wróżby andrzejkowe dla dzieci
fot. Fotolia

Wróżby andrzejkowe dla dzieci – nie tylko lanie wosku!

Andrzejki, czyli noc z 29 na 30 listopada to noc magii i wróżb, podczas której można poznać swoją przyszłość, np. dzięki tym 11 wróżbom andrzejkowym dla dzieci.
Aneta Grinberg
wróżby andrzejkowe dla dzieci
fot. Fotolia
Wróżby andrzejkowe dla dzieci to coś bardzo popularnego w okresie jesieni, nawet jeszcze przed nastaniem nocy św. Andrzeja, który jest patronem miłości i wychodzenia za mąż. Zabawy andrzejkowe kiedyś były przeznaczone dla panien. Teraz bawią całe rodziny czy uświetniają imprezy ze znajomymi. Jakie są najpopularniejsze zabawy andrzejkowe dla dzieci i nie tylko? I skąd w ogóle wzięły swój początek?

Spis treści:

Wróżby andrzejkowe kiedyś i dziś

W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu (i miały wiele wspólnego np. z horoskopem partnerskim). Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach!

Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

1. Tradycyjna zabawa na Andrzejki – lanie wosku

To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Niegdyś używano do niej ołowiu (najbardziej ceniony był ten ze starych kościelnych okien), który był uważany za symbol nierozerwalnego i trwałego związku. Wosk też traktowano z ogromną atencją, gdyż pochodził on od pszczół uważanych za święte stworzenia, a wyrabiane z niego świece palono tylko podczas nabożeństw i ważnych uroczystości. Wróżby z wosku dotyczą głównie miłości i tego, co nas czeka w nadchodzącym roku. Do tej wróżby oprócz roztopionego wosku potrzebny jest klucz – symbol tajemnicy i jej odkrywania. Najlepiej, gdy jest on stary i bogato zdobiony, dobrze byłoby, gdyby był wykonany z mosiądzu albo innego metalu w kolorze złotym

Jak wróżymy podczas lania wosku?

 • Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem.
 • Przez dziurkę lejemy wosk do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą (najlepiej, gdy jest ona ze studni, a nie z kranu). 
 • Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc patrona tej nocy, świętego Andrzeja. 
 • Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo.
 • Następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą. 
 • Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie – z jego kształtu interpretujemy przyszłość.
   

Zobacz także: Znaczenie woskowych figur

2. Wróżba na andrzejki dla dzieci z ustawianiem butów

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.

 • Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi. 
 • Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. 
 • Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu. 
 • Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny. 
 • Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli zniszczony i reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Dlatego, wybierając buciki na imprezę, warto się dobrze zastanowić... 
Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą buta jest rzucanie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno, jego właścicielka stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku!

3. Magiczne kubeczki

Nie ma prostszego sposobu, by dowiedzieć się, co jest nam pisane w nadchodzącym roku. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i osoba, która będzie chciała wcielić się w rolę wróżki.

 • Osoba, która jest wróżką, musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty).
 • Następnie pozamieniać miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem. 
 • Dziewczyna, która chce poznać swoją przyszłość, wybiera jeden kubeczek. 
 • Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek – ślub, monetę – bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.

4. Wróżba andrzejkowa z tzw. cudownymi szpileczkami

Zwykłe krawieckie szpilki w wigilię św. Andrzeja nabierają cudownej mocy. Musi ich być jednak dokładnie dwadzieścia jeden.

 • Aby szpilki zadziałały, musimy je wrzucić do „magicznego” kubeczka. 
 • Zakrywając lewą ręką wierzch kubka, potrząsamy nimi (oczywiście prosząc w myślach świętego Andrzeja o dobrą wskazówkę!).
 • Następnie rozsypujemy na czerwonym obrusie. 
 • Teraz wystarczy odczytać literki, które zostały utworzone przez rozsypane szpilki, i już będziemy znać imię przyszłego chłopaka lub męża. 

Niestety, reguły są takie, że szpileczki można rozsypywać najwyżej trzy razy, jeśli więc za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera, oznacza to jedno – to nie jest jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia.

Zobacz też: Pomysły na andrzejkowe przekąski

5. Wróżba z... obierka

Warto poćwiczyć umiejętność obierania jabłek, bo w andrzejki zwykły obierek nabiera niezwykłej mocy... Przede wszystkim powinien być jak najdłuższy. Dlaczego? Bo najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo czeka tę pannę, której skórka z obranego jabłka będzie najdłuższa. A jak jeszcze z zamkniętymi oczami rzuci ją za siebie przez lewe ramię, to z kształtu, jaki przybierze, będzie mogła odczytać pierwszą literę imienia ukochanego!

6. Wahadełko i wróżba związana ze ślubem

Powie ci, czy w przyszłym roku czeka cię ślub, ale najpierw musisz zaopatrzyć się w pierścionek, czerwoną nitkę i szklane naczynie z wodą.

 • Trzeba zawiesić pierścionek na nitce, a tę uchwyć palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni. 
 • Następnie opieramy łokieć na stole i ustawiamy pierścionek tak, by wisiał 3 cm od brzegu naczynia. 
 • Teraz wystarczy poczekać, aż zacznie się kołysać, i policzyć, ile razy uderzy o brzegi w ciągu trzech minut. 
 • Wynik odejmij od sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże, za ile lat zabiją ci ślubne dzwony. 

Uwaga! Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, oznacza ślub jeszcze w tym roku! A jeśli obrączka się nie poruszy? Cóż, wróżba jest jednoznaczna, na tego jedynego będziesz musiała jeszcze długo, długo poczekać..

7. Wróżba andrzejkowa z gałęzi wiśni

Ta wróżba wymaga trochę zachodu i sporo cierpliwości, znawcy andrzejkowych wróżb twierdzą jednak, że sprawdza się jak żadna!

 • Trzeba tylko wcześniej znaleźć drzewko wiśni, z którego w wigilię świętego Andrzeja ścinamy kilka gałązek.
 • Wstawiamy gałązkę do wody i stawiamy na oknie. 
 • Jeśli choć jedna z nich zakwitnie na święta Bożego Narodzenia – panna, która w ten sposób chciała poznać swoją przyszłość, może liczyć na szybki ślub i to z wielkiej miłości

8. Kim będę? Wróżba przepowiadająca zawód

Do przygotowania tej wróżby potrzebujesz brystol, szpilkę i coś do pisania. Na jednej stronie zapisujesz różne śmieszne, wymyślone zawody, np. łapacz promieni słońca, ogrodnik po podlewania chmur, fryzjer wiewiórek. Dzieci mają za zadanie przekłuć szpilką brystol od strony niezapisanej, następnie sprawdzacie, w jaki zawód wcelowały. Im bardziej wymyślne profesje napiszesz, tym będzie większa frajda!

Wszystkim naszym Czytelniczkom życzymy dużo szczęścia i samych pomyślnych andrzejkowych wróżb!

9. Zabawa andrzejkowa dla dzieci ku przestrodze (na wesoło)

Mają to być przestrogi z przymrużeniem oka. Niech nie będą zbyt poważne lub straszne, żeby dzieci naprawdę nie zaczęły się bać, ponieważ mogą potraktować je zbyt serio. Do tej zabawy potrzebujesz miseczkę i kartki, które z jednej strony są wszystkie takie same, a w środku pomalowane na sześć różnych kolorów.

Dzieci po kolei losują karteczki, a potem wszystkie naraz je otwierają, by sprawdzić, jaki mają kolor. Najpierw zgłaszają się wszyscy, którzy wylosowali kolor czerwony, a ty czytasz im, co ich czeka, jeśli nie zmienią swojego zachowania. Potem  na tej samej zasadzie odczytujesz wróżby na temat kolejnych kolorów. Nieco strasznie, ale bardziej śmiesznie!
 • Czerwony - Ach, te zgubne słodycze! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to już niedługo będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
 • Zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Nie przechodź już na czerwonym świetle!
 • Żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Przestań chować czapkę do kieszeni, gdy mama nie widzi.
 • Niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
 • Biały - Pijesz za mało mleka! Lepiej to zmień, jeśli nie chcesz mieć złamanej nogi.
 • Czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

10. Wróżba z kostek do gry

Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Możemy go też ułożyć np. z klocków albo sznurka. Rzucamy lewą ręką trzema kostkami do gry, tak by kostki wypadały na środku koła. Po wyrzuceniu dodajemy liczbę oczek, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:
 • 2: Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
 • 3: Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
 • 4: Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
 • 5: Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
 • 6: Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
 • 7: Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
 • 8: Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
 • 9: Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
 • 10: Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
 • 11: Czeka cię długa i ciekawa podróż.
 • 12: Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
 • 13: Spotka cię coś przyjemnego.
 • 14: Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
 • 15: Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
 • 16: Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
 • 17: Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
 • 18: Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

11. Wróżby z fusów

Zaparz w jasnych filiżankach liściastą herbatę. Każdy z uczestników zabawy musi wypić swoją herbatkę i zostawić na dnie tyle płynu by lekko zakrywał fusy. Następnie trzymając filiżankę lewą ręką, należy nią 3-krotnie zakręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Odwróćcie filiżanki nad miseczkami lub talerzykami i poczekajcie aż wycieknie nadmiar herbaty. Teraz fusy są gotowe do wróżenia. Przyglądając się nim odszukajcie układy, kształty i symbole, a później zinterpretujcie je.

Poniżej przykładowe znaczenie symboli:
 • Anioł - dobra wiadomość
 • Balon - przejściowe kłopoty
 • Dom - bezpieczeństwo
 • Drabina - polepszenie sytuacji w życiu
 • Dzwon - niespodziewana wiadomość
 • Kwiaty - szczęście
 • Ryba - pieniądze
 • Obrączka - małżeństwo
 • Statek - podróż
 • Miecz - komplikacje
 • Jabłko - szczerość i kreatywność
 • Łuk – pieniądze w interesach
 • Chleb – marzenia, plany i nadzieje
 • Aparat fotograficzny, kamera - ktoś ci się podoba
 • Most - ważna decyzja życiowa
 • Monety – pieniądze
 


Czytaj także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy