toksyczni rodzice
Adobe Stock
Wychowanie

Toksyczni rodzice: jak się zachowują, jakie mają cechy?

Rodzice w życiu każdego dziecka odgrywają ogromną rolę. Uczą, objaśniają świat, są podporą. Zdarza się jednak, że powodują w dziecku poczucie lęku i winy. Tłumaczymy, jak zachowują się toksyczni rodzice.
W idealnym świecie każde dziecko ma mamę i tatę, na których może liczyć, którzy zawsze grają z nim do „jednej bramki”. W realnym życiu jednak nie zawsze tak jest.

Żaden rodzic nie jest idealny, jednak niektórzy sprawiają, że dziecko jest przez nich konsekwentnie niszczone na różne sposoby. Nazywamy ich toksycznymi rodzicami.

Jak rozpoznać toksycznych rodziców i uwolnić się od nich w życiu dorosłym?

Spis treści:

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak zachowują się toksyczni rodzice?

Toksyczni rodzice na pierwszy rzut oka mogą wydawać się normalni, przyjaźni, troskliwi. Przejawiają jednak zachowania, które konsekwentnie wyniszczają dziecko psychicznie. Toksyczni rodzice dopuszczają się nadużyć wobec swojego dziecka, choć często mogą sobie z tego nie zdawać sprawy. Nie ma w tym przypadku znaczenia status rodziny, ponieważ toksyczni rodzice występują we wszystkich grupach społecznych.

Toksyczni rodzice mogą manipulować dzieckiem dla własnych celów, wpędzać je w poczucie winy. Robią to, nawet gdy ich dzieci są już dorosłymi osobami.

Ogromne piętno na dzieciach może odcisnąć stosowanie surowych zasad wychowawczych i despotyczne zachowanie rodzica. Zachowaniem przejawianym przez toksycznych rodziców jest lekceważenie dziecka lub poniżanie go. Toksycznym rodzicem jest też osoba, która nie wywiązuje się z obietnic, zastrasza lub szantażuje dziecko. Mały człowiek żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia, ponieważ nie wie, jak rodzic zachowa się w danej sytuacji. 

Toksyczni rodzice – cechy

Toksyczni rodzice:
  • nie zapewniają poczucia bezpieczeństwa,
  • wpędzają dziecko w poczucie winy,
  • manipulują dzieckiem,
  • nieustannie poddają dziecko krytyce,
  • nie dają dziecku możliwości wyrażenia swoich emocji,
  • poniżają dziecko,
  • bywają nadmiernie opiekuńczy,
  • krytykują dziecko,
  • stosują szantaż emocjonalny,
  • mają wygórowane wymagania względem dziecka.

Toksyczni rodzice – poczucie winy

Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy, że relacje z jego rodzicami są nie w porządku. Uznaje je za naturalne i myśli, że właśnie tak powinny wyglądać. Łatwo więc takie dziecko wpędzić w poczucie winy. Maluch myśli, że to on robi coś źle i że to on ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w domu.

Toksyczni rodzice potrafią np. wmawiać najmłodszym, że ich zły stan zdrowia lub samopoczucie jest winą dziecka. Dzieci toksycznych rodziców często przez całe życie noszą w sobie ciężar dzieciństwa i towarzyszy im, czasami nieuświadomione, poczucie winy. A to z kolei bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w życiu dorosłym.

Toksyczni rodzice w dorosłym życiu

Dopiero gdy dziecko zaczyna dorastać, może zdać sobie sprawę, że toksyczne zachowanie jego rodziców nie jest normą i nie jest czymś akceptowalnym. Człowiek, który wchodzi w dorosłe życie, widzi, że relacje z jego rodzicami lub rodzicem nie są normalne. Gdy uświadomi to sobie – ma szansę uwolnić się od nich w życiu dorosłym.

Skutki toksycznego wychowania odbijają się na dziecku także wtedy, gdy osiągnie ono już wiek dorosły. Dzieci toksycznych rodziców częściej popadają w uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Są także nieufne względem drugiego człowieka i mają obniżone poczucie własnej wartości. Często są także zamknięte w sobie, a nawiązywanie relacji społecznych przychodzi im z ogromnym trudem.

Jak się uwolnić od toksycznych rodziców?

Zdarza się, że toksyczni rodzice zaczynają zdawać sobie sprawę ze swojego zachowania i pracują nad poprawą relacji z już dorosłym dzieckiem. Nie jest to jednak regułą. Czasami dobrą drogą jest postawienie granic w sferze emocjonalnej i poprawienie swojej asertywności przez „dorosłe dziecko”. Pomóc może w tym terapeuta. Niekiedy jednak jedyną możliwością, by wieść szczęśliwe życie, jest całkowite zerwanie kontaktów z toksycznymi rodzicami.

Niezależnie od rozwiązania – w każdym przypadku wskazana jest terapia. Dorosłe życie będzie lepsze, gdy dana osoba przepracuje negatywne sytuacje ze swojego dzieciństwa. Pomoc specjalisty pozwoli także odzyskać równowagę emocjonalną oraz spojrzeć we właściwy sposób na siebie i swoich rodziców.


Zobacz także

8-latek podpalił kanapę, na której spali rodzice. Powód: chłopiec był zazdrosny…
Adobe Stock
Aktualności
8-latek podpalił kanapę, na której spali jego rodzice. Powód: chłopiec był zazdrosny…
O włos od rodzinnej tragedii w Monachium: 8-letni chłopiec podpalił łóżko, w którym spali jego rodzice. Zrobił to, ponieważ – jak sam przyznał – czuł się zaniedbywany przez mamę i tatę. Według chłopca rodzice dużo więcej uwagi poświęcali jego rodzeństwu niż jemu.

Kiedy małżeństwo zorientowało się, że płonie rozkładana kanapa, na której śpią – była godzina 6 rano. Ugasili pożar wodą, ale na miejsce wezwali straż pożarną i policję. Na szczęście szybko się zorientowali Trudno wyobrazić sobie, do czego mogłoby dojść, gdyby małżeństwo w porę nie zorientowało się, że płonie ich łóżko. 28-letni mężczyzna ma jedynie lekko ranną rękę, jego 27-letniej żonie nic się nie stało. Ogień nie zdążył też rozprzestrzenić na salon, w którym stała kanapa. Przyznał, że zrobił to specjalnie Policjanci, którzy zjawili się na miejscu zajścia, przeprowadzili śledztwo, z którego wynikło, że sprawcą podpalenia był 8-letni syn pary. „8-latek powiedział rodzeństwu, a także policji, że celowo podpalił materac na rozkładanej sofie w salonie mieszkania. Dziecko zostało wówczas umieszczone przez policję pod odpowiednią opieką lekarską. Zawiadomiony i zaangażowany został także Urząd ds. Młodzieży”. Źródło: rtl.de Zobacz także: Pożar w Dębnie: piłkarz bohatersko uratował dwoje dzieci, trafił do szpitala Strażacy z Suwał uratowali dziecko, które przestało oddychać Wypadek w żłobku: niemowlę poparzyło się wybielaczem, a personel nie wezwał pogotowia

przerażone dziecko w zoo
TikTok
Aktualności
Przerażony chłopiec w zoo: dlaczego rodzice nie reagują?
Rodzinna wycieczka do zoo stała się dla tego chłopca traumatycznym przeżyciem. Nie dość, że nikt nie pomógł dziecku, które przestraszyło się dzikiego zwierzęcia, to jeszcze dorośli wszystko nagrali i... pokazali w internecie.

Film z rodzinnego wypadu do zoo można obejrzeć na TikToku. Rodzeństwo siedzące na tylnym siedzeniu samochodu zostało zaskoczone przez strusia, który niespodziewanie zajrzał do wnętrza auta. Chłopiec krzyczał ze strachu! Dziecko przestraszyło się strusia: dlaczego nikt nie zareagował? Nikt się chyba nie spodziewał, że podczas przejażdżki po zoo zwierzę zajrzy do samochodu, pewnie dlatego rodzice zostawili otwarte okna. Kiedy jednak struś, prawdopodobnie zainteresowany dziecięcymi chrupkami, wsadził głowę do środka, nikt nie zareagował na krzyki przerażonego dziecka. Mało tego – ktoś cały czas filmował całą sytuację, w tle słychać śmiechy. Potem nagranie ukazało się w internecie. Nic dziwnego, że nie wszystkim widzom się spodobało: „To nie jest zabawne. Dziecko jest przerażone. Powinniście byli zamknąć okno”. „Strusie są bardzo niebezpieczne. Gratuluję” – komentowali internauci.   @afvofficial When the petting zoo goes wrong! 🤣 #pettingzoo #pettingzoofun #failarmy #failvideo #scarecam #SoFiMoneyMoves #fyp #TakeTheDayOffChallenge ♬ original sound - AFVofficial Przeraża nie tylko bezmyślność dorosłych, którzy narazili dzieci na niebezpieczeństwo, nie zachowując ostrożności w zoo – w końcu nigdy nie wiadomo, jak zachowają się zwierzęta, nawet te oswojone. Oburzenie budzi też fakt, że reakcja przestraszonego dziecka została nagrana i pokazana w sieci, zupełnie jakby cała sytuacja była dobrym żartem. Zobacz też: Skandaliczny challenge na TikToku: rodzice rzucają dziećmi i oblewają je mlekiem! Matka wystawiła niemowlę na sprzedaż na Instagramie Rodzice doprowadzają dzieci do płaczu, a potem się z tego śmieją. Nieludzkie!

najbrzydsze dzieci
TikTok
Aktualności
Rodzice pokazują na TikToku zdjęcia „najbrzydszych dzieci”. Śmieszne?
Niektórzy rodzice wcale nie uważają, że ich dzieci są najpiękniejsze na świecie. Wręcz przeciwnie – mają je za najbrzydsze i próbują to udowodnić w sieci. Pokazują szokujące zdjęcia!

Dla niektórych takie zdjęcia to upokarzanie dzieci, dla innych – dobra zabawa. Nowe wyzwanie na TikToku bije rekordy popularności. Rodzice prześcigają się w udowadnianiu, czyje dziecko jest... najbrzydsze. Najbrzydsze dzieci na TikToku: przesada? Na zdjęciach, jakie można znaleźć pod wszystko mówiącym hashtagiem #uglybabychallenge, widać noworodki i niemowlęta w najmniej korzystnych pozach i z wyjątkowo niefortunnymi minami. Dzieci po urodzeniu rzadko są śliczne i proporcjonalne, ale ci rodzice najwyraźniej chcą przekonać internautów, że to właśnie ich pociechy wyglądały najgorzej. Dla niektórych to zabawne. Wyzwanie „Ugly Baby” (Brzydkie Niemowlę) polega nie tylko na pokazaniu kompromitującego zdjęcia dziecka, ale także na zestawieniu go z oczekiwaniami rodziców, którzy jeszcze przed narodzinami czekali na idealnego maluszka. Każdy taki filmik zaczyna się od pytania ciężarnej mamy: „Czy noworodki są brzydkie? Czy nasze dziecko też takie będzie?”. Odpowiedź przyszłego taty brzmi: „Nie, nasze będzie perfekcyjne”. Rzeczywistość bywa inna, co udowadnia załączone zdjęcie „brzydkiego” noworodka. Internauci często żartują sobie z dzieci do spółki z rodzicami: „Słodki Gollum”, „Grinch” – komentują.  Jeden z najpopularniejszych filmów, jaki powstał w ramach wyzwania „Ugly Baby”, przedstawia „dziecko zrobione z gliny”. Śmieszne? Niekoniecznie...   @arusso_xo He’s gotten past the ugly newborn stage I promise 😂😂😂 ##DontSpillChallenge ##newborn ##baby ##babyboy ##love ##fyp ♬ chicken tikka - han Zobacz też: Skandaliczny challenge na TikToku: rodzice rzucają dziećmi i oblewają je mlekiem! Matka wystawiła niemowlę na sprzedaż na Instagramie Matka nagrała, jak wyzywa i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj