Andrzejki dla dzieci - 7 tradycyjnych wróżb

Andrzejkowa noc z 29 na 30 listopada to noc magii i wróżb, podczas której można poznać swoją przyszłość. Poznaj 7 andrzejkowych wróżb.
wróżby andrzejkowe dla dzieci
fot. Fotolia
Wróżby andrzejkowe dla dzieci to coś bardzo popularnego w okresie jesieni, nawet jeszcze przed nastaniem nocy św. Andrzeja, który jest patronem miłości i wychodzenia za mąż. Zabawy andrzejkowe kiedyś były przeznaczone dla panien. Teraz bawią całe rodziny czy uświetniają imprezy ze znajomymi. Jakie są najpopularniejsze zabawy andrzejkowe dla dzieci? I skąd w ogóle wzięły swój początek?

Andrzejki kiedyś i dziś

W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu (i miały wiele wspólnego np. z horoskopem partnerskim). Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach!

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

1. Tradycyjna zabawa na Andrzejki – lanie wosku

To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Niegdyś używano do niej ołowiu (najbardziej ceniony był ten ze starych kościelnych okien), który był uważany za symbol nierozerwalnego i trwałego związku. Wosk też traktowano z ogromną atencją, gdyż pochodził on od pszczół uważanych za święte stworzenia, a wyrabiane z niego świece palono tylko podczas nabożeństw i ważnych uroczystości. Wróżby z wosku dotyczą głównie miłości i tego, co nas czeka w nadchodzącym roku. Do tej wróżby oprócz roztopionego wosku potrzebny jest klucz – symbol tajemnicy i jej odkrywania. Najlepiej, gdy jest on stary i bogato zdobiony, dobrze byłoby, gdyby był wykonany z mosiądzu albo innego metalu w kolorze złotym.

 

Jak wróżymy podczas lania wosku?

 • Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem.
 • Przez dziurkę lejemy wosk do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą (najlepiej, gdy jest ona ze studni, a nie z kranu). 
 • Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc patrona tej nocy, świętego Andrzeja. 
 • Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo.
 • Następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą. 
 • Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie – z jego kształtu interpretujemy przyszłość.

Zobacz także: Znaczenie woskowych figur

2. Wróżba z ustawianiem butów

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.

 • Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi. 
 • Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. 
 • Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu. 
 • Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny. 
 • Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli zniszczony i reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Dlatego, wybierając buciki na imprezę, warto się dobrze zastanowić... 
Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą buta jest rzucanie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno, jego właścicielka stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku!

3. Magiczne kubeczki i wróżba na temat przyszłości

Nie ma prostszego sposobu, by dowiedzieć się, co jest nam pisane w nadchodzącym roku. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i osoba, która będzie chciała wcielić się w rolę wróżki.

 • Osoba, która jest wróżką, musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty).
 • Następnie pozamieniać miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem. 
 • Dziewczyna, która chce poznać swoją przyszłość, wybiera jeden kubeczek. 
 • Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek – ślub, monetę – bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.

4. Wróżba z tzw. cudownymi szpileczkami

Zwykłe krawieckie szpilki w wigilię św. Andrzeja nabierają cudownej mocy. Musi ich być jednak dokładnie dwadzieścia jeden.

 • Aby szpilki zadziałały, musimy je wrzucić do „magicznego” kubeczka. 
 • Zakrywając lewą ręką wierzch kubka, potrząsamy nimi (oczywiście prosząc w myślach świętego Andrzeja o dobrą wskazówkę!).
 • Następnie rozsypujemy na czerwonym obrusie. 
 • Teraz wystarczy odczytać literki, które zostały utworzone przez rozsypane szpilki, i już będziemy znać imię przyszłego chłopaka lub męża. 

Niestety, reguły są takie, że szpileczki można rozsypywać najwyżej trzy razy, jeśli więc za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera, oznacza to jedno – to nie jest jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia.

Zobacz też: Pomysły na adrzejkowe przekąski

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach