Reklama

Mimo pandemii koronawirusa sezon kąpielowy w Polsce tradycyjnie trwać będzie od 1 czerwca do 30 września (choć daty otwarcia poszczególnych kąpielisk są ustalane indywidualnie). Z informacji udzielonych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że zalecenia dotyczące organizacji kąpielisk są mniej restrykcyjne, niż pierwotne rekomendacje Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak zatem wyglądać będzie korzystanie z nadmorskich kąpielisk w dobie pandemii?

Reklama

Miejscowości nad morzem w dobie koronawirusa:
1. Popularne kurorty nad morzem: gdzie z dzieckiem?

2. Które kąpieliska są już czynne?
3. Zalecenia GIS-u dotyczące plażowania

Popularne kurorty nad morzem: gdzie z dzieckiem?

Władysławowo – największą atrakcją Władysławowa są lubiane przez najmłodszych piaszczyste plaże. Te ciągną się tu kilometrami (we Władysławowie jest ich aż 30 km) i jeśli tylko nie korzysta się z głównych wejść, można mieć pewność, że nie zabraknie tu miejsca nawet w szczycie sezonu. Ponadto we Władysławowie znajduje się wiele ciekawych miejsc zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – m.in. port, w którym odbywają się rejsy, słynne Muzeum Motyli czy tory gokartowe. Większość plaż we Władysławowie zostanie otwarta 1 lipca 2020 roku i zamknięta w połowie września.

Świnoujście – podczas pobytu z dzieckiem w Świnoujściu miasto odkrywać można na wiele sposobów. Najlepiej połączyć ulubione plażowanie na jednej z najszerszych plaż nad Bałtykiem ze zwiedzaniem centrum miasta i spacerem po przepięknej promenadzie, którą dojść można aż za granicę. W Świnoujściu dostępne są także liczne atrakcje dla dzieci, takie jak Plac edukacji przyrodniczej, park linowy, oceanarium oraz przejażdżka linią turystyczną. Władze miasta poinformowały, że w tym roku dostępne dla plażowiczów będą cztery odcinki wybrzeża morskiego. Jak wynika z ustaleń, dłużej funkcjonować ma plaża na Kąpielisku Morskim Uznam. Plaża na lewobrzeżu podzielona będzie na dwa odcinki pod nazwami Świnoujście Uznam Zachód, Uznam Wschód. Tu ratownicy na wieżyczkach mają pojawić się 19 czerwca i strzec będą bezpieczeństwa plażowiczów do 6 września. Nieco krócej działać będzie kąpielisko na Warszowie. Sezon rozpocznie się tam 25 czerwca, a zakończy działalność z końcem sierpnia.

Kołobrzeg – to jedna z najchętniej odwiedzanych przez rodziny z dziećmi miejscowość nad morzem. Kołobrzeg słynie z uzdrowiskowego klimatu, wspaniałej plaży, nowoczesnego portu czy ciekawych zabytków. Nie brak tu także atrakcji dla dzieci. Popularne są zwłaszcza Ekopark Wschodni, w którym zobaczyć można aż 80 gatunków ptaków, m.in. łabędzia niemego i słonawe torfowiska "Solne Bagno", a także Muzeum Figur Woskowych, w którym dzieci poza sławnymi osobistościami mogą spotkać także smerfy i złośliwego Gargamela. Dzieci mogą zwiedzić także Ukrytą Krainę, gdzie dzięki specjalnej różdżce mogą zaczarować otaczający ich świat, a w Muzeum 6D dzięki magicznym okularom wykorzystają wszystkie swoje zmysły. Na wakacyjnej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Kołobrzegu jest także Miasto Myszy. Wisienką na torcie wśród atrakcji dla dzieci jest Klockowisko, gdzie czeka na nie całe morze różnego rodzaju klocków. Warto wiedzieć, że sezon wakacyjny rozpoczyna się w Kołobrzegu 22 czerwca i trwa aż do połowy września.

Karwia – jest niedużą, spokojną miejscowością idealną na wakacje nad morzem z dzieckiem dla tych, którzy cenią sobie ciszę. Karwia słynie z wyjątkowo szerokiej, piaszczystej plaży, a także rezerwatu Bielawskie Błota czy świetnie oznaczonych szlaków Nordic Walking. Nie ma tu głośnych dyskotek i tłumów. Jest zacisznie i spokojnie. W pobliżu jest Przylądek Rozewie, blisko stąd także do Trójmiasta. Nie brakuje też parków zabaw dla najmłodszych. Sezon kąpielowy rozpoczyna się w Karwi 26.06 i trwać będzie do końca sierpnia.

Jastrzębia Góra – jest najdalej wysuniętą na północ miejscowością w Polsce, można tu zobaczyć prawdziwe cuda przyrody, które z pewnością zachwycą niejedno dziecko. Miejscowość położona jest na klifie o wysokości 33 m, z którego można zejść na plażę drewnianymi schodami (dlatego też nie jest to najlepszy wybór dla rodzin z dziećmi w wózkach!). Wzdłuż plaży ciągnie się charakterystyczny falochron, szczytem klifu biegnie ścieżka spacerowa ze wspaniałymi widokami. Latem działają tu trzy kąpieliska, które zostaną otwarte 26.06 i będą czynne do połowy września. Najpopularniejszą atrakcją dla dzieci w Jastrzębiej Górze jest Muzeum Figur Woskowych, w którym można zobaczyć postaci z ekranów telewizora i z pierwszych stron gazet. Radość na twarzach dzieci i niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Ustka – to uznany kurort, popularny wśród rodzin z dziećmi, które mogą tu liczyć na dobre warunki i sporo ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest MegaLandia – Zaczarowana Kraina w Ustce. To duża przestrzeń na świeżym powietrzu, w której znajdziemy ślady działalności Czarodzieja Megaliusza, który powiększył zwykłe przedmioty do niewyobrażalnych rozmiarów. Są też dmuchańce czy minigolf. Atrakcją regionu jest także Park Wodny Redzikowo, w którym oprócz licznych basenów znajdują się także kręgielnie, strefy odnowy czy jacuzzi i spa. Raj zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Sezon kąpielowy na usteckich plażach startuje już 15 czerwca i trwać będzie do połowy września.

Sopot – to sam środek Trójmiasta, gwarny, znany z licznych imprez kurort, uważany za jedną z najbardziej prestiżowych miejscowości nad morzem. Dobra miejscowość na wczasy z dzieckiem dla wszystkich tych, którzy lepiej się czują w miejscach tętniących życiem. Zapewnia takie atrakcje jak: czyste, szerokie plaże, najdłuższe w Europie drewniane molo, którego długość sięga prawie 500 metrów, marinę, słynny deptak Monciak, czyli ulicę Bohaterów Monte Cassino, prowadzącą do placu Zdrojowego przy molo.
Dzieci z pewnością będą zainteresowane zabytkową latarnią morską, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta i Zatokę Gdańską, a także licznymi placami zabaw dla najmłodszych. Sezon kąpielowy startuje tu z końcem czerwca i trwać będzie do września.

Mielno – to podobnie jak Sopot bardzo popularna miejscowość, która latem przyciąga tłumy turystów. Jest tu dość głośno, więc ta miejscówka spodoba się osobom, które lubią, gdy wokół dużo się dzieje. W Mielnie znajduje się aż 3-kilometrowa promenada, doskonała na rodzinne spacery, a także atrakcja uwielbiana przez najmłodszych, zwana Piernikowym Domem do Góry Nogami, przed którym zasiada sama Baba Jaga. Dla rodzin z dziećmi, które szukają aktywniejszej rozrywki, dobrym pomysłem będzie wizyta w Parku Linowym Tukan, w którym znajduje się kilka tras o zróżnicowanej trudności i długości. Aby zabawa była w pełni bezpieczna na miejscu stosowany jest profesjonalny sprzęt asekuracyjny. Każdy z uczestników jest zobowiązany do przejścia szkolenia, które ma zagwarantować bezpieczną i odpowiedzialną zabawę. Sezon kąpielowy w Mielnie startuje w końcowych dniach czerwca i potrwa do jesieni.

Które kąpieliska są już czynne?

Plaża w Międzyzdrojach jest jedną z pierwszych, która zgłosiła gotowość do przyjęcia turystów już od 1 czerwca. Burmistrz Międzyzdrojów, Mateusz Bobek przyznał, że zachowywane są wszelkie środki ostrożności, w tym omawiane już sektory:

„Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo turystów, a propozycja sektorowej plaży jest jej elementem” – powiedział burmistrz Międzyzdrojów. Informacja na stronach Urzędu Miasta wskazuje, że powierzchnia wyznaczonej plaży ma wynieść 800 m kwadratowych. Teren, który będzie obejmowała, znajduje się od wejścia na plażę przy molo w kierunku zachodnim.

Nad Bałtykiem ruszył formalnie sezon kąpielowy także na kąpielisku w Gdańsku Brzeźnie – od poniedziałku działa ono przy miejscowym molo.

Jakie są zalecenia GIS-u dotyczące plażowania?

Najważniejszym zaleceniem dotyczącym plażowania wystosowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny jest obowiązek zachowania dystansu społecznego na terenie kąpielisk. Na nadbałtyckich plażach pojawią się sektory, przypominające popularne nad Bałtykiem parawany. Ich zadaniem będzie utrzymanie odpowiedniej odległości między plażowiczami i zminimalizowane ryzyka zarażenia się COVID-19. Bardzo ważne jest także dokładne mycie i dezynfekowanie rąk. GIS ze szczególnym apelem zwraca się do osób ze złym samopoczuciem i podwyższoną temperaturą ciała, infekcjami oraz objawami chorobowymi sugerującymi chorobę zakaźną. Proszone są o to, aby nie korzystały z kąpielisk. Zalecenia GIS-u są obowiązkowe dla wszystkich nadmorskich plaż.

Informacje o szczegółach dotyczących plażowania w poszczególnych kurortach należy śledzić na bieżąco na stronie www.sk.gis.gov.pl w zakładce wypoczynek, a także na stronach internetowych poszczególnych kurortów. Zgodnie z informacjami władz miast precyzyjniejsze informacje będą tu stale uzupełniane.

Źródło: gov.pl, miedzyzdroje.pl, gdansk.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama