Postać LGBT w bajce Disneya: pozwolisz dziecku oglądać? [ZOBACZ FRAGMENT]
Disney wprowadził biseksualną postać do swojej bajki i uczynił ją główną bohaterką serialu dla dzieci. To pierwszy tak wyraźny gest poparcia dla środowisk LGBT ze strony Disneya.
W serialu wyprodukowanym przez studio Disneya główną bohaterką jest 14-letnia Luz Noceda. I choć program emitowany jest już od stycznia 2020 roku, to niedawno okazało się, że dziewczynka jest biseksualna. Twórcy serialu Disneya potwierdzili, że chcieli oficjalnie wprowadzić wątki LGBT do kreskówki.
Postać LGBT w bajce Disneya
„The Owl House” to serial dostępny na kanale Disney Channel. A że można go oglądać od kilku miesięcy, to wiele dzieci zdążyło już polubić i przywiązać się go bohaterów kreskówki. Tymczasem dopiero teraz twórcy serialu przyznali, że zamierzają wprowadzić wątki LGBT do swojej produkcji: postacią biseksualną jest główna bohaterka „The Owl House”. Dziewczynka ma 14 lat, umie czarować i o ile do tej pory przejawiała zainteresowanie przeciwną płcią, to w kolejnych odcinkach zaprzyjaźnia się z inną dziewczynką, a ich relacja staje się bardzo bliska.
Disney wspiera osoby LGBT
To pierwsza sytuacja, w której studio Disneya tak jednoznacznie angażuje się we wsparcie osób LGBT. Wcześniej postacie nieheteronormatywne pojawiały się w bajkach Disneya sporadycznie, a ich historie były raczej epizodami (np. postać Le Fou z aktorskiej wersji „Pięknej i Bestii”). Teraz osoba biseksualna odgrywa główną rolę w serialu, chociaż nie od razu było to tak oczywiste. Twórczyni serii „The Owl House”, Dana Terrace, prywatnie biseksualistka, tak opisuje sprawę w mediach społecznościowych:
„Przemycenie tego wątku było trudne. Kiedy otrzymaliśmy zielone światło, niektórzy przywódcy Disneya jasno powiedzieli mi, że nie mogę przedstawić na antenie Disney Channel żadnej relacji homo- lub biseksualnej.”
Ostatecznie − udało się, za co Disney zbiera same pochwały od widzów na Instagramie.
Zobacz też:
- Kiedy dziecko kształtują swoją seksualność? Wyjaśnia seksuolog
- Masturbacja dziecięca nie zawsze jest normą
- Od kiedy wychowanie seksualne?