Porównaliśmy ceny tygodnia wakacji w Polsce i za granicą dla rodziny z dwójką dzieci. Wybraliśmy terminy wakacyjne od 27 czerwca do końca sierpnia oraz na przełomie lipca i sierpnia, czyli w szczycie sezonu, a to właśnie wtedy najczęściej podróżują rodzice z dziećmi w wieku szkolnym. Poza szczytem – w czerwcu i wrześniu, a nawet później – cena będzie znacznie niższa.

Reklama

Porównanie cen tygodnia wakacji:

Porównanie średnich cen tygodnia wakacji za granicą

Zanim wybierzesz kierunek, sprawdź, co o wyjeździe do wybranego kraju mówi MSZ oraz czy władze wybranego państwa otworzyły już granice dla obywateli Polski oraz sprawdź, jakich krajów powinnaś unikać. Wczytaj się dokładnie i świadomie podejmij decyzję o zakupie wakacji.

Według fly4free za tydzień wakacji za granicą do 31 października zapłacimy średnio 6517 zł. Osoba dorosła musi wydać średnio blisko 2500 zł, a rodzina z dziećmi 7554 zł.
Średnio najmniej kosztują w tym roku zagraniczne wakacje dla rodziny w Hiszpanii – 7008 zł, Tunezji – 7030 zł oraz w Bułgarii – 7033 zł.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w szczycie sezonu. Średni koszt rezerwacji w tym roku to 6975 zł, dla osoby dorosłej – 2608 zł, a dla rodziny z dziećmi – 8059 zł. Najtaniej w tym okresie można spędzić wakacje w Bułgarii – średni koszt rezerwacji to 7113 zł. Najdroższa w szczycie sezonu jest Hiszpania – 9262 zł za rezerwację.

Zobacz także

Porównanie cen tygodnia wakacji all inclusive w całym okresie wakacji

Porównując ceny, posłużyliśmy się cenami oferowanymi przez popularnego w Polsce operatora TUI w okresie od końca czerwca do końca sierpnia.

Cena all inclusive za granicą obejmuje loty w obie strony oraz wyżywienie. Różnica między najniższą a najwyższą ceną wynika z regionu, a także z atrakcyjności ośrodka – im niższa cena, tym mniej gwiazdek ma ośrodek i tym mniej dodatkowych atrakcji dla dzieci oferuje i odwrotnie.

Porównanie cen tygodnia wakacji all inclusive za granicą

Poniżej lista krajów ułożona alfabetycznie oraz widełki cenowe (najniższa i najwyższa cena znaleziona dla czteroosobowej rodziny z dziećmi):

 • Albania – 4165-6200 zł,
 • Bułgaria – 4165-15740 zł,
 • Chorwacja – 9420-13490 zł,
 • Czarnogóra – 9014-14194 zł,
 • Egipt – 6246-15912 zł,
 • Grecja – 7297-36140 zł,
 • Hiszpania – 7648-23321 zł,
 • Mauritius – 25155-36538 zł,
 • Portugalia – 7122-20979 zł
 • Tunezja – 7122-15220 zł,
 • Turcja – 5630-37548 zł.

Najtaniej zatem można znaleźć all inclusive na tydzień w Albanii i Bułgarii, na kolejnych miejscach są: Turcja, Egipt, Tunezja i Portugalia, Grecja, Hiszpania, Czarnogóra i Chorwacja. Najdroższy jest Mauritius.

Porównanie cen tygodnia wakacji all inclusive w Polsce

Najtańszą ofertę udało nam się znaleźć w ośrodku Interferie Aquapark Sport w Świeradowie-Zdroju – 4666 zł za czteroosobową rodzinę.
Najdroższy u tego samego operatora okazał się pobyt w Starym Młynie w Strzeszynie – 6834 zł za tydzień dla czteroosobowej rodziny.

Oczywiście można all inclusive w Polsce znaleźć i drożej – np. w luksusowych hotelach w nadmorskich kurortach. W nich w szczycie sezonu cena może przekraczać 8000 za tydzień.

Jak widać, tydzień wakacji za granicą w opcji all inclusive może być tańszy niż taki pobyt w Polsce. Taniej może być w Bułgarii i Albanii. Na dodatek do ceny all inclusive w Polsce trzeba dodać koszt dojazdu – jest on we własnym zakresie i oznaczać może długą i uciążliwą podróż z dzieckiem. Tak samo jest w przypadku domków i campingów, których ceny znajdziesz poniżej.

Wyższe ceny all inclusive w Polsce w 2020 roku są porównywalne z ceną najtańszych wakacji w droższych krajach (Egipt, Grecja, Tunezja Hiszpania). W Polsce w takim układzie komfort będzie wyższy, a za granicą jest niemal gwarancja dobrej pogody.

Uwaga! Zawsze dokładnie czytaj poszczególne oferty! All inclusive nie we wszystkich ośrodkach oznacza to samo. Najtańsze oferty są pod tym względem uboższe od tych średnich i drogich.

Porównanie cen tygodnia wakacji w apartamentach

Tutaj przyjęliśmy za punkt odniesienia najwyższy sezon – przełom lipca i sierpnia. Podajemy najniższe znalezione ceny oraz ceny średnie za tydzień pobytu w apartamencie. Najtańsze są apartamenty jednopokojowe – mało komfortowe dla rodziny. Jeśli szukasz wygodniejszego wakacyjnego lokum, o koszcie tygodnia takich wakacji da ci pojęcie cena średnia.

Ponieważ do apartamentu zawsze dojeżdża się we własnym zakresie, podajemy ceny w Polsce oraz w Chorwacji i we Włoszech, czyli tam, gdzie Polacy najczęściej podróżują samochodem:

 • Chorwacja: najtaniej – 2061 zł, średnio – 5000 zł,
 • Włochy: najtaniej – 2800 zł, średnio – 3700 zł,
 • Polska: najtaniej – 1844 zł (w pomorskim), średnio – 2500-3000 zł.

Porównanie cen tygodnia wakacji w domku

Przyjęliśmy takie same kryteria jak w przypadku apartamentów. Cena obejmuje koszt wynajęcia domku dla czteroosobowej rodziny:

 • Chorwacja: od 2552 zł (55 m2, Żupania zadarska),
 • Włochy: od 2500 zł (80 m2, Wenecja julijska),
 • Polska: od 1799 zł (65 m2, warmińsko-mazurskie).

Cena za dom zależy od atrakcyjności jego położenia, wielkości i dodatkowych atrakcji, np. basenu. Jeśli twoja rodzina potrzebuje komfortu i dostępu piechotą do morza (do 500 m), najniższa cena za tygodniowy pobyt w domku wzrośnie do ok. 3000 w Polsce i do 3500 za granicą, np. we Włoszech.

Porównanie cen tygodnia wakacji na campingu

W momencie, gdy robiliśmy to zestawienie, bardzo atrakcyjne ceny na campingi można było znaleźć na stronie homair.com (obniżka cen o 25-30 proc.). Poniżej porównanie kosztów pobytu na campingu dla czteroosobowej rodziny w szczycie sezonu w domku campingowym. Camping z basenami, blisko morza lub jeziora (w Polsce też w górach):

 • Chorwacja: 1684-3812 zł z rabatem (ceny regularne: 2590-5182 zł),
 • Włochy: 2622-6854 zł z rabatem (ceny regularne: 3745-7616 zł),
 • Polska: 420-5600 zł za tydzień – zobacz w materiale Camping dla dzieci w Polsce.

Ceny na tydzień pobytu w szczycie sezonu dla czteroosobowej rodziny pod własnym namiotem na skromnym campingu w Chorwacji i innych krajach Europy Południowej jest podobny i waha się od 20 do 60 Euro za noc za miejsce, tzw. plot. Średnio jest to więc równowartość ok.170 zł za rodzinę za noc, czyli za tydzień ok. 1200 zł. Licząc na pobyt w atrakcyjnym miejscu, np. blisko morza trzeba kalkulować wyższe ceny. Z własnego doświadczenia radzimy na taki pobyt zarezerwować minimum 2000 zł. Warto też sprawdzić na wybranym kempingu, co jest dokładnie wliczone w cenę – na jednym campingu zapłacisz tylko za parcelę, a na innym za parcelę, za każdy namiot i osobę.

Ceny miejscówki na campingu z dziećmi w Polsce zaczynają się od 50 zł za małą parcelę za noc. Do tego trzeba doliczyć koszt za każdą osobę: dorosłą – 20 zł, dziecko 3-10 lat – 10 zł, ucznia – 17 zł. Dziecko do lat 3 jest gratis. Zatem dla czteroosobowej rodziny koszt na skromnym campingu w Polsce zaczyna się od 110 zł za noc, czyli 770 zł za tygodniowy pobyt (prąd wliczony w cenę). Nieco większy komfort (większa parcela, lepsza lokalizacja itp.) to koszt ok. 1500 zł za tydzień za czteroosobową rodzinę.

Porównanie cen tygodnia wakacji – podsumowanie

Niżej znajdziesz wnioski płynące z naszych poszukiwań i porównań. Warto się nimi kierować, szacując koszt tegorocznych wakacji. Oczywiście zawsze można znaleźć coś wyjątkowo atrakcyjnego cenowo w swojej kategorii. Wymaga to jednak długich poszukiwań, dużo szczęścia, a wysiłek może nie zostać odpowiednio nagrodzony. Dlatego, planując tegoroczne wakacje z dziećmi, lepiej brać pod uwagę ceny minimalne, a jeszcze lepiej średnie, jakie podajemy. Wtedy maksymalnie urealnicie koszt waszego wyjazdu.

1. Najtańszy będzie nocleg na skromnym campingu w Polsce.
2. Koszt dobrego campingu za granicą może być podobny do kosztu all inclusive w Polsce, a nawet za granicą.
3. Koszt pobytu w domku na zatłoczonym campingu może być porównywalny do kosztu wynajęcia sporego wolnostojącego domku w spokojnym miejscu.
4. Koszt wakacji w domku za granicą może po doliczeniu kosztów dojazdu zbliżyć się do kosztu taniego all inclusive w Polsce, a nawet za granicą. Może też być podobny do wakacji z dziećmi w camperze.
5. Tygodniowe noclegi mogą kosztować czteroosobową rodzinę od 770 zł (skromny camping w Polsce) do... ponad 36 tysięcy na Mauritiusie.
6. Chcesz się lenić? Wybierz all inclusive – wszystko w cenie.
7. Nie musisz leżeć do góry brzuchem, jesteś aktywna/y, sam/a dobrze zorganizujesz czas swojej rodzinie, nie lubisz tłumów? Postaw na wynajem domku w nietypowym miejscu lub pobyt na fajnym campingu bez miliona atrakcji. Będzie taniej i fajniej!

Źródło: fly4free.pl, tui.pl, wakacje.pl, casamundo.pl, hometogo.pl, homair.com, camping.hr, adac.de, camprest.com

Więcej o wakacjach w 2020 roku:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama