nauka zdalna
Adobe Stock
Wychowanie

Nauka zdalna w czasach pandemii – jak ma działać i jak działa

Zdalne Lekcje to pomysł Ministerstwa Cyfryzacji na kontynuowanie nauki, gdy szkoły pozostają zamknięte z powodu koronawirusa.

Założenie programu Zdalne Lekcje jest takie, aby umożliwić uczniom i studentom kontynuowanie nauki ze wszystkich przedmiotów, które do tej pory były realizowane. Chodzi o to, by nie było konieczności nadrabiania materiału, gdy nauka w szkołach i na uczelniach znowu będzie możliwa.

Szczegóły programu Zdalne Lekcje

Informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej Rządu.
Specjaliści podzielili materiały na kategorie: materiał dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i branżowych z uwzględnieniem reformy edukacji – trzeba wybrać stary lub nowy system edukacji zgodnie z tym, jakim podąża dziecko.

Zobacz: Koronawirus: Nauka  w domu – zajęcia online dla dzieci

Obejrzenie listy przedmiotów i planu lekcji możliwe jest po wybraniu klasy. Kliknięcie jednego z przedmiotów z ukazującej się listy pozwala sprawdzić, jaki materiał jest do zrealizowania w domu.
Po wejściu w plan lekcji na dany dzień można zobaczyć przedmioty zaplanowane na tenże dzień oraz wejść w materiały, które mają ułatwić naukę. Jednak o tym, czym mają na bieżąco zajmować się uczniowie, ostatecznie decydują nauczyciele.
W przypadku przedszkolaków i uczniów klas 1-3 to nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o materiałach, sposobach i formach ich realizacji.

Przebieg zdalnej lekcji

W teorii powinno wyglądać to tak, że nauczyciel i dzieci łączą się poprzez internet na zamkniętej grupie, gdzie prowadzone są zajęcia. Nauczyciel dzięki konieczności zalogowania się uczniów oraz kamerkom internetowym sprawdza obecność na lekcji.

Zobacz: Nauka szybkiego czytania? Tak, ale...

Do prowadzenia lekcji i komunikacji mają służyć platformy takie jak Librus czy Microsoft Teams. Do komunikacji z rodzicami i wystawiania ocen w dzienniku elektronicznym – wybrana przez szkołę platforma, np. Librus czy Vulcan.

Zdalne Lekcje w praktyce – wypowiedź Ilony, mamy Kacpra i Amelki:

"Mam dzieci w 4 i 6 klasie podstawówki. Przez pierwsze 2 tygodnie po zamknięciu szkoły dostawaliśmy na Librusie po kilka-kilkanaście wiadomości dziennie. Panowała wolna amerykanka. Większość nauczycieli bardzo się starała, żeby zadania były interesujące, a i tak dzieciaki odmawiały współpracy. To, co zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie, to sposób, w jaki nauczyciele komunikowali się z uczniami — pełen wsparcia i empatii. Wychowawcy (i nie tylko) pisali do dzieci z pytaniami o ich samopoczucie, o to, jak radzą sobie ze zdalną nauką, czy potrzebują pomocy.

Okazuje się, że mamy w szkole prawdziwie dobrych pedagogów! Od wczoraj nauczyciele muszą realizować już podstawę programową i wszystko zaczyna mieć ramy. Najpierw dzwoniono do mnie ze szkoły, żeby zapytać o możliwości sprzętowe — ile komputerów w domu, czy ja pracuję zdalnie, kiedy dzieci mogą mieć dostęp. Szkoła zbierała takie informacje od wszystkich rodzin. Potem otrzymaliśmy dokładne wytyczne od dyrektorki szkoły i informacje od wychowawców dotyczącego tego, jak będzie wyglądać nauka zdalna.

Pierwszego dnia padł Librus na kilka godzin, ale już można się bez problemu zalogować i z niego korzystać. Dzieci otrzymują plik z harmonogramem prac na cały tydzień, linkami, poleceniami itd., z podziałem na poszczególne dni tygodnia — ale też z terminem, do kiedy mają skończyć dane zadanie (i to zwykle jest kilka dni). Pracę będą odsyłane przez Librusa lub na maile nauczycieli. Wygląda to dobrze i widzę dużo dobrej woli ze strony nauczycieli.

Największy problem? Brak motywacji do nauki. Trudno mi zagonić dzieciaki do lekcji, zwłaszcza że sama pracuję i przez 8 godzin jestem wyłączona z życia rodzinnego — mimo że fizycznie jestem w domu. To dla mnie duże źródło stresu, bo codziennie muszę walczyć o to, żeby pracowały. Dzieciom powtarzam, że to nie są ferie, ale one mają swoje zdanie na ten temat. I termin: koronaferie."

I jeszcze moje doświadczenie. Nauczyciele mojego syna, ucznia 1. klasy technikum, też starają się pomóc. Poza zadaniami z przedmiotów takich jak matematyka, polski, niemiecki czy informatyka, syn dostał od nauczyciela WF propozycje trzech zestawów ćwiczeń (z linkami do filmów instruktażowych, z opisami i rozpiskami, jak trenować) oraz zachętę do ich wykonywania w domu. To był fajny, obszerny mail.

Z kolei inni nauczyciele ograniczyli się do takich lakonicznych komunikatów: "Utrwalić podstawowe pojęcia chemiczne: rodzaje wiązań chemicznych, wartościowość, tlenki wodorki, wodorotlenki - budowa nazewnictwo i otrzymywanie. Zapoznać się z informacjami o kwasach podręcznik strona 92-98." Podobnie jak u Ilony, największy problem widzę w zmobilizowaniu syna do regularnej nauki. Termin koronaferie też już usłyszałam.

Nie wszyscy mają tyle szczęścia

Tak dobra organizacja, jak w przypadku szkoły, do której chodzą dzieci Ilony, nie jest regułą. Wiele szkół do końca tygodnia będzie się nadal organizować i jest szansa, że od początku przyszłego tygodnia ruszą na dobre. Na razie część uczniów otrzymała poprzez dziennik elektroniczny wytyczne dotyczące kilku przedmiotów: jaki materiał przerobić, jakie prace wykonać i w jakim terminie przesłać nauczycielom. W środę nie było jednak mowy o lekcjach online i sprawdzaniu obecności.

To pokazało, że polskie szkoły, a przynajmniej nie wszystkie, nie są gotowe do prowadzenia lekcji przez internet. Wiele zależy od samych nauczycieli, bo sprawnych rozwiązań systemowych nie ma. Nie wiadomo też, kiedy będą.
W każdej szkole może być inaczej, a nawet w każdej klasie, ze względu na to, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do internetu lub komputera. To poważne utrudnienia, które mogą spowodować nierówny dostęp do edukacji.

Problemy nauczycieli, dzieci i... rodziców

Nie ma się co oszukiwać, nawet jeśli dzieciaki będą miały lekcje online, będą otrzymywać materiały i zadania do zrobienia, rodzice będą musieli mocniej włączyć się w edukację swoich dzieci i, chcąc nie chcąc, brać w niej czynny udział. Pokazały to doświadczenia rodziców z wczoraj. Część z nich musiała znosić skargi dzieci, że strona nie działa, że nie wiedzą, jak rozwiązać zadanie, że kamerka nie działa. Pogodzenie pracy zdalnej rodzica i zdalnej nauki dziecka może być wyzwaniem dla obojga i kolejnym, poza koniecznością siedzenia w domu, źródłem stresu.

Zobacz także:


 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Edukacja domowa
AdobeStock
Edukacja
Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe?
Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.

Edukacja domowa, czyli nauczanie w domu przez cały rok szkolny i zdawanie egzaminów na koniec roku, może sprzyjać zdobywaniu wiedzy z pasją i zaangażowaniem, bo daje dziecku poczucie, że robi to dla siebie. Nie ma presji ocen, sprawdzianów, etc. Zdarza się, że  rodzice decydują się na „zabranie dziecka ze szkoły”, gdy ma ono problemy – nie dogaduje się z kolegami, nie odnajduje się w systemie szkolnym, a stres związany ze sprawdzianami czy publicznymi wypowiedziami jest tak duży, że dziecko się blokuje. W takich sytuacjach edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, jak wyglądają procedury dla uzyskania zgody na nauczanie domowe dziecka i co mówi o edukacji domowej podstawa prawna.   Spis treści:  Edukacja domowa - co to jest? Edukacja domowa – jak zacząć? Nauczanie domowe – podstawa prawna Szkoła domowa - ile kosztuje? Edukacja domowa – materiały do nauki Edukacja domowa - zalety i wady Edukacja domowa - co to jest? Szkoła domowa to nauka bez pośrednictwa instytucji edukacyjnych. Szkoła powinna wspierać proces edukacji dziecka, jednak obowiązek ten spoczywa wtedy na rodzicach. Dzieci w trakcie edukacji w domu nie otrzymują ocen, jednak zdają egzaminy klasyfikacyjne z każdego przedmiotu po każdym półroczu lub po całym roku nauki. Po zdanym egzaminie otrzymują świadectwo i promocję do kolejnej klasy. Uczeń korzystający z edukacji domowej musi być zapisany do konkretnej szkoły (której to dyrektor wydaje pozwolenie na edukację domową). Takie dzieci jednak: nie chodzą do szkoły nie kontaktują się z nauczycielami nie muszą prowadzić zeszytów i odrabiać prac domowych nie mają także nakazu uczenia się w konkretnych godzinach. W edukacji domowej dominuje elastyczność, dzięki której dziecko uczy się w najbardziej przyjazny dla siebie...

muzyka
Fotolia
Edukacja
Edukacja muzyczna według Edwina E. Gordona
Na czym polega edukacja muzyczna amerykańskiego naukowca Edwina W. Gordona? Dlaczego dziecko powinno poznać różne style muzyczne: od muzyki klasycznej po jazz? Czy w edukacji muzycznej ważna jest tylko muzyka czy również ruch?

Rozmawiając o edukacji muzycznej coraz częściej akcentuje się znaczenie muzyki zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych latach życia dziecka. Metodą umuzykalniania niemowląt i małych dzieci zdobywającą coraz większą popularność, jest metoda stworzona przez Edwina W. Gordona. Na czym ona polega? Kim jest Edwin E. Gordon? Edwin E. Gordon to amerykański  naukowiec specjalizujący się w psychologii muzyki, autor wielu książek, wykładowca i muzyk jazzowy. Jest twórcą innowacyjnej, bazującej na licznych badaniach empirycznych, koncepcji edukacji muzycznej ("Gordon Learning Music Theory"). Gordon porównuje naukę muzyki do nauki mowy. Dziecko uczy się mówić w sposób "całościowy", wsłuchując się w to, co mówią do niego opiekujące się nim osoby. Sprawnie posługuje się językiem mimo tego, że nikt go przecież nie uczył literek ani gramatyki. Nie inaczej jest z muzyką. Zapewnienie dziecku możliwości "osłuchania się" z różnorodnymi formami muzyki pomoże obudzić w nim muzyczną wrażliwość na długo przed tym, nim nauczyciele zabiorą się za tradycyjną naukę nutek. Co jest to znaczy audiacja? Najważniejszym pojęciem w metodzie Edwina E. Gordona jest audiacja. Słowo to oznacza przyswajanie i rozumienie usłyszanej muzyki. Odpowiednikiem audiacji w mowie jest myślenie. Nie można nikogo nauczyć myślenia - to proces naturalny, umiejętność, którą dziecko zdobywa wraz z rozwojem, poznawaniem i kojarzeniem faktów. Podobnie jest z audiacją. Umożliwiając dziecku doświadczanie muzyki, dajemy mu szansę na rozwój audiacji. W metodzie Edwina E. Gordona podstawą jest słuchanie muzyki. Później przychodzi czas na jej wykonywanie i "komponowanie". Ostatnim etapem jest nauka gry na instrumentach i wprowadzenie do zapisu nutowego. Środowisko rodzinne jest niezwykle istotne w rozwoju audiacji, ponieważ dziecko i jego muzyczne potrzeby...

dzieci, telewizja, pilot
Wychowanie
Edukacja na ekranie. Nauka czy strata czasu?
Jak poznać dobry program dla dziecka i ile czasu malec może spędzić przed telewizorem? Zobacz koniecznie!

Programy dla dzieci nie powinny przypominać tych dla dorosłych. Małe dziecko łatwo dekoncentruje się i rozprasza. Program dla niego musi być dowcipny i atrakcyjny, bo tylko wtedy maluch skorzysta z zawartych w nim treści. Jego edukacja jest przecież nierozłącznie związana z zabawą w różnych formach. Przeczytaj także: Czy telewizja jest dobra dla dziecka? Jaki powinien być program telewizyjny dla dzieci? W programie edukacyjnym skierowanym do najmłodszych ważna jest:  Dramaturgia.  Treść i forma muszą aktywizować uwagę widza przez prezentację zabaw, ćwiczeń, tekstów możliwych do naśladowania w trakcie programu lub odtworzenia po nim Estetyczna i prosta forma. Niezbyt szybkie tempo. Bezbłędny, dobrze słyszalny przekaz słowny. Jeśli głos jest zniekształcony (co często zdarza się np. przy animowaniu kukiełek), dziecko nie odbiera treści, bo po prostu nie rozumie, co mówi dana postać. Ważne także, by program był:   Monotematyczny. Jedna informacja powinna być przekazywana i powtarzana w różnych formach, co utrwala zapamiętanie treści. Bliski doświadczeniu dziecka. Powinien pokazywać bliskie dziecku   zjawiska, wydarzenia i obiekty w sposób pobudzający myślenie kreatywne. Wychowawczy. Powinien   pokazywać wzory zachowań i relacji, kształtować prawidłowe postawy małych widzów.   Co może oglądać dziecko? Maluch dwu-, dwuipółletni najchętniej obejrzy krótką, najwyżej 10-minutową bajeczkę o nieskomplikowanej treści. Jej bohaterami powinny być zwierzątka lub miłe fantastyczne stworki. Godne polecenia są filmy, w których występują animowane lalki. Trzylatek zwykle ma już swojego ulubionego bohatera – Kubusia Puchatka, Smerfa, Teletubisia. Odpowiednim filmem dla niego będzie krótka (maksimum 20-minutowa) historyjka z prostą, odwołującą się do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz