Jak obliczyć punkty do liceum
Adobe Stock
Aktualności

Jak obliczyć punkty do liceum: rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Jak obliczyć punkty do liceum? Pomoże w tym kalkulator punktów do liceum 2022. Wyjaśniamy, jak z niego korzystać, podajemy, za jakie konkursy i osiągnięcia sportowe można uzyskać dodatkowe punkty. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak przeliczać oceny na punkty i ile maksymalnie można zebrać punktów podczas rekrutacji do liceum.

Wiosną uczniowie klas ósmych zdają egzamin ósmoklasisty.  Składa się on z trzech części: testu z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Przygotowując się do egzaminu, ósmoklasiści na ogół już wiedzą, do jakiego liceum chcą się dostać i zdawać w nim w przyszłości egzamin dojrzałości. Po podjęciu decyzji o wyborze szkoły warto dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja do liceum.

Wyjaśniamy najważniejszą kwestię, od której może zależeć wynik rekrutacji, czyli jak obliczyć sumę punktów otrzymanych za osiągnięcia szkolne oraz za wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat punktacji do szkoły średniej (w tym: jak można zwiększyć liczbę punktów do liceum).

Spis treści:

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Jak obliczyć punkty do liceum, by nie popełnić błędu?

W punktacji do szkoły średniej należy uwzględnić:

 • punkty z egzaminu ósmoklasisty
 • punkty ze świadectwa, 
 • udział i sukcesy w konkursach,
 • inne osiągnięcia (w tym sportowe i artystyczne).
Każdy uczeń, który chce dostać się do liceum, musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Nawet jeżeli nie uzyska żadnego punktu, nie będzie musiał powtarzać ostatniej klasy.

Ile maksymalnie można mieć punktów do liceum?

W rekrutacji do liceum 2022 łącznie można zdobyć 200 punktów:

 • 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty,
 • 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy.

Wynik egzaminu ósmoklasisty zawsze jest przedstawiony w procentach.

 • Wyniki egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożymy przez 0,35,
 • Wynik z języka obcego mnożymy przez 0,3.

Otrzymane liczby sumujemy – uzyskany wynik to liczba punktów do liceum, które uczeń zdobył na podstawie egzaminu. Do tej liczby należy dodać punkty uzyskane za oceny i dodatkowe osiągnięcia.

Rekrutacja do liceum: ile punktów za oceny?

Na świadectwie bierze się pod uwagę przedmioty punktowane do liceum, czyli oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów ustalonych przez dyrektora.

Oceny na świadectwie są przeliczane na punkty:

 • celujący – 18 punktów,
 • bardzo dobry – 17 punktów,
 • dobry – 14 punktów,
 • dostateczny – 8 punktów,
 • dopuszczający – 2 punkty.

Po zsumowaniu ocen z wybranych przedmiotów uczniowie mogą otrzymać maksymalnie 72 punkty. Do tego można dodać punkty otrzymane np. za udział w konkursach.

Rekrutacja do liceum: punkty za dodatkowe osiągnięcia

Dodatkowe osiągnięcia, które liczą się w rekrutacji do liceum to np. ukończenie szkoły z wyróżnieniem. 

 • Za ukończenie szkoły z wyróżnieniem – dodatkowe 7 punktów.

Można też uzyskać dodatkowe punkty w konkursie o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty:

 • tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
 • tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
 • tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów.

Kolejne punkty otrzymuje się za wyniki w konkursach o zasięgu międzynarodowym, bądź turniejach ogólnopolskich:

 • tytuł finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 10 punktów,
 • tytuł laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 4 punkty,
 • tytuł finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 3 punkty.

Do przeliczania ocen na punkty służy również kalkulator punktów do liceum 2022. Sprawdź razem ze swoim dzieckiem, jak działa to narzędzie, i obliczcie punkty samodzielnie. W ten sposób dowiedziecie się, czy dziecko dostało się do wymarzonego liceum.

Zobacz też:

egzamin ósmoklasisty
Adobe Stock
Edukacja
Egzamin ósmoklasisty 2023: kiedy, jak wygląda, ile trwa? Aktualne informacje i wymagania na teście
Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Jakie wymagania obowiązują uczniów w tym roku? Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty i kiedy należy spodziewać się wyników.

Od roku szkolnego 2022/2023 egzamin ósmoklasisty zostanie na stałe przesunięty na maj . Obecnie nie jest jeszcze znany dokładny termin tego egzaminu. Podobnie jak w latach poprzednich, Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczy również termin dodatkowy dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym. Wyniki testu ósmoklasisty przeprowadzonego w obu terminach uczniowie poznają w tym samym czasie – najprawdowdopobniej będzie to początek lipca. Spis treści: Informacje o egzaminie ósmoklasisty - wymagania   Przedmioty na teście ósmoklasisty   Ile trwa egzamin ósmoklasisty?   Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2022 roku?   Ile punktów można można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty?   Co uczeń może zabrać ze sobą na egzamin?   Kto sprawdza egzamin ósmoklasisty? Informacje o egzaminie ósmoklasisty – wymagania W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty (ale też egzamin maturalny) zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych. Wymagania będą zawężone w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Aby zorientować się, czego będą dotyczyły zadania egzaminacyjne, warto zapoznać się z informatorami na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które zostaną opublikowane po sformułowaniu wymagań. Wiadomo już jednak, że wymagania będą tożsame z wymaganiami egzaminacyjnymi, które obowiązywały uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Z egzaminu ósmoklasisty zwolnieni będą uczniowie, którzy są​: finalistami lub laureatami olimpiady przedmiotowej bądź laureatami konkursu przedmiotowego (o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim), pod warunkiem, że jest to przedmiot objęty egzaminem...

wyprawka do liceum
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do liceum: co kupić do wyprawki szkolnej?
Wyprawka do liceum otwiera całkiem nowy etap w życiu ucznia. Trzeba kupić nowe przybory, zeszyty, nowy pojemny plecak, kapcie i buty sportowe niezbędne nastolatkowi w szkole. Wielu rodziców ubolewa, że wyprawka do liceum to także pełnopłatne podręczniki, które bardzo zawyżają koszt szkolnych zakupów.

Wyprawka do liceum to lista przedmiotów, które będą potrzebne dziecku w szkole średniej. Licealista to już dumny nastolatek, trzeba więc zaplanować zakup bardziej poważnych, „dorosłych” akcesoriów, jak plecak czy obuwie. Przyda się spora liczba zeszytów, przybory geometryczne, kalkulator, mapy, słowniki oraz koniecznie – komplet podręczników. Spis treści :  1. Wyprawka do liceum 2. Co kupić do liceum? Plecak do liceum  Zeszyty dla licealisty Standardowe przybory szkolne Śniadaniówka dla ucznia Bidon dla licealisty Strój na WF 3. Podręczniki do liceum Wyprawka do liceum Wielu rodziców zastanawia się, co kupić do liceum, bo to już nieco inna wyprawka szkolna niż w podstawówce. Trzeba wziąć pod uwagę zmienny gust nastolatka oraz wszystkie licealne potrzeby dziecka: wyposażenie plecaka, akcesoria do jedzenia i picia, wygodny strój na WF. Warto też pomyśleć o pomocach naukowych przydatnych w liceum. Co kupić do liceum? Oto lista rzeczy, które należy kupić dla ucznia do liceum.  Plecak do liceum  Plecak powinien być uniwersalny, pojemny, z usztywnionymi plecami i regulacją szelek. Zwróć uwagę na kieszenie zapinane na suwaki oraz podział na komory wewnątrz plecaka. Na plecach przyda się siatka, która zapewni przepływ powietrza. Zeszyty dla licealisty Licealista musi mieć osobny zeszyt do każdego przedmiotu: najwięcej przyda się zeszytów w kratkę, ale trzeba kupić także zeszyty w linie oraz gładkie, techniczne. Kupuj zeszyty w kompletach. Jeśli do wyprawki nie dokupicie okładek, wybierzcie zeszyty w twardych oprawach. Standardowe przybory szkolne W trakcie roku szkolnego uczeń nie obejdzie się bez najważniejszych przyborów szkolnych, takich jak: 2-3 długopisy (czarne i niebieskie); kilka ołówków;...

jak napisać życiorys do szkoły
Adobe Stock
Prawo i finanse
Jak napisać życiorys do szkoły?
Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać życiorys do szkoły, do której mają zamiar aplikować. Poniżej dowiesz się, co powinien zawierać życiorys dla ucznia, sprawdzisz, jak wygląda wzór takiego dokumentu oraz poznasz przykładowy życiorys do szkoły.

Życiorys do szkoły to dokument opisujący najważniejsze fakty w życiu ucznia. Nie chodzi o jego życie prywatne, ale o dotychczasową edukację, związane z nią osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Pod pewnymi względami jest podobny do tego, jak piszą CV dorośli starając się o pracę. Co zawiera życiorys ucznia Ponieważ jest to dokument, musi być skonstruowany według konkretnych zasad. Oto co powinien zawierać życiorys ucznia: nagłówek imię i nazwisko ucznia adres pocztowy adres email i ew. telefon data treść życiorysu własnoręczny podpis na wersji papierowej klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Graficzny układ powyższych treści powinien być przejrzysty i czytelny , zwłaszcza jeśli chodzi o nagłówek, imię, nazwisko i adres. Treść życiorysu ucznia najlepiej podzielić na odrębne części: część pierwsza – powinna zawierać informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach i rodzeństwie, jeśli uczeń je posiada. część druga – to miejsce na informacje o dotychczasowej edukacji, czyli o szkole lub szkołach, do których uczeń chodził, oraz o tej, którą kończy. część trzecia – jest to miejsce na zwięzłe przedstawienie osiągnięć szkolnych i pozaszkolnych, działalności społecznej i pozalekcyjnej ucznia oraz jego planów na przyszłość. Pod tekstem życiorysu powinien znaleźć się podpis. Do życiorysu ucznia może być dołączone jego zdjęcie (warto sprawdzić, czy szkoła tego wymaga). Powinna to być fotografia taka, jak do dowodu osobistego dla dziecka , a nie prywatne zdjęcie. Przykładowy życiorys do szkoły Tu znajdziesz wzór, jak może wyglądać życiorys ucznia. Pod nim natomiast zamieszczamy przykładową treść życiorysu ucznia oraz treść obowiązkowej klauzuli o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych: Przykładowa treść tekstu życiorysu ucznia:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj