Szkoła średnia

HIT - in vitro
in vitro
edukacja
szkoła średnia

„Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” – skandaliczne słowa w podręczniku do HiT

Od września tego roku w szkołach ponadpodstawowych zamiast WOS-u uczniowie będą uczęszczali na zajęcia Historii i Teraźniejszości. Przedmiot już teraz budzi duże kontrowersje. Oliwy do ognia dolał fragment podręcznika napisanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, w którym to znajduje się zdanie, że dzieci poczęte metodą in vitro „są z hodowli”.
Adrianna Trusiuk
zwolnienie lekarskie z wf
uczeń
szkoła podstawowa
szkoła średnia

Zwolnienie lekarskie z WF: kontrowersje wokół nowych przepisów

Od 1 września wchodzą nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich z WF. Aby dziecko zostało zwolnione z zajęć wychowania fizycznego, potrzebna będzie pisemna zgoda lekarza specjalisty, np. chirurga lub kardiologa, a nie jak dotychczas lekarza rodzinnego.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Streszczenie Granica
lektury
szkoła średnia

Granica – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Chcesz szybko przypomnieć sobie i uporządkować wszystko to, co ważne w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej? Zerknij na streszczenie, które przygotowaliśmy w dwóch wersjach (jedno: krótkie, drugie: szczegółowe). Oprócz tego opracowaliśmy plan wydarzeń i informacje na temat genezy, miejsca i czasu akcji „Granicy”.
Luiza Słuszniak
jak sprawdzić wyniki rekrutacji
egzamin
szkoła średnia

Jak sprawdzić wyniki rekrutacji 2022/2023 do szkół średnich i gdzie to zrobić? [harmonogram wg województw]

Czy wiesz, jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej i kiedy to zrobić? W tym roku wyniki rekrutacji do szkół średnich w każdym województwie ogłaszane są w innym terminie. Sprawdź terminy ogłoszenia oficjalnych wyników rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
odwołanie od wyniku matury
egzamin
szkoła średnia
nastolatki

Odwołanie od wyniku matury: jak je napisać? Wzór, wniosek, procedura

Odwołanie od wyniku matury, choć z pewnością budzi wiele emocji, nie jest wcale trudne. Czasem kilka dodatkowych punktów na świadectwie maturalnym może zaważyć nie tylko o jej zdaniu, ale także o kontynuacji nauki na studiach. Sprawdź, jak wygląda procedura odwołania się od wyniku matury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wyniki matur
egzamin
szkoła średnia
nastolatki

Wyniki matur 2022: jakie są średnie wyniki matury i ile osób zdało?

Wyniki matur 2022 są już znane. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, tym roku do egzaminu dojrzałości przestąpiło 268 257 absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia oraz 34 obywateli Ukrainy. Sprawdź, jak poszły matury uczniom i uczennicom, którzy zamiast chodzić do szkoły… większość czasu siedzieli „na zdalnej”.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Aneks do świadectwa dojrzałości
matura
egzamin
szkoła średnia

Aneks do świadectwa dojrzałości: co to jest i kto go otrzyma?

Aneks do świadectwa dojrzałości to ważny dokument, który umożliwia kontynuację nauki na studiach lub w niektórych szkołach policealnych. Sprawdź, co to jest aneks maturalny i kto może go otrzymać.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zeszyty do liceum: ile i jakie wybrać?
szkoła
uczeń
wyprawka szkolna

Zeszyty do liceum: jakie i ile kupić? Czy jeden zeszyt do szkoły średniej to dobry pomysł?

Wybór zeszytów do liceum może przysporzyć wielu kłopotów. Kompletując wyprawkę do szkoły średniej, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygląd okładki (chociaż dla nastolatków jest to z pewnością kluczowe kryterium), ale także format zeszytu, grubość okładki i liczbę stron. Sprawdź, jakie zeszyty do liceum sprawdzą się najlepiej, i ile zeszytów należy kupić.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska