przedmioty w liceum
AdobeStock
Uczeń

Jakie są przedmioty w liceum i ile ich jest?

Zaczynając edukację w szkole średniej, uczeń musi być przygotowany na większą liczbę przedmiotów oraz nauki. Sprawdź, jakie są przedmioty w liceum i czego muszą uczyć się licealiści.

Uczeń, który skończył szkołę podstawową i zaczyna naukę w liceum, musi przygotować się na większą liczbę przedmiotów. Co ważne – część z nich będzie poznawał w zakresie podstawowym, wiedza z innych będzie rozszerzana. Dla niektórych uczniów może to być sporym zaskoczeniem, ponieważ nauki będzie znacznie więcej, niż w szkole podstawowej. To, jakie przedmioty i w jakiej liczbie godzin będzie poznawał licealista, zależy od tego, jaki profil klasy wybierze.

Jakie są przedmioty w liceum?

Lista przedmiotów w liceum jest określona w Rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 30 stycznia 2018 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia

Lista wszystkich przedmiotów w liceum:

 1. biologia
 2. chemia
 3. edukacja do bezpieczeństwa
 4. etyka
 5. filozofia
 6. fizyka
 7. geografia
 8. historia muzyki
 9. historia sztuki
 10. informatyka
 11. język mniejszości narodowej lub etnicznej
 12. język obcy nowożytny
 13. język polski
 14. język regionalny – język kaszubski
 15. matematyka
 16. muzyka
 17. plastyka
 18. podstawy przedsiębiorczości
 19. wiedza o społeczeństwie (od roku 2022/23 – historia i teraźniejszość)
 20. wychowanie do życia w rodzinie
 21. wychowanie fizyczne
 22. historia
 23. język łaciński i kultura antyczna
 • Przedmioty realizowane tylko w zakresie podstawowym: muzyka, plastyka, podstawy przedsiębiorczości, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie do życia w rodzinie, etyka.
 • Przedmioty realizowane w zakresie podstawowym i w zakresie rozszerzonym: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej lub etnicznej oraz język regionalny – język kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, filozofia, fizyka, informatyka.
 • Przedmioty realizowane tylko w zakresie rozszerzonym: historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna.
W szkole mogą też być realizowane inne przedmioty uzupełniające: ekonomia w praktyce, zajęcia artystyczne lub inne przedmioty, dla których nie ustalono podstawy programowej, a program nauczania opracowano w szkole.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Ile jest przedmiotów w liceum?

W liceum uczeń może mieć aż 23 przedmioty, jednak nie wszystkie są obowiązkowe. Przedmioty nauczane są w dwóch zakresach – podstawowym i rozszerzonym, zgodnie z profilem klasy. Liczba godzin z danego przedmiotu w liceum zależy więc od profilu, jaki wybrał uczeń. 

Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji co najmniej dwóch i co najwyżej czterech przedmiotów w zakresie rozszerzonym, wybranych z oferty szkoły.

Przynajmniej jednym z przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym musi być: historia, geografia, fizyka, biologia, chemia.

Na przedmioty w zakresie rozszerzonym przeznacza się:

 • po osiem godzin tygodniowo na: język polski, wiedzę o społeczeństwie, historię muzyki, historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną oraz filozofię;

 • po sześć godzin tygodniowo na: język obcy nowożytny, historię, geografię, biologię, chemię, fizykę, matematykę oraz informatykę.

Zobacz także

Jak obliczyć punkty do liceum
Adobe Stock
Aktualności
Jak obliczyć punkty do liceum: rekrutacja na rok szkolny 2022/2023
Jak obliczyć punkty do liceum? Pomoże w tym kalkulator punktów do liceum 2022. Wyjaśniamy, jak z niego korzystać, podajemy, za jakie konkursy i osiągnięcia sportowe można uzyskać dodatkowe punkty. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak przeliczać oceny na punkty i ile maksymalnie można zebrać punktów podczas rekrutacji do liceum.

Wiosną uczniowie klas ósmych zdają egzamin ósmoklasisty .  Składa się on z trzech części: testu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Przygotowując się do egzaminu, ósmoklasiści na ogół już wiedzą, do jakiego liceum chcą się dostać i zdawać w nim w przyszłości egzamin dojrzałości. Po podjęciu decyzji o wyborze szkoły warto dowiedzieć się, jak wygląda  rekrutacja do liceum . Wyjaśniamy najważniejszą kwestię, od której może zależeć wynik rekrutacji, czyli jak obliczyć sumę punktów otrzymanych za osiągnięcia szkolne oraz za wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat punktacji do szkoły średniej (w tym: jak można zwiększyć liczbę punktów do liceum). Spis treści: Jak obliczyć punkty do liceum, by nie popełnić błędu? Ile można mieć maksymalnie punktów do liceum? Rekrutacja do liceum: ile punktów za oceny? Rekrutacja do liceum: punkty za dodatkowe osiągnięcia Jak obliczyć punkty do liceum, by nie popełnić błędu? W punktacji do szkoły średniej należy uwzględnić: punkty z egzaminu ósmoklasisty punkty ze świadectwa,  udział i sukcesy w konkursach, inne osiągnięcia (w tym sportowe i artystyczne). Każdy uczeń, który chce dostać się do liceum, musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Nawet jeżeli nie uzyska żadnego punktu, nie będzie musiał powtarzać ostatniej klasy. Ile maksymalnie można mieć punktów do liceum? W rekrutacji do liceum 2022 łącznie można zdobyć 200 punktów : 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty, 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy. Wynik egzaminu ósmoklasisty zawsze jest przedstawiony w procentach. Wyniki egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożymy przez 0,35 , Wynik z języka obcego mnożymy przez 0,3 ....

Zeszyty do liceum: ile i jakie wybrać?
Adobe Stock
Edukacja
Zeszyty do liceum: jakie i ile kupić? Czy jeden zeszyt do szkoły średniej to dobry pomysł?
Wybór zeszytów do liceum może przysporzyć wielu kłopotów. Kompletując wyprawkę do szkoły średniej, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygląd okładki (chociaż dla nastolatków jest to z pewnością kluczowe kryterium), ale także format zeszytu, grubość okładki i liczbę stron. Sprawdź, jakie zeszyty do liceum sprawdzą się najlepiej, i ile zeszytów należy kupić.

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to nowy etap w edukacji każdej młodej osoby. Nowe środowisko, nowi nauczyciele, a co się z tym wiąże – nowe zasady. To wszystko może sprawić, że pojawiają się liczne wątpliwości związane z nową szkołą. Jednym z takich zagadnień są zeszyty do liceum: jakie wybrać i czym się kierować, kompletując wyprawkę do liceum ? Spis treści: Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Ile zeszytów potrzeba do liceum? Gdzie kupić zeszyty do liceum? Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej?  W sklepach jest dostępny szeroki wybór zeszytów do liceum czy szkoły podstawowej. Jednak wybierając odpowiednie zeszyty do szkoły średniej, nie powinno się kierować jedynie wyglądem okładki. Warto zastanowić się nie tylko nad liczbą stron, ale także nad wagą zeszytu . Zeszyty w twardej okładce wydają się kuszącą opcją: są trwalsze, estetycznie wykonane i mniej podatne na zniszczenia. Mają jednak duży minus: są ciężkie. Pamiętaj, że młody człowiek będzie przez cały dzień nosił plecak, w którym, poza kilkoma zeszytami, będą jeszcze: książki, piórnik, bidon z wodą, śniadanie i strój na WF, a to wszystko sprawia, że… przez większość dnia jego lub jej kręgosłup będzie mocno obciążony. Jeśli nastolatek lub nastolatka ma w zwyczaju nosić plecak na jednym ramieniu, to… może warto wybrać zdecydowanie lżejsze zeszyty w miękkiej okładce? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Jeśli szkoła nie podaje informacji, jakie zeszyty są wymagane do liceum, to najczęściej wybór zeszytów jest po stronie ucznia lub uczennicy. Może się jednak tak zdarzyć, że nauczyciel dopiero na pierwszej lekcji poinformuje uczniów, jakie zeszyty będą wymagane na jego lub jej zajęciach – wtedy nie pozostaje nic innego, jak...

średnia ocen
Yakobchuk Olena/Adobe Stock
Edukacja
Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze
Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.

Średnia ocen decyduje o tym, czy dziecko otrzyma na zakończenie roku świadectwo z czerwonym paskiem. Świadectwo to przyznawane jest od czwartej klasy szkoły podstawowej. W niższych klasach nie oblicza się średniej. Uczniowie klas 1-3 otrzymują na świadectwie oceny opisowe, a nie stopnie. Spis treści: Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku szkolnego? Średnia ocen arytmetyczna i średnia ważona Jakie przedmioty wliczają się do średniej ocen? Średnia ocen na świadectwo z paskiem Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku szkolnego? Obliczanie średniej ocen jest bardzo proste. Wystarczy zsumować wartość wszystkich ocen wystawionych przez nauczycieli na koniec roku szkolnego (które znajdą się na świadectwie). Uzyskaną sumę należy podzielić przez liczbę ocen. Wartość ocen: celujący – 6 bardzo dobry – 5 dobry – 4 dostateczny – 3 dopuszczający – 2 niedostateczny – 1 Jeśli uczeń był z jakiegoś przedmiotu zwolniony , np. z WF, przedmiotu tego nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen – średnią oblicza się wtedy z mniejszej liczby przedmiotów. Średnia ocen arytmetyczna i średnia ważona Średnia ocen jest tak zwaną średnią arytmetyczną , co oznacza, że każda ocena ma taką samą wagę (jest tak samo ważna). Dlatego przy średniej arytmetycznej sumuje się wszystkie wartości (wszystkie oceny) i uzyskany wynik dzieli się przez liczbę użytych do zsumowania wartości. Z kolei oceny końcowe nauczyciele często wystawiają z użyciem średniej ważonej , w której oceny mają różną wagę. Większą – mają sprawdziany i kartkówki, mniejszą na przykład prace domowe. Dlatego ocena końcowa nie jest średnią arytmetyczną wszystkich ocen zebranych przez ucznia z danego przedmiotu na przestrzeni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj