wytworzyć odruch parcia podczas porodu brzusznego, kobieta dmucha w specjalny ustnik, nazywany też gwizdkiem. Dziecko przychodzi na świat stopniowo, prawie tak jak w czasie porodu naturalnego!  Po urodzeniu się dziecka, tak jak w przypadku cesarskiego cięcia, zostaje...

Podróż kleszczowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Choć poród kleszczowy niesie za sobą pewne ryzyko dla matki i dziecka, czasem bywa konieczny. Powinien odbywać się tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędna jest pomoc w uwolnieniu dziecka z kanału rodnego.

Poród kleszczowy nie jest planowany, to interwencja awaryjna, stosowana wtedy, gdy rodząca nie jest w stanie z różnych względów samodzielnie wypchnąć z kanału rodnego główki dziecka, a płód jest zagrożony niedotlenieniem. W takiej sytuacji używa się kleszczy albo próżniociągu (vacuum). Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stosowanie kleszczy położniczych powinno być ograniczone do wyjątkowych sytuacji.  Choć nazwa zabiegu może budzić przerażenie u przyszłej mamy, nie należy się go bać. Poród kleszczowy ma za zadanie zmniejszyć ryzyko powikłań okołoporodowych. Spis treści: Co to jest poród kleszczowy? Poród kleszczowy – przebieg Poró d kleszczowy – wpływ na dziecko Poród kleszczowy – powikłania u matki Co to jest poród kleszczowy? Poród kleszczowy to poród zabiegowy z użyciem kleszczy. Bywa konieczny, gdy parcie rodzącej jest nieefektywne lub posiadane przez nią schorzenie (np. wada serca, choroby okulistyczne, rzucawka), uniemożliwia samodzielne urodzenie dziecka. Do porodu kleszczowego używa się narzędzia wymyślonego w XVII wieku. Kleszcze położnicze to przyrząd z ramionami, które przypominają kształtem łyżki. Elementy te zwykle nie są pełne, a jedynie ukształtowane tak, aby objąć głowę dziecka. Kleszcze zapina się na główce, aby nie ześlizgnęły się i nie zacisnęły. Lekarz pociąga kleszcze za uchwyt i próbuje wydobyć objęte nimi dziecko.  Kleszcze położnicze są jednym z najstarszych narzędzi ginekologicznych. Na przestrzeni wieków powstało wiele modeli kleszczy. W Polsce do porodów kleszczowych dawniej używało się kleszczy Madurowicza, nazwanych od nazwiska lekarza, który je rozpropagował w naszym kraju. Wyglądały inaczej niż używane obecnie (współczesne kleszcze prezentujemy na  zdjęciu poniżej). Kleszcze, a dokładniej ich rozmiar, dobiera...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz