doradca laktacyjny
mat. arch.
Karmienie

Doradca laktacyjny - pomoc przy problemach z karmieniem piersią

Jeśli masz mało pokarmu, dziecko płacze, jest ciągle głodne, pręży się, wypluwa pierś - możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się doradca laktacyjny. Wsparcie i wiedzę możesz znaleźć również w internecie lub korzystając z grup wsparcia.

Jeśli masz problem z karmieniem piersią (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie? Udaj się do doradcy laktacyjnego. Oceni on sposób przystawiania dziecka do piersi, wskaże ewentualne błędy. Zyskasz poradę w zakresie karmienia naturalnego, a jeśli będzie taka potrzeba - doradca laktacyjny skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. 

Spis treści

 1. Doradca laktacyjny - kim jest?
 2. Poradnia laktacyjna
 3. Grupy wsparcia
 4. Doradca laktacyjny - kim jest?

Doradca laktacyjny jest profesjonalnym wsparciem dla kobiet, które mają problem z laktacją. Certyfikowany Doradca Laktacyjny to osoba, która ma tytuł nadany przez Centrum Nauki o Laktacji. Certyfikat otrzymują ci, którzy odbyli kurs, praktyki i zaliczyli specjalny egzamin odnośnie problemów w laktacji.

Doradca laktacyjny posiada wiedzę i umiejętności, by pomagać mamom borykającym się z problemami w tej sferze. Wizyta u niego zazwyczaj obejmuje:

 • szczegółowy wywiad,
 • badanie dziecka (jego jamy ustnej i umiejętności ssania),
 • badanie mamy,
 • obserwację karmienia,
 • ocenę skuteczności karmienia i poziomu laktacji,
 • postawienie diagnozy,
 • porady i wsparcie.


Z pomocy doradcy laktacyjnego możesz skorzystać w związku z każdą sytuacją w kwestii karmienia piersią, która budzi w tobie obawy i niepokój, są to między innymi:

 • trudności w przystawieniu dziecka do piersi,
 • poranione brodawki,
 • ból piersi,
 • podejrzenie zapalenia piersi,
 • masz za mało lub za dużo mleka,
 • nieprawidłowe ssanie piersi przez dziecko,
 • odrzucanie piersi przez dziecko,
 • brak przyrostu masy ciała przez dziecko,
 • nietypowe problemy z karmieniem,
 • dobór odpowiedniego sprzętu do pozyskiwania i podawania pokarmu kobiecego.

 


Pomoc doradcy laktacyjnego możesz otrzymać także online. Rozmowa odbywa się wtedy w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu. 

 

Poradnia laktacyjna: stacjonarna i online

Poradnia laktacyjna jest w każdym większym mieście - często w szpitalach położniczych lub prywatnych przychodniach. Tutaj również możesz skonsultować swoje problemy związane z karmieniem piersią z doradcą lub konsultantem laktacyjnym. Udzielą oni odpowiedniego instruktażu i wsparcia. Możesz skorzystać także z naszej poradni laktacyjnej online, są tam porady i informacje na temat karmienia piersią.

Często wszystko kończy się na jednej wizycie, góra dwóch, bo wystarczy uspokoić mamę albo trochę skorygować sposób karmienia dziecka – wyjaśnia dr Monika Żukowska-Rubik, pediatra i konsultant laktacyjny. – Czasem jednak problem jest poważniejszy, trzeba sprawdzić, jak mama i dziecko dają sobie radę, czy malec nauczył się pić mleczko.
Pani doktor zważy dziecko, obejrzy go, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód, by dobrze ssać. Na pewno obejrzy też i zbada twoje piersi. Później poprosi, żebyś przystawiła dziecko do piersi i ewentualnie podpowie ci, co możesz zrobić, by karmienia były bardziej efektywne. Doradzi na przykład, byś w innej pozycji przystawiała niemowlę do piersi. Zwróci ci też uwagę, jak poznać, czy maluszek naprawdę dobrze uchwycił brodawkę. Zapyta cię także, co jesz i pijesz.

Grupy wsparcia

Mamy radzą innym mamom - na tym polegają grupy wsparcia. Jest wiele grup na Facebooku dla mam, które karmią piersią. Możesz opisać swój problem lub przejrzeć poprzednie wpisy, bo na pewno podobny temat już się pojawił. Jednak Monika Żukowska-Rubik ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem się do wszystkich porad znalezionych w internecie.
– Jeśli naprawdę problem jest poważny, dziecko słabo przybiera na wadze, źle ssie, nie można zdawać się wyłącznie na Internet – przekonuje. – Lepiej iść do poradni laktacyjnej. Tak jak wtedy, gdy niemowlę jest chore, nie szuka się pomocy koleżanki, cioci, babci czy nieznanej osoby w wirtualnym świecie, tylko u lekarza, pediatry. Na pewno ważne jest jednak wsparcie psychiczne, którego udzielają sobie nawzajem mamy na forach internetowych.

Zobacz także

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Lekcja ssania piersi
W szpitalu położne pomagały Ci przystawić noworodka do piersi. A teraz martwisz się, że sama sobie nie poradzisz.

Sztuki karmienia piersią będziesz się uczyć zarówno Ty, jak i Twój noworodek. Te pierwsze lekcje trwają kilka dni (a czasem i tygodni) po porodzie. Jeśli poznasz kilka ważnych zasad, będzie wam znacznie łatwiej. Podczas karmienia noworodka przyjmij wygodną pozycję Po porodzie najłatwiej będzie Ci karmić w pozycji półsiedzącej lub leżąc na boku. Wiele mam używa w tym czasie tzw. rogali. To półkoliste poduszki do karmienia, które układa się na kolanach (kupisz je w sklepie z akcesoriami niemowlęcymi). Dzięki nim łatwiej przystawić dziecko. Rozwiń noworodka z rożka W czasie karmienia dziecko musi swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Staraj się, by jego brzuszek przylegał do Twojego brzucha, główka była naprzeciwko piersi, a nosek na wysokości brodawki. Biodro, bark, ucho dziecka powinny być w jednej linii. Podtrzymuj jego główkę, plecy i pośladki. Pozwól, aby noworodek oswoił się z piersią Niech dziecko powącha, a nawet poliże brodawkę. Potem na pewno szeroko otworzy buźkę. Dopiero wtedy przystaw je do piersi – po prostu przytul je do siebie. Nie pochylaj się nad dzieckiem, nie wyciągaj piersi, aby ułatwić mu uchwycenie brodawki. Postaraj się raczej inaczej ułożyć maluszka. Aby zachęcić go do ssania, możesz wycisnąć trochę pokarmu. Pamiętaj jednak, by nie uciskać piersi. Podtrzymuj ją czterema palcami od spodu, a kciuk ułóż na niej. Dbaj jednak, by Twoje palce były z daleka od otoczki. Obowiązuje tu zasada: jasne pole dla mamy, ciemne dla maleństwa. Sprawdź, czy noworodek dobrze chwycił brodawkę Spójrz, czy usta są szeroko otwarte, czubek noska i broda dotykają piersi, duża część otoczki jest w buzi, policzki wypełnione i czy słychać połykanie. Jeśli maleństwo źle chwyci brodawkę, porani ją! Jeśli więc czujesz ból, przerwij karmienie (wsuwając palec w kącik jego ust) i zacznij jeszcze raz. Próbuj aż do skutku! Obserwuj, jak...

jak polubić karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
22 rady, dzięki którym polubisz karmienie piersią
Nie zawsze od początku karmienie piersią idzie jak po maśle. Bądź jednak cierpliwa, twoje dziecko jeszcze cię zaskoczy pięknym ssaniem!

Wiesz, że pierwszy odruchy szukania piersi twój maluszek miał już gdy byłaś w 13 tygodniu ciąży ? Czy nie jesteś pewna, jak przystawić dziecko do piersi? Boisz się, że robisz coś nie tak? Nie ty jedna! Abyś uwierzyła, że karmienie może być łatwe, że można je polubić, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których warto pamiętać. Po to, by karmienie ci się udało! W karmieniu piersią nie chodzi tylko o to, by dziecko się najadło. Może się też najeść mlekiem modyfikowanym. W ssaniu piersi chodzi o coś więcej: o zdrowie (każdy łyk to przecież mnóstwo cennych składników), miłość, czułość, poczucie bezpieczeństwa. Na pewno – tak jak każdej mamie – zdarzają ci się chwile zwątpienia i kłopoty, z którymi nie wiesz, jak sobie poradzić. Boisz się, że dziecko jest głodne, a pokarm nie taki idealny. Zastanawiasz się, czy nie lepiej odstawić maluszka od piersi. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Tobie też uda się karmić! Musisz w to uwierzyć i pamiętać, że... 1. Kobiecy pokarm jest lepszy od każdej mieszanki       Zawiera składniki (np. przeciwciała i komórki odpornościowe), które nie mogą się znaleźć w mlekach modyfikowanych. Mleczko z piersi działa jak naturalna szczepionka. Twój pokarm ma też specjalne składniki bakteriobójcze i przeciwciała chroniące przed alergią. Korzystnie wpływa na inteligencję: dzieci karmione piersią do 7–9 miesiąca życia mają wyższe IQ od tych, które piły mleko mamy przez miesiąc. Jeszcze się wahasz?       2. Dla powodzenia w karmieniu piersią ważne są pierwsze dni       Maluszek uczy się prawidłowego sposobu ssania. Jeśli przyzwyczai się źle chwytać pierś, potem trudno go tego oduczyć (chociaż oczywiście jest to możliwe). Po to, by w piersiach było dużo mleka, muszą one być pobudzane.  ...

pierś, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
Rady na kłopoty - karmienie piersią
Bolesne piersi, za mało mleka, maluszek, który nie chce ssać... Czasem masz ochotę rzucić to wszystko i podać smykowi butelkę z mlekiem. Poczekaj!

Ponad 95 proc. kobiet w ciąży postanawia, że będzie karmić dziecko piersią. Dlaczego nie wszystkim to wychodzi? Za wcześnie się poddają, bo wydaje im się, że robią coś źle albo ich pokarm jest za chudy. Zanim sięgniesz po butelkę, powalcz o karmienie. Jest o co! Pomożemy ci w tym. 1. Problem: Dziecko gryzie pierś, masz poranione brodawki Coś jednak jest nie w porządku! Dziecko zbyt płytko chwyta pierś, nie może wyssać tyle mleka, ile by chciało, i rani brodawki. Rozwiązanie: Zmień sposób przystawiania dziecka do piersi Poczekaj, aż szeroko otworzy buzię, a wtedy szybkim ruchem przysuń jego główkę do piersi. Sprawdź, czy objął ustami sporą część otoczki. Podczas ssania usłyszysz charakterystyczny odgłos postękiwania, a nie cmokania. Jeśli widzisz, że malec źle uchwycił pierś , włóż mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie, a po chwili jeszcze raz przystaw maleństwo do piersi. Do czasu, aż brodawki się nie wygoją, po każdym karmieniu smaruj je swoim mlekiem (ma właściwości gojące) lub maścią (Bepanthen, Castor Equi). 2. Problem: Masz wklęsłe brodawki, dziecku trudno je uchwycić Trochę cierpliwości. Z czasem brodawki się prawidłowo ułożą. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Staraj się przystawiać noworodka do piersi, gdy nie jest jeszcze strasznie głodny – wtedy będzie spokojniej ssać. Rozwiązanie: Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj trochę wyciągnąć brodawkę, np. za pomocą laktatora Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne (np. Niplette). Jeśli musisz niemowlę dokarmiać, rób to łyżeczką lub kubeczkiem, nie butelką. 3. Problem: Masz mało mleka, dziecko się nie najada Tak się zdarza nie tylko w pierwszych dniach karmienia , ale też później. Mleka jest mniej, niż niemowlę potrzebuje. Rozwiązanie: Często przystawiaj dziecko do piersi Najlepiej połóż się z nim do łóżka i pozwalaj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj