Raport UNICEF wykazał, że dzieci w Holandii mają najwyższe poczucie dobrostanu. Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci przeanalizowała dane z 41 krajów o wysokich dochodach, szeregując kraje według wyników: pod uwagę brano samopoczucie psychiczne dzieci, ich zdrowie fizyczne oraz rozwój umiejętności akademickich i społecznych.

Reklama

Szczęśliwe dzieci: jak to robią Holendrzy?

W badaniach najwyżej uplasowała się Holandia, a za nią odpowiednio Dania i Norwegia. Co ważne, w raporcie podkreślono, że nie wszystkie dzieci żyjące w bogatych krajach mają dobre dzieciństwo. Co zatem jest istotne?

Dla dobrostanu dzieci ogromne znaczenie ma tzw. asertywny styl rodzicielski. Rodzice wyznaczają jasne granice, zapewniając jednocześnie dzieciom dużą ilość miłości i ciepła. Zwrócono też uwagę, że wstyd może być naprawdę szkodliwy dla dzieci, a Holendrzy mają opinię otwartych na rozmowy na tematy, które mogą być uważane za niewygodne w innych krajach.

Co jeszcze wyjątkowego robią holenderscy rodzice? Cenią różnorodność. Dzieci czują, że mogą być tym, kim chcą, i nie są oceniane. To z kolei pozytywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości, relacje z innymi i nawiązywane przyjaźnie.

Niebagatelne znaczenie dla poczucia szczęścia ma szkoła, w której odchodzi się od rywalizacji na rzecz współpracy i rozwijania pasji do nauki. Badanie UNICEF wykazało, że u 15-latków, którzy mieli wysokie poczucie przynależności do szkoły, zadowolenie z życia było największe.

Zobacz także

Źródło: cnbc.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama