Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich 2023/2024. Uczniowie klas ósmych mogą ubiegać się o miejsce w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub w 3-letniej szkole branżowej I stopnia. Poniżej dokładny kalendarz rekrutacji wraz z ważnymi terminami, w których trzeba składać dokumenty do szkoły średniej.

Reklama

Kalendarz rekrutacji do szkół średnich 2023:

Zasady rekrutacji do szkół średnich

Rekrutacja do szkół średnich jest przeprowadzana we wszystkich województwach na takich samych zasadach. Jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych składają wnioski o przyjęcie do wybranych szkół. Mogą złożyć takie wnioski do kilku placówek (zazwyczaj do trzech, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych szkół).

Po egzaminie ósmoklasisty następuje liczenie punktów kwalifikujących kandydatów do przyjęcia do szkół ponadpodstawowych.

Po ogłoszeniu wyników uczniowie mają obowiązek uzupełnić wnioski o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jeżeli uczeń znalazł się na liście kandydatów przyjętych do więcej niż jednej szkoły, powinien donieść tzw. deklarację woli przyjęcia do szkoły, w której chce się uczyć.

Zobacz także

Następnie szkoły ponadpodstawowe publikują ostateczne listy przyjętych uczniów. Tam, gdzie zostały wolne miejsca, trwa rekrutacja uzupełniająca.

Uwaga: szkoły, w których przeprowadzane są dodatkowe testy (językowe, umiejętności, sprawności fizycznej) ustalają indywidualnie zasady i terminy rekrutacji.

Kiedy składa się papiery do liceum?

Terminy rekrutacji do szkół średnich określa kuratorium oświaty właściwe dla danego województwa. Następnie na stronach internetowych kuratoriów publikowany jest dokładny kalendarz rekrutacji.

Adresy stron internetowych kuratoriów oświaty poszczególnych województw:

Zwykle kalendarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wygląda następująco:

  • od połowy maja do połowy czerwca – składanie wniosków o przyjęcie do szkoły średniej (w szkołach dwujęzycznych, klasach dwujęzycznych i międzynarodowych, klasach wstępnych, klasach przygotowania wojskowego oraz szkołach i klasach sportowych termin składania wniosków trwa zazwyczaj do końca maja);
  • 23.06 (uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej) i 6.07 (uzyskanie wyniku egzaminu ósmoklasisty) – obowiązkowe uzupełnienie złożonych papierów o wskazane dokumenty;
  • połowa lipca – publikacja list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych (uczniowie zakwalifikowani muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole);
  • koniec lipca – ogłoszenie ostatecznych list przyjętych kandydatów.

Kiedy wyniki rekrutacji do szkoły średniej?

Terminy wyników rekrutacji w poszczególnych województwa to:

  • 14 lipca: woj. łódzkie, woj. warmińsko-mazurskie
  • do 17 lipca: woj. podkarpackie, woj. opolskie
  • 17 lipca: woj. lubuskie, woj. zachodniopomorskie, woj. wielkopolskie,
  • 18 lipca: woj. kujawsko-pomorskie, woj. lubelskie, woj. podlaskie
  • 19 lipca: woj. małopolskie
  • 20 lipca: woj. świętokrzyskie
  • 21 lipca: woj. mazowieckie

Jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych? W poprzednich latach można było szukać swego nazwiska na listach wywieszonych na tablicach informacyjnych w siedzibie szkoły, a także opublikowanych w systemie Vulcan (po zalogowaniu) lub w darmowej aplikacji na telefon eLo!

Po poznaniu wyników kandydaci będą mieli czas (kilka dni) na potwierdzenie chęci uczęszczania do szkoły, do której się dostali. W sekretariacie szkoły należy złożyć:

  • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej (oryginał)
  • zaświadczenie o wynikach egzaminu
  • zaświadczenie lekarskie (badania lekarskie do szkoły średniej to obowiązek kandydatów do szkół zawodowych: techników i branżowych)

Ważne: jeśli uczeń nie dostanie się do żadnej z wybranych szkół średnich, może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej – odbywa się ona w szkołach, w których zostały wolne miejsca.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama