Tablety dla dzieci w ramach programu Zdalna szkoła. Minister: pierwszeństwo dla rodzin wielodzietnych
15 maja rusza kolejna odsłona programu Zdalna szkoła+. Dofinansowanie do sprzętu komputerowego dla uczniów otrzymają wszystkie gminy, które złożą wnioski, ale pomoc powinna trafić w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych.
15 maja ruszy kolejny nabór wniosków o dofinansowanie sprzętu komputerowego pomocnego w nauce zdalnej. To druga odsłona programu Zdalna szkoła+, w ramach którego rząd pomaga samorządom w realizacji zdalnego nauczania. Od 26 marca, w pierwszym okresie funkcjonowania programu, wnioski złożyło ponad 98% samorządów i wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie, wsparcie otrzymało prawie 13 tys. szkół, 31 tys. nauczycieli i ponad 200 tys. uczniów – poinformował na konferencji prasowej 11 maja minister cyfryzacji, Marek Zagórski.
Zdalna szkoła plus: tablety i laptopy dla rodzin wielodzietnych
Ministerstwo Cyfryzacji planuje przeznaczyć 180 mln zł na zakup laptopów i tabletów dla uczniów. Samorządy będą mogły wysyłać wnioski o pomoc od 15 maja, a złożenie wniosku ma być gwarancją otrzymania dofinansowania. Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, zastrzegł jednocześnie, że w drugim etapie programu Zdalna szkoła ważnym kryterium przyznawania wsparcia będzie liczba rodzin wielodzietnych na danym obszarze. Oznacza to, że im więcej rodzin wielodzietnych, tym większe dofinansowanie dostanie gmina. To właśnie rodziny wielodzietne mają największe problemy z dostępem do sprzętu komputerowego, a ministerstwo będzie zachęcać, by gminy do nich w pierwszej kolejności kierowały wsparcie. Minister zaznaczył, że wyposażenie szkół to zadanie dla samorządów, a rząd stara się pomagać w jego realizacji.
Z kolei minister edukacji, Dariusz Piontkowski, podkreślał, że zdalne nauczanie nie powinno polegać tylko na korzystaniu z komputerów. Nauczyciele mogą stosować różne metody pracy, aby uczeń miał możliwość wykonywania części zadań w tradycyjnej formie i wysyłania skanów nauczycielowi. W tym czasie z komputera może korzystać rodzeństwo.
Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Nadal nie wiadomo, kiedy do szkoły wrócą uczniowie – zarówno ci starsi, jak i młodsi z klas 1-3. Szczegółowe informacje na ten temat premier ma przekazać opinii publicznej w ciągu kilku najbliższych dni. Na poniedziałkowej konferencji Piontkowski podkreślał, że dzieci mają obecnie dużo możliwości, żeby korzystać z pomocy w zdalnej nauce: telewizja publiczna i Polskie Radio emitują specjalne programy dla najmłodszych, działa też platforma z materiałami dydaktycznymi – epodręczniki.
Wiadomo natomiast, że po otwarciu szkół w klasach młodszych będą prawdopodobnie obowiązywać reguły podobne do tych, które już wdrożono w przedszkolach (od 6 maja działa w Polsce ponad 2000 przedszkoli): dzieci i rodzice będą musieli m.in. nosić maseczki ochronne w częściach wspólnych budynków, ale w salach dydaktycznych już nie.
Czy dzieci pojadą na obozy letnie?
Wg deklaracji ministra edukacji trwają rozmowy z organizacjami harcerskimi i biurami podróży, których celem jest ustalenie zasad umożliwiających odbycie się obozów letnich dla dzieci. Pewne jest zaś, że nie przewidziano zmian w organizacji szkolnej przerwy wakacyjnej.
Zobacz też:
- Koronawirus: nauka w domu, zajęcia online (lista ciekawych stron)
- Co robić z dziećmi w domu? Zabawa, kultura, nauka bez wychodzenia z domu
- 9 filmów animowanych na Netflixie, które uratują dzieci przed nudą w czasie kwarantanny