Dzięki uproszczonej procedurze tzw. alimentów natychmiastowych rodzice będą mogli uzyskać alimenty na dzieci o wiele szybciej niż dotychczas. Wysokość przyznawanych środków ma być co roku ustalana przez ministra sprawiedliwości na podstawie specjalnego algorytmu. Prace nad alimentami natychmiastowymi wciąż trwają.

Reklama

Spis treści:

Pozew o alimenty natychmiastowe

Aby otrzymać alimenty natychmiastowe, wystarczy złożyć pozew na gotowym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w sądach. Wniosek online ma być prosty do wypełnienia, tak, by rodzic mógł samodzielnie i szybko dopełnić tej formalności. Następnie wniosek o alimenty natychmiastowe będzie rozpatrywany przez sąd (dokładnie przez referendarza sądowego) w ciągu kilku dni.

Zobacz także: Jak złożyć pozew o alimenty? Niezbędne dokumenty i wzór pozwu

​Wysokość alimentów natychmiastowych

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana na podstawie algorytmu uwzględniającego minimalne wynagrodzenie ustalane na kolejny rok oraz wskaźnik dzietności. Co roku minister sprawiedliwości będzie wydawał zarządzenie, w którym znajdą się wyliczone kwoty alimentów natychmiastowych na dany rok. Obecnie planowane są one w następujących kwotach:

Zobacz także
  • 496 złotych w przypadku jednego dziecka,
  • 450 złotych na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  • 404 złote na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  • 359 złotych na każde z czworga dzieci pochodzących do tych samych rodziców,
  • 313 złotych na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamknie jednak drogi do tego, by ubiegać się o wyższe świadczenia przed sądem. Możliwość żądania alimentów na podstawie art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) nie zostanie zlikwidowana.

Jak długo będą wypłacane alimenty natychmiastowe?

Obowiązek wypłacania alimentów natychmiastowych ma wygasać po osiągnięciu przez uprawnione dziecko wieku 25 lat. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których osoba pobierająca alimenty nadal nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie (np. na skutek niepełnosprawności), sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama